NASVETI ZA USPEÅ NO ÄŒIÅ ÄŒENJE STANOVANJA
Z nekaj nasveti za hitro in učinkovito čiščenje boste čistili morda manjkrat.
Poskušajte čistiti hitro in redno. Hitro, a redno čiščenje stanovanja vam bo vsak dan vzelo le dobrih deset minut. Osredotočite se na najbolj kritična območja, kjer se najraje nabira umazanija – straniščna školjka, umivalnik, kuhinjsko korito, kljuka hladilnika in kuhinjski pult so zagotovo med njimi. Lotite se jih z blagimi in čim bolj naravnimi čistilnimi sredstvi ter krenite od enega do drugega.
Najbolje vsak drugi dan. Kadar imate napovedane obiske, se osredotočite še na točke, ki jih bodo gostje opazili – zrcala, tla predsobe in dnevne sobe, klubsko mizico, kuhinjsko mizo in stranišče oziroma kopalnico. Da bo začarani krog čiščenja stanovanja manj zoprn, pa razmislite tudi o spodnjih petih nasvetih.
Vsak korak šteje. Vedno čistite v smeri od stropa proti tlom – tako se prah od zgoraj ne bo nabiral spodaj. Prostor čistite sistematično, na primer od leve proti desni ali v smeri urnega kazalca, in nikar ne begajte z enega konca na drugega. Preden začnete sesati, pobrišite prah s pohištva.
Vsak dan ena soba. Če se vsak dan spopadete z enim prostorom, vas v soboto ne bo čakalo veliko tedensko pospravljanje. Preglejte tudi strop in zidove in se znebite pajčevin – pajki so dejavnejši, kot mislite.
Stanovanje brez prahu. Prah bo med čiščenjem manj letel po zraku, če boste krpico za prah prej popršili s sredstvom za poliranje oziroma čiščenje pohištva. Vojna s prahom je uspešna tudi z vlažno krpo.
“Zaprite” drobne predmete. Zgoščenke, spominke s potovanj, majhne okrasne predmete ter druge drobne predmete hranite v vitirini ali knjižni omari s steklenimi vrati in na njih se bo prah nabiral opazno počasneje.
Trik s kisom. Bel kis pomaga pregnati smrad. V prostor, ki zaudarja po ribah ali znoju, za eno uro postavite posodico z belim kisom. Smrad bo izginil ali bo vsaj manjši. Vonja po kisu kasneje ne bo, stanovanje pa vseeno kratko prezračite.