NA DOMAÄŒEM VRTU

Zelenjava z domačega vrta je bolj zdrava kot kupljena v trgovini. Veste, da je brez pesticidov, umetnih gnojil…
Če ste začetnik in vrta še niste obdelovali, pa imate glede tega lahko kar nekaj vprašanj, vam tu dajemo nekaj koristnih in zanesljivih odgovorov. No, morda se vam zdi vzgoja zelenjave na lastnem vrtu tudi potrata časa, saj je danes v trgovinah vse dokaj poceni, sploh ob sezonski zelenjavi. Sicer pa nihče ne zanika, da je vzgoja primerna tako za ljubitelje vrtnarjenja kot za tiste, ki želijo na krožniku kvalitetno hrano.
Ste torej dobro razmislili, če si želite avanturo v lastnem vrtu? Če ste odgovorili pritrdilno, potem so sledeči nasveti namenjeni prav vam. Zapomnite si, da ne potrebujte biti čarovnik, da bi vam vrt uspeval. Četudi nimate izkušenj z vrtom, pa se nikar ne pustite prestrašiti. Z malo truda in nege vas bo vaš zalagal z zdravo in svežo zelenjavo celo sezono.

Tu je nekaj osnovnih navodil, ki si jih dobro zapomnite:

* Poskrbite, da bo prostor namenjen vrtu večino dneva na soncu (najmanj 8 ur). To je predvsem pomembno zaradi pričetka sezone spomladi in jeseni, ker se v senci veliko kasneje ogreje in veliko prej ohladi.
* Težka glinasta in nepropustna tla niso primerna za vrt, prav tako pretirano peščena. Najboljša so tla, ki na površini ne zadržujejo vode.

* Sestavite popis zelenjave, ki si jo želite v vrtu.

Priporočamo vam zelenjavo, ki uspeva v vašem podnebju. Saj veste, da je sveža zelenjava iz vrta veliko bolj okusna kot iz trgovine, zato ne skoparite s paradižnikom, papriko, čebulo, grahom, peteršiljem, korenjem…
* Preden pričnete saditi, pripravite zemljo. Prekopljite jo ter ji dodajte zajeten del naravnega komposta, ki ga lahko kupite v trgovini ali presejete lastnega.
* Med sajenjem pustite med sadikami ali semeni dovolj prostora, da se zelenjava lahko razraste. Predlagamo vam, da upoštevate navodila na embalaži ali nasvet vrtnarja, pri katerem ste kupili sadike. (Pomislite na velikost zrele zelenjave in si predstavljajte, koliko prostora bo potrebovala vaša, da zraste).
* Ko kupujte seme in sadike, jih kupujte od priznanih znamk, ki ne prodajajo gensko spremenjene zelenjave.(izogibajte se Nizozemskemu semenju, ker je v večini gensko spremenjeno). Ozrite se okoli sebe in poiščite bližnjo vrtnarijo, kjer vam bodo dali sadike, ki so že navajene na klimo in tako ne bodo doživele prevelikega šoka.
* Preden pričnete s sajenjem, preverite kako boste vrt zalivali. (Boste zalivali s cevjo, zalivalko ali boste napeljali sistem za zalivanje). Odločitev je vaša, a vseeno preverite, kaj je za vas najbolj praktično.
* Zelenjavo se zaliva zgodaj zjutraj ali zvečer, nikoli pa čez dan, ko je sončno. Če zalivate, poskusite zalivati pod rastlinami, da zmočite le zemljo in čim manj zelