AMERIÅ KI SLAMNIK
Ameriški slamnik (znanstveno ime Echinacea purpurea ali škrlatna ehinaceja) je vrsta cvetnic, ki pripada rodu Echinacea. Pogosto je zasajen v vrtovih in parkih kot okrasna rastlina, uporablja pa se tudi v zdravstvu, saj ima ugodne učinke na imunski sistem.
Ameriški slamnik je edino zdravilo, ki ga pri zdravljenju prehlada uporabljamo za odpravljanje vzrokov in ne le lajšanje simptomov!
Uporaba Ameriškega slamnika
Pripravki iz ameriškega slamnika (ehinaceja) so med najbolje prodajanimi rastlinskimi zdravili v Evropi in ZDA. Uvrščamo ga v družino košaric- to nam že ob prvem stiku z rastlino izdajo koškasta socvetja, podobna kamilici. Zdravila z ameriškim slamnikom spodbujajo delovanje imunskega sistema tako, da povečajo dejavnost nekaterih belih krvnih celic. V farmaciji uporabljamo tri vrste ameriškega slamnika: škrlatni, ozkolistni in bledi ameriški slamnik. Največ raziskav potrjuje učinkovitost škrlatnega ameriškega slamnika.
Kako vemo, da deluje zdravilno
Pri Indijancih ima uporaba ameriškega slamnika dolgo tradicijo. Z njim so zdravili rane in kačje ugrize. Seveda pa tradicionalna raba, čeprav dolgotrajna, ni dober dokaz za dejansko terapevtsko učinkovitost neke zdravilne rastline. O učinkovitosti nas najbolje prepričajo kakovostne klinične raziskave.
Pri eni izmed njih so 559 zdravim prostovoljcem razdelili škatlice, v katerih so bile tablete z ameriškim slamnikom oz. prazne tablete (placebo). V zapečateni ovojnici je bilo napisano, katere tablete so v posamezni škatlici, vendar tega niso vedeli ne zdravniki ne prostovoljci. Prostovoljci so zdravilo začeli jemati ob prvih znakih prehlada. Zdravniki so na začetku in koncu zdravljenja ocenili prisotnost 12 bolezenskih znakov: izcejanje iz nosa, solzenje oči, vneto grlo, glavobol, vročina, kašelj … Bolnikom, ki so jemali prazne tablete, so se bolezenski znaki med obema pregledoma spontano izboljšali za 29 odstotkov, tablete z ameriškim slamnikom pa so bolezenske znake v povprečju oblažile za kar 63 odstotkov.
Ta in še nekaj podobnih raziskav torej potrjujejo zdravilni učinek zeli škrlatnega ameriškega slamnika pri prehladu.
Uspešnost zdravljenja prehlada s pripravkom iz ameriškega slamnika v primerjavi s kontrolnim praznim zdravilom (placebo)
Načini priprave zdravil z ameriškim slamnikom
Na tržišču najdemo zdravila z ameriškim slamnikom, ki so pripravljena na različne načine:
1. Nekatera pripravijo tako, da sveže rastline zmeljejo in iz njih iztisnejo sok. V ta sok preidejo predvsem snovi, ki so dobro topne v vodi, manj pa tiste (alkamidi), ki se raztapljajo v alkoholu. V sok preidejo tudi encimi, ki nekatere snovi (derivate kavne kisline) razgradijo.
2. Pri drugem načinu priprave k zmletim rastlinam dodajo manjšo količino alkohola (npr. 20 odstotkov), ki deloma olajša raztapljanje alkamidov in zavre delovanje encimov. Po tem postopku je pripravljeno tudi Lekovo zdravilo Immunal®, ki ga verjetno skoraj vsi poznamo.
3. Pri tretjem načinu, ki mu rečemo priprava tinkture, zmletim rastlinam dodajo večjo količino alkohola (npr. 300 odstotkov). S tem zelo dobro raztopijo alkamide, poslabša pa se raztapljanje polisaharidov. Pri tinkturi se zaradi dodanega alkohola celotna tekočina razredči.
Poleg po tehnologiji priprave lahko izdelke z ameriškim slamnikom razdelimo tudi po njihovem pravnem statusu:
Prva skupina so zdravila, v katero spada tudi Immunal®. Te izdelke pred prihodom na trg pregleda pristojni državni organ (Agencija za zdravila in medicinske pripomočke) in odobri njihovo sestavo ter navedbe na ovojnini in priloženih navodilih za uporabo zdravila. Drug pooblaščeni organ (Zavod za farmacijo in preizkušanje zdravil) pa redno preverja njihovo kakovost.
Druga skupina izdelkov so prehranska dopolnila. Tudi iz te skupine je na slovenskem tržišču nekaj izdelkov z ameriškim slamnikom. Tem izdelkom se ne sme pripisovati zdravilnih učinkov. Njihovo kakovost se občasno preverja samo s stališča varnosti (vsebnost pesticidov in težkih kovin …), ne preverja pa se njihove učinkovitosti.
Ameriški slamnik je praktično edino zdravilo, ki ga pri zdravljenju prehlada uporabljamo za odpravljanje vzrokov in ne le za lajšanje simptomov. Večina drugih zdravil, ki jih jemljemo pri prehladu, nam le lajša bolečine, zmanjšuje povišano temperaturo, olajšuje kašelj, preprečuje dodatne okužbe z bakterijami … Ker je prehlad pozimi zelo pogosto obolenje, zanj pa še nimamo učinkovitih sinteznih zdravil, ima ameriški slamnik nedvomno svetlo prihodnost.
Nekaj opozoril pri uporabi pripravkov iz ameriškega slamnika
Pri težjih avtoimunih boleznih kot je lupus, multipla skleroza, tuberkuloza, se pred uporabo posvetujte z zdravnikom. Če ste alergični na družino marjetic, ste lahko tudi na ameriški slamnik. Dolgotrajna raba lahko učinke rastline oslabi. Večji omerki lahko občasno povzročijo omotičnost in slabost z bruhanjem.