‘S hrano hranimo naše telo, lahko pa tudi bolezen’
Naturopatinja, ki bolezni zdravi s hrano
”Hrana naj postane naše zdravilo,” je rekel že oče medicine Hipokrat. Tega načela pa se drži tudi naturopatinja Erika Brajnik, ki s pomočjo pravilne prehrane in terapije s probiotiki pomaga pri zdravljenju najrazličnejših bolezni. Na ta način zdravi tudi v domu starejših občanov v Radencih, kjer je v mesecu dni dokazala, da njena metoda deluje.
Naturopatija je alternativna oblika zdravljenja, ki gre z roko v roki z uradno medicino. Zdravnik zdravi bolezen, naturopat pa pomaga krepiti pacientovo odpornost, da se z boleznijo lažje sooči. Prav zato lahko naturopat pomaga pri prav vsaki bolezni. ”Kaj mi delamo? Mi ne zdravimo, mi iščemo zdravje. Ne iščemo bolezni. Mi krepimo človeka do najvišje možne mere, da bo njegovo telo kar najbolj močno. Samo močno telo se lahko bori proti bolezni, šibko telo tega ne zmore,” je pojasnila naturopatinja Erika Brajnik.
Da njena metoda deluje je želela pokazati s projektom Za lepo in nebolečo starost, ki ga je pričela izvajati v Domu starejših občanov v Radencih, kjer so uradni medicinski protokol združili s to naravno obliko zdravljenja. Po mesecu dni smo preverili, kako zdravljenje napreduje in ali so se pokazali že kakšni rezultati.
V projekt sta se najprej vključili kuharica v domu 60-letna Verica Lepič, ki je želela biti motivator in zgled ostalim v domu in 73-letna stanovalka doma Senta Lončar. Obe sta se spopadali s številnimi zdravstvenimi težavami in se tako pred mesecem dni srečali z naturopatinjo Eriko Brajnik. Po pogovoru in pregledu s pomočjo iridoskopa jima je naturopatinja predpisala spremembo prehranjevalnih navad, izbrala primerno probiotično kuro in jima pokazala še nekatere naravne metode zdravljenja, s katerimi sta si v mesecu dni še pomagali.
60-letna kuharica Verica Lepič
”Problemov sem imela polno. Visok krvni pritisk, luskavico, holesterol in močne krčne žile, s katerimi sem se spopadala že 25 let. Imam namreč težko delo v kuhinji in ko sem prišla domov sem imela težke noge, so me bolele, ponoči sem se zaradi bolečin v žilah zbujala vsa mokra. V glavnem bilo je grozno,” je povedala 60-letna kuharica v domu ostarelih Verica Lepič, ki se je prostovoljno javila, da bi rada preizkusila naturopatsko zdravljenje.
Naturopatinja ji je predlagala, naj svoje obroke razdeli v pet obrokov na dan in v kar tri obroke uvede proseno kašo. Poleg tega se je morala znebiti nekaterih živil, ki so ji škodila, uživati natančno izbrane probiotike, pomagala pa si je še z masažo akupresurnih točk in si noge povijala z obkladki organskega silicija. V mesecu dni je na ta način izgubila kar 7 kilogramov, izboljšala se je krvna slika, zmanjšale so se krčne žile. ”V enem mesecu smo uvedli poseben prehranjevalni režim in probiotično kuro, da smo uredili absorbcijo teh hranil skozi cel prebavni trakt in gospa je v enem mesecu shujšala sedem kilogramov, brez da bi bila lačna in da bi čutila kakršne koli težave. Noge je ne bolijo več, krčne žile so se dosti zmanjšale in še se bodo, spi boljše. Na lasišču je imela veliko lupusa in ta se ji je zmanjšal za 50 odstotkov. Kar je zgovorno pa je krvna slika, ki nam pove, da je po petih letih, ko se je gospa matrala znižati holesterol in ga imela 8.36, uspela znižati holesterol na 5,4. In to samo v enem mesecu, zato je zelo zadovoljna,” je pojasnila Erika Brajnik.
Da je temu res tako, je pritrdila Verica Lepič: ”Že po dveh, treh tednih sem se počutila boljše. Sedaj pa se počutim res dobro. Naenkrat so vse težave izginile in občutek imam, kot da sem se na novo rodila.”
