PRAVI PELIN
Za kuhinjo in domačo lekarno
Čeprav je pelin znan predvsem kot začimba in kot zdravilna rastlina, ki so jo uporabljaÂli že Perzijci, Egipčani, Grki in Rimljani, je zaradi dekorativnih listov primeren tudi kot okrasna rastlina za vrtove ali lončke. VeÂliÂke, sreÂbrÂne rastÂliÂne peÂliÂna so priÂmerÂne kot ozadÂje za nižÂje cveÂtoÂče rastÂliÂne. CvetÂliÂčarÂji pa ga upoÂrabÂljaÂjo tudi v šopÂkih in aranžÂmaÂjih.
14-01PraÂvi peÂlin (ArÂteÂmiÂsia abÂsintÂhium) je zelÂnaÂta trajÂniÂca, viÂsoÂka 60 do 100 cm. Ima poÂkončÂna, razÂvejena stebÂla, ta so, tako kot liÂsti, preÂkriÂta s sreÂbrÂno siÂviÂmi goÂstiÂmi dlaÂčiÂcaÂmi, ki daÂjeÂjo rastÂliÂni sreÂbrÂno siv viÂdez. LiÂsti so trojÂno perÂnaÂti, spoÂdaj veÂliÂki, proÂti vrhu čeÂdaÂlje bolj celi. PoÂsaÂmezÂni liÂstiÂči so suÂliÂčaÂsti. Å teÂvilÂni polÂkroÂglaÂsti, poÂvešeÂni, svetÂlo ruÂmeÂni košÂki so zbraÂni na vrhu cvetÂneÂga stebÂla v razÂraÂslih laÂtih. CveÂti od juÂniÂja do sepÂtemÂbra. PloÂdoÂvi so zelo majhÂni. Vsa rastÂliÂna je močÂno aroÂmaÂtičÂna in grenÂkeÂga okuÂsa. PraÂvi peÂlin je zelo poÂdoÂben naÂvadÂneÂmu peÂliÂnu, le da je neÂkoÂliÂko manjši od naÂvadÂneÂga in ima svilÂnaÂto dlaÂkaÂva, sivÂkaÂsta stebÂla in liÂste ter ruÂmeÂne cveÂtoÂve, naÂvadÂni peÂlin pa je rdečÂkaÂsto naÂdahÂnjen in ima po naÂvaÂdi tudi rdečÂkaÂste cveÂtoÂve. ZaÂmeÂnjaÂva med tema dveÂma rastÂliÂnaÂma ni neÂvarÂna, saj obe rastÂliÂni učinÂkuÂjeÂta poÂdobÂno.
Kje raÂste in kako ga goÂjiÂmo
PeÂlin raÂste po vsej EvroÂpi, AziÂji in SeÂverÂni AmeÂriÂki. Pri nas je včaÂsih raÂsel na vsaÂkem vrtu. DoÂbro usÂpeÂva na pešÂčeÂno-ilovÂnaÂtih tleh z doÂvolj kalÂciÂja in na sončÂnih raÂstišÂčih. ProÂsto raÂstoÂčeÂga v naÂraÂvi najÂdeÂmo na skalÂnaÂtih raÂstišÂčih, na breÂgoÂvih rek, v viÂnoÂgraÂdih, ob poÂteh in ploÂtoÂvih. NajÂboÂlje usÂpeÂva na suÂhih tleh. RazÂmnožuÂjeÂmo ga s seÂmeÂnom ali z deÂljeÂnjem koÂreÂnin. SeÂjeÂmo ga zgoÂdaj spomÂlaÂdi neÂpoÂsredÂno na vrt ali vzgoÂjiÂmo saÂdiÂke v rastÂliÂnjaÂku. Maja preÂsaÂdiÂmo saÂdiÂke na proÂsto. RazÂdaÂlja med rastÂliÂnaÂmi v greÂdiÂci naj bo 50 cm x 45 cm. LiÂste peÂliÂna sproÂti trÂgaÂmo in upoÂrabÂljaÂmo ali poÂrežeÂmo ceÂlotÂne rastÂliÂne okoli 10 cm nad tleÂmi. ZeÂlišÂče naÂbiÂraÂmo tik pred cveÂteÂnjem. PoÂsušiÂmo ga na priÂmerÂnem proÂstoÂru v naÂraÂvi ali v sušilÂniÂci pri 40 stoÂpiÂnjah CelÂziÂja.
