NAJ VAS RIBEZ OKREPI
Ribez je v ljudskem zdravilstvu znan kot sadje, ki krepi organizem po naporih, prestani bolezni ali ob starostni onemoglosti, obenem organizem očisti škodljivih snovi, predvsem sečne kisline. Plodovi in sok ribeza so koristni za ledvične bolnike, pri krčih in bolečinah v prebavilih, s čajem pa so lajšali tudi tegobe, ki jih povzročata revma in putika. S tem pa seznam dobrih lastnosti ribeza še zdaleč ni končan.
Črni ribez je bolj trpek
Te dni nas že vabijo prvi plodovi rdečega, črnega in tudi belega ribeza. Ribez (Ribes rebrum) so uporabljali že stari Grki in Rimljani, šele ob koncu 15. stoletja so ga odkrili tudi na evropskih dvorih, zrasli so jim prvi umetno vzgojeni grmi. Najprej je bil le kulinarična specialiteta, kmalu pa so iz njega že izdelovali zdravilne sirupe in jih uporabljali predvsem zoper skorbut. Načrtno gojenje ribeza se je začelo v 17. stoletju v Belgiji ter v severni Franciji. Ribez najbolje uspeva tam, kjer so poletja vroča in vlažna, zime pa mrzle.
Ribez je kisel, mnogim celo preveč kisel, zato si ga sladijo z medom ali s sladkorjem. Kisel je zaradi velike vsebnosti vitamina C. Ljudem, ki imajo težave s prevelikim izločanjem želodčne kisline in jih pogosto daje zgaga, zdravniki uživanje ribeza odsvetujejo. 100 g ribeza vsebuje 56 kcal (234 kJ), v tej količini pa je 13,8 % ogljikovih hidratov, 4,3 % vlaknin in 1,4 % proteinov. Od vitaminov in mineralov je najpomembnejši visok odstotek vitamina C (41 %) in vitamina K (11 %). Od organskih kislin vsebuje jabolčno kislino, citronsko kislino in pektin invertin. Ker je ribez dober izvor vitamina K, krepi kosti in srčno-žilni sistem, aktivira osteokalcin, ki pomaga pri vgradnji kalcija v kosti in uravnava sposobnost pravilnega redčenja krvi.
Ribez je tudi v ljudskem zdravilstvu znan kot sadje, ki spodbuja apetit, krepi organizem po naporih, prestani bolezni ali ob starostni onemoglosti, obenem pa organizem očisti škodljivih snovi, predvsem sečne kisline. Plodovi in sok ribeza so koristni za ledvične bolnike, pri krčih in bolečinah v prebavilih, s čajem pa so lajšali tudi tegobe, ki jih povzročata revma in putika. Ribez ugodno vpliva na normalizacijo in stabilizacijo krvnega pritiska, še posebno ga priporočajo slabokrvnim. Ribezov sok ali čaj priporočajo pri krvavečih dlesnih in razširjenih venah. Vlaknine v svežih jagodah ribeza pospešujejo delovanje črevesja, kot domala vse jagodičevje pa ribez varuje tudi pred razdiralnim delovanjem prostih radikalov, saj deluje antioksidativno.
Čaj iz listov črnega ali rdečega ribeza priporočajo pri vodenici, oviranem mokrenju, driski, kolikah, pri obolenjih jeter, migreni, kašlju, pa tudi kot preventivno sredstvo proti nastajanju peska v sečilih.
Ribezov čaj pripravimo tako, da dva ščepca posušenih in zdrobljenih ribezovih listov prelijemo z 2 dcl vroče vode, počakamo nekaj minut, nato pa precedimo in spijemo. Čaj si lahko pripravimo tudi iz posušenih jagod rdečega ribeza: tri žličke jagod damo v skodelico vrele vode in namakamo približno 4 ure. Odcedimo in popijemo kozarček štirikrat na dan, pred jedjo. Za krepitev organizma in dvig odpornosti zmešamo tri enake dele listov črnega ribeza, pehtrana in jagodnjaka. Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut.
Ribez ohrani večino svojih zdravilnih lastnosti, tudi če ga uporabimo za sirup, vino, liker, kis in še kako.