73-letna Senta Lončar
V mesecu dni se je izboljšalo tudi stanje 73-letne Sente Lončar, ki že sedem let živi v domu ostarelih v Radencih in se je spopadala z močnimi bolečinami zaradi artritisa ter jemala številna zdravila.
”Bilo je malo spanja in veliko bolečin. Bolečine v sklepih, težave s sladkorno boleznijo in še bi lahko naštevala. Danes pa se počutim neprimerno boljše. Bolečine se še občasno pojavljajo, a niti približno ne tako močne kot nekoč, manj jih je, spanje je boljše, razpoloženje pa tudi,” je z nasmehom na obrazu povedala upokojenka Senta Lončar.
”Tudi pri njej smo uvedli drugi prehranjevalni režim in tudi ona se je okrepila,” pove naturopatinja. ”Prva stvar, ki jo je opazila je bila, da ponoči ne vstaja več za na stranišče, kar kaže na to, da se je spopadala s šibkim urogenitalnim delom. Torej, se je ta okrepil. Pravi tudi, da je sklepi in kosti ne bolijo več toliko in sedaj lahko vsak dan hodi na sprehod do Radgone in nazaj. Pri njej smo uvedli Bachovo terapijo z bachovo cvetno esenco – torej smo vplivali na psihični del. Pri njej so je pokazala šibkost ledvic in ob šibkosti ledvic je tudi naša samozavest, naša samopodoba manjša. Z Bachovimi cvetnimi esencami smo to okrepili in tudi stanovalci sedaj opazijo, da je postala gospa bolj komunikativna, odprta in so rekli, da se je sedaj začela smejati.”
A kako je možno, da samo s prehrano, probiotično terapijo in nekaterimi naravnimi oblikami zdravljenja tako okrepimo naše telo. Več o tem nam je pojasnila Erika Brajnik.
Katere težave lahko odpravimo z naturopatijo?
Vse! Čisto vse. Zato ker je hrana baza, hrana postane naše zdravilo. Mi skozi hrano hranimo naše telo, hranimo tudi našo bolezen. Prav zaradi tega se človeku zgodi, da se mu rak ponovi. Zato, ker si prestal določeno operacijo in cikel kemoterapije in nato si nadaljeval z istimi vzorci prehranjevanja in si še naprej hranil raka. Si vsak popoldan zakisal svoje telo in hranil raka. Ker rak raste na zakisanem telesu. Zato je treba spremenit osnovne prehranjevalne vzorce, da se bolezen ne ponovi.
Gre vse to tudi z roko v roki z uradno medicino?
Seveda, absolutno. Uradne terapije, ki jo imajo, se držijo. Poleg uradne medicine mi samo krepimo človeka še po naturopatskih metodah. To se ne izključuje. Ena metoda kooperativno dela z drugo metodo. Mi torej človeka okrepimo do te mere, da je tudi absorbcija teh hranil boljša in da recimo, če si jemal zdravilo za holesterol, ga čez nekaj časa ne bo več treba jemat, ker se je nivo uredil. Ker kaj mi delamo? Mi ne zdravimo, mi iščemo zdravje. Ne iščemo bolezni. Mi krepimo človeka do najvišje možne mere, da bo njegovo telo kar najbolj močno. Samo močno telo se lahko bori proti bolezni, šibko tega ne zmore.
Če potem potrebujemo operacijo, gremo seveda na operacijo. Ampak, če smo mi močni, se bo tudi telo hitro zacelilo. Absorbcija hranil mora biti urejena.
Zakaj je prehrana tako pomembna?
Zato, ker s prehrano pridobivamo energijo in energija je življenje. Torej mi moramo izbrati pravo hrano, ki dela za nas, ki nas krepi in nas hrani. Ne smemo se zakisat pri tem. Skupaj s prehrano pa uvedem tudi probioterapijo, ki uredi absorbcijo te hrane. Ker četudi jaz jem in se hrana ne absorbira pravilno v telo, moje telo ne bo nahranjeno pravilno. Torej, uredimo absorbcijo čez cel prebavni trakt, nato pa uvedemo dodatke določenih zelišč, če jih oseba potrebuje. Ampak prva dva meseca se je treba držat samo prehrane in probioterapije. To je glavno vodilo za učinkovit rezultat.
