Razkrivamo laži o beguncih
23.09.2015
Črt Kaker
Evropska skrajna desnica je po družbenih omrežjih začela dobro organizirano propagandno akcijo, s katero želi begunce, ki množično prihajajo v Evropo, prikazati kot barbare ter grožnjo evropskim vrednotam in kulturi.
Fotografija spopada med domnevnimi bradatimi islamisti, ki naj bi po trditvah posameznikov skupaj z begunci prišli v Evropo, in nemškimi policisti je stara tri leta. Foto:
Skrajna desnica je začela dobro organizirano propagandno akcijo. Seveda ima vsak pravico do svojega mnenja, a to ne sme temeljiti na lažeh in izkrivljanju resnice.
Facebook in twitter sta v zadnjih dneh doživela poplavo zgodb, ki naj bi pokazale barbarstvo in neciviliziranost beguncev, ki pred vojnami in splošnim pomanjkanjem bežijo v Evropo. Zgodbe se zaradi svoje kontroverznosti in domnevne ekskluzivnosti širijo s svetlobno hitrostjo in ni videti, da bi jih kaj lahko ustavilo.
Širijo se kot gobe po dežju
Med najbolj razširjenimi je fotografija spopada med domnevnimi bradatimi islamisti, ki so skupaj z begunci prišli v obljubljeno deželo, in nemškimi policisti. Pod foptografijo pa pripis: »Začenja se. Zastava IS med spopadom beguncev in nemških policistov.« Vsakemu nejevernemu Tomažu fotografija požene strah v kosti. A kot so razkrili novinarji portala VICE, je fotografija, ki jo objavljamo tudi mi, stara več kot tri leta in s trenutno begunsko krizo nima nič skupnega, razen tega, da je njen namen stereotipizacija beguncev kot nasilnih islamskih teroristov.
Philip Kleinfeld, novinar VICE, je pred dnevi razložil: »Takšne in drugačne fotografije, ki imajo namen kriminalizirati begunce, so se sprva začele širiti na facebookovih straneh skrajno desnih organizacij, kot sta English Defenece League (skrajno desna protipriseljenska britanska politična stranka, op. p.) in nemška Pegida, ki je v preteklem letu v državi pripravila vrsto zborovanja, kjer so njeni simpatizerji izražali svoje nestrinjanje z begunsko in migrantsko politiko nemške vlade.«
Sprva pripadnik IS, nato pa begunec. Za osebo na fotografiji se je izkazalo, da ni islamist. Boril se je s Svobodno sirsko vojsko, ki jo podpira Zahod. Foto: splet
Včeraj islamist, danes begunec
Najbolj znana fotografija, ki je veliko hude krvi povzročila tudi v Sloveniji, je nedvomno tista, ki prikazuje domnevnega članka zloglasne Islamske države, ki se želi kot begunec pretihotapiti v Evropo. »Se spomnite tega fanta? Lani je še poziral kot ponosni član Islamske države, danes pa je ‘begunec’«. Fotografijo je delilo več kot sto tisoč uporabnikov facebooka, ob tem pa se je vnela prava vojna med nasprotniki in podporniki sprejema beguncev. A že po nekaj dneh se je izkazalo, da moški na fotografiji ni ne član Islamske države, še manj pa domnevni terorist. Kot je razkril Associated Press, je moškemu ime Laith Al Saleh in se je, preden je zapustil Sirijo, boril na strani Svobodne sirske vojske, ki jo v boju proti režimu Bašarja al Asada finančno in materialno podpira Zahod.
Trditve, ki ne držijo vode
Sočasno s fotografijami se je na medmrežju razplamtela diskusija okoli po mnenju mnogih najhujše humanitarne katastrofe v Evropi po drugi svetovni vojni. Tako kot domnevne fotografije in posnetki, ki naj bi prikazovali »resnično« plat begunske krize, so razširile tudi raznorazne teorije zarote, s katerimi želijo begunce prikazati v negativni luči. V nadaljevanju bomo poskusili na kratko odgovoriti ne nekaj takšnih trditev.
Klemen Grošelj: »Begunci, ki danes množično bežijo iz Sirije in sosednjih držav, bežijo pred vojno in uničenjem.« Foto: Mediapseed
Begunci in islamisti
»Islamska država med begunce infiltrira na tisoče svojih vojakov.« Po mnenju snovalcev te teorije je Islamska država uvidela možnost, da skupaj z begunci v Evropo pošlje na tisoče svojih borcev, ki bi nato na evropskih tleh sprožili teroristične napade. A to tezo so zavrnili številni strokovnjaki, med njimi tudi Klemen Grošelj, ki je pred časom za naš časopis dejal, da tej teoriji ne verjame. »Begunci, ki danes množično bežijo iz Sirije in sosednjih držav, bežijo pred vojno in uničenjem. Mnogi med njimi bežijo ravno zaradi Islamske države in težko verjamem, da bi ti begunci medse sprejeli skrajne islamiste.«
Hkrati je treba dejati, da se Islamska država trenutno bori na kar sedmih različnih frontah, ne samo v Siriji. Prisotni so v Jordaniji, Libanonu, Iraku, Libiji, podsaharski Afriki. Po najbolj optimističnih ocenah naj bi se v vrstah Islamske države borilo 200 tisoč vojakov, a najbolj realna ocena je, da se v vrstah skrajnih islamistov bori okoli sto tisoč borcev. Torej, če bi želela Islamska država v Evropo skupaj z begunci infiltrirati na desettisoče svojih borcev, kot trdijo nekateri, bi to pomenilo takojšnjo predajo na več frontah in opustitev sanj njihovega vodje Abu Bakra al Baghdadija po velikem sunitskem kalifatu.
Varni so v sosednjih državah
»Zakaj ne ostanejo v sosednjih državah? Tam je mir in njihovo življenje ni ogroženo« in »Države na Bližnjem vzhodu nočejo sprejemati beguncev« sta trditvi, ki sta pri nasprotnikih sprejemanja beguncev zelo priljubljeni. Seveda, strinjamo se lahko, da je v državah, ki mejijo na Sirijo, varnostna situacija precej boljša, je pa to daleč od resničnih trditev, da se države Bližnjega vzhoda beguncev otepajo. V petmilijonskem Libanonu je danes več kot milijon sirskih beguncev, 800 tisoč jih je v Turčiji, nekaj več kot 600 tisoč v Jordaniji, 250 tisoč v Iraku in približno 150 tisoč v Egiptu. Dejstvo je, da se Sirci, takoj ko zapustijo svojo od vojne uničeno državo, odpravijo k svojim sosedom, ki pa preprosto nimajo ne finančnih ne logističnih sposobnosti sprejeti in oskrbeti vse te množice ljudi.
Premislite, preden delite
Seveda ima vsak pravico do svojega mnenja, a to ne sme temeljiti na lažeh in izkrivljanju resnice. Ta je vedno večplastna. Preden delite, premislite, koliko škode lahko naredite ljudem, ki resnično potrebujejo našo pomoč. Če niste prepričani o avtentičnosti vsebin, pa teh preprosto ne delite.