UpoÂraÂba v kuÂliÂnaÂriÂki in zdraÂvilÂnost
V kuÂliÂnaÂriÂki upoÂrabÂljaÂmo mlaÂda stebÂla, liÂste in cvetÂne popÂke, sveže ali poÂsušeÂne. PeÂlin je priÂmeÂren kot zaÂčimÂba za soÂlaÂte in ribe, neÂkaÂteÂri ga doÂdaÂjaÂjo mastÂneÂmu mesu in enoÂlončÂniÂcam. UpoÂrabÂljaÂmo ga v majhÂnih koÂliÂčiÂnah, saj spaÂda med najbolj grenka zeÂlišÂča. DoÂdaÂjaÂmo ga tudi vinu in žgaÂnju (peÂlinÂkoÂvec) in je seÂstavÂni del liÂkerÂjev. V zdraÂvilsÂtvu upoÂrabÂljaÂmo peÂlin za zbuÂjaÂnje teka, proÂti naÂpeÂnjaÂnju, posÂpešuÂje deÂloÂvaÂnje žeÂlodÂca, preÂgaÂnja čreÂveÂsne zaÂjeÂdavÂce in je raÂhel anÂtiÂsepÂtik. UreÂja izÂloÂčaÂnje žolÂča, lajša neÂkaÂteÂre jeÂtrÂne boÂlezÂni in odÂvaÂja vodo iz teÂleÂsa. V ljudÂskem zdraÂvilsÂtvu so ga upoÂrabÂljaÂli pri ženÂskih boÂlezÂnih in za sprožaÂnje menÂstruaÂciÂje. PeÂlin odÂstraÂnjuÂje neÂpriÂjeten zaÂdah v usÂtih in poÂmaÂga pri hujšaÂnju. DolÂgoÂtrajÂno upoÂraÂbo peÂliÂna odsÂveÂtuÂjeÂjo, ker vseÂbuÂje živčÂni strup tuÂjon. Ni priÂmeÂren za noÂsečÂniÂce.
UčinÂkoÂvit v bioÂtičÂnem vrtu
PraÂvi peÂlin je dišavÂno zeÂlišÂče za mastÂne meÂsne jedi, za svinjÂsko mast in za enoÂlončÂniÂce. UpoÂrabÂljaÂmo sveže ali poÂsušeÂne liÂste. PeÂlina pa ne upoÂrabÂljaÂmo le v kuÂliÂnaÂriÂki in kot zdraÂvilÂno rastÂliÂno, temÂveč tudi za bioÂtičÂno zaÂtiÂraÂnje škoÂdljivÂcev. Iz 400 g svežeÂga zeÂleÂnja ali 30 g suÂhih rastÂlinÂskih deÂlov in 10 l vode priÂpraÂviÂmo brozÂgo ali preÂvrelÂko. SpomÂlaÂdi škroÂpiÂmo neÂraÂzredÂčeÂno preÂvrelÂko proÂti goÂseÂniÂcam, listÂnim ušem in roÂbiÂdoÂvim pršiÂcam. ProÂti mravÂljam in riÂbeÂzoÂvi rji zaÂliÂvaÂmo rastÂliÂne pri tleh. PoÂleÂti deÂluÂje peÂliÂnov čaj proÂti listÂnim ušem, mravÂljam, jaÂbolčÂneÂmu in graÂhoÂveÂmu zaÂviÂjaÂču. Čaj priÂpraÂviÂmo tako, da dve žliÂci peÂliÂna svežeÂga ali suÂheÂga peÂliÂna preÂliÂjeÂmo z litrom kroÂpa in puÂstiÂmo, da se ohÂlaÂdi. JeÂseÂni pa škroÂpiÂmo roÂbidÂniÂce z dvaÂkrat razÂredÂčeÂno brozÂgo proÂti pršiÂcam. Če poÂsaÂdiÂmo peÂlin v bližino riÂbeÂza, bo obÂvaÂroÂval riÂbez pred riÂbeÂzoÂvo rjo. OsÂtanÂkov peÂliÂna ne mecite na komÂpostÂni kup.
Iz pelina izdelujemo tudi eko škropiva za naše vrtnine, da se jih škodljivci izogibajo.