Zdravje torej izhaja iz črevesja. Zakaj?
Črevesje je evolucijsko najstarejši notranji organ. Ameba je najbolj enostavno celično bitje in ima samo prebavni trakt. Ostali organi so priveski tega črevesja, ker so vsi v funkciji v črevesja, ki je evolucijsko najstarejši organ in je najbolj pameten. Črevesje ve, da če odpove, potem odpove tudi vse ostalo. Zato svoje težave zrcali na druge organe. Otitis – jaz ga začnem odpravljat na črevesju. Težave s srcem prav tako. Vse v luči te primarne absorbcije.
To ste sedaj pokazali tudi v domu ostarelih v Radencih. Zakaj je na primer prosena kaša imela tako ključno vlogo pri uravnavanju zdravja kuharice Verice Lepič?
Z njo smo krepili njene žile, saj je prosena kaša za žile ključnega pomena in je čisti antibiotik. Zakaj? Ker vsebuje ogromno silicija. Siliciju pravijo tudi mineral lepote, ker skrbi za naše lase, za našo kožo. Skrbi za elastičnost in konsistenco kože. Tako kot skrbi za elastičnost na področju estetike, pa skrbi tudi za elastičnost žil, da so bolj prožne. Tako je Verica vsako jutro jedla proseno kašo, nato še za kosilo in v enolončnici za večerjo. V tem mesecu je pojedla kar veliko te kaše, ni pa bila lačna, ker je jedla pekrat na dan. Izgubila je kilograme, uredila se ji je krvna slika, zmanjšale so se krčne žile. Sicer pa silicij vsebuje tudi preslica, ki jo lahko uporabljamo kot preslično kopel, se pije kot čaj, kot obkladki, dober je tudi sam organski silicij, s katerimi si je gospa delala obkladke na žile. Na ta način se je njeno stanje izboljšalo.
To je bila terapija, ki je bila primerna zanjo. Kot pravite, pa je potrebno pri vsakemu posamezniku določiti, katera živila so primerna zanj in katera mora izločiti iz jedilnik.
Prehrana se določa glede na težave, s katerimi se posameznik spopada. Torej so terapije zelo individualne in se tudi hrano predpiše individualno. Sama izberem hrano iz 12, 14 različnih diet, kjer upoštevam različne parametre: glikemični indeks, ločevalna dieta, dieta krvnih skupin, po okusih … Naredim kombinacijo teh diet in nato svetujem človeku in na koncu je rezultat.
Pa lahko kljub vsemu verjetno lahko podamo neke splošne smernice, kaj je dobro jesti in kaj ne?
Pšenica je tisto žito, ki je najmanj kvalitetno in dejansko vpliva na hormone, šibi srce, gosti kri. Tako da pšenico in polnozrnato moko lahko absolutno izjključimo iz jedilnika za vekomaj, prav tako tudi vse mlečne izdelke. Vse po vrsti! Druga žita so v redu: koruza, riž, ajda, proso, kvinoja, amarat … Vse ostalo je čisto v redu, pšenica je resnično najmanj kvalitetna. Tako odsvetujem, da ljudje jedo kruh, pico, burek. Lahko pa jedo vse meso, jajca, ribe, zelenjavo, stročnice, sadje.
Jesti je treba petkrat na dan. Kakšni pa naj bodo obroki?
Da si ne zakisamo telesa, moramo paziti na večerjo. Večerja mora biti zdrava večerja, in sicer zelenjavna. Pripravljena naj bo na bazi pozimi enolončnic in poleti zelenjave. Zelenjava je bazična in alkalna, sadje ima že sladkor in ni. Torej zelenjava za večerjo – vedno. Za zajtrk imamo lahko ogljikove hidrate. Zajtrk ne rabi biti tako grozno zdrav, zato ker je zjutraj absorbcija v telesu 100 odstotna, takrat dela meredian želodca, takrat dela simpatičen avtonomen živčni sistem in takrat, kar zaužijemo naše telo poskrka vase in nam ne škoduje, nas tudi ne zakisa. Zajtrk je do devetih zjutraj lahko konkreten z več ogljikovimi hidrati, tudi sladek. Nato pa do tretje ure popoldne lahko jemo večje obroke, kasneje pa jih manjšamo in naj vsebujejo torej čim več zelenjav