SLIVE

Sliva izvira iz območja Azije med Črnim morjem in Armenijo. V Evropo je prišla preko Grčije.

Zdravilni deli: listi od maja do avgusta, plodovi od zrelosti, smola debla od maja do junija.

Sestava:energijska vrednost je 238kJ(57kcal) na 100g.

Plod vsebuje 80% vode, 3-10% sladkorja(v posušenih do 42%), jabolčna in grozdna kislina, beljakovine, maščobe, mineralne snovi(železo, kalcij,magnezij, fosfor, kalij, natrij, mangan), vitamine (provitamine A,B,C in PP). V koščicah oziroma semenu je glikozid cianovodikove kisline.

Delovanje

Sliva sodi med najstarejša ljudska zdravila za iztrebljanje – praznjenje črevesja. Uporablja se kot naravno odvajalo, ker ne povzroča privajenosti. Ker vsebuje pektin, ki v črevesu nabrekne, slive naredijo blato mehko in voluminozno, kar je pomembno pri zdravljenju hemoroidov in črevesnih obolenj.

Če surove slive zauživamo v večjih količinah, lahko povzročijo v črevesju krče,pline ter močno drisko. Temu se lahko izognemo z zmanjšanjem uživanja svežih sliv ali s kompotom iz suhih sliv. Pri jetrnih obolenjih so slive živilo, ki jim pomaga pri odstranjevanju strupov, ki jih jetra zaradi bolezenskega stranja niso sposobna sama odstraniti. Razstrupljanje jeter, krvi in organizma se izvaja s slivovimi kurami – suhe slive,kompot,posebna receptura. Ker vsebujejo kalij delujejo diuretično, pospešujejo izločanje seča, kar je pomembno pri zdravljenju revmatizma in arterioskleroze. Čaj iz slivovih listov deluje analgetično pri bolečinah v grlu pri vnetjih mandljev zato z njimi izpiramo grlo. Iz sliv se pripravljajo marmelade, ki so predvsem koristne za otroke in starejše ljudi. Žganje iz sliv ima v razumnih količinah tudi zdravilne lastnosti, saj zbuja tek, deluje na prebavo hrane in prebaven trakt.

V ljudski medicini se uporablja tudi smola, ki se pridobiva iz slivovega debla. Če se raztopi v vinu pomaga odstranjevati sečne kamne.

Sliva je hrana, ki se uporablja v raznih dietah zlasti pri obolenju ledvic, jeter, pri protinu in revmatizmu.

Priprava za razstrupljanje jeter in krvi

Potrebujemo od 8 do 22 sliv, ki jih operemo, zarežemo na eni strani ter vzamemo iz njih koščice. V vodo namočene jih pustimo stati čez noč. Zjutraj odlijemo vodo ter natočimo sveže toliko, da prekrije slive. Kuhamo jih 2-3 ure, tako da vsako uro odlijemo vodo in natočim novo,toplo vodo.

Tako pripravljene slive, ki so brez sladkorja in kisline, jemo tople na tešče z malo vode; zaužijemo celo količino.

Vir:Zdravilnost zelenjave, sadja in začimb, Avtor:Ivan Lesinger,prevod:Tomaž Petauer, Modrijan založba,d.o.o.

WordPress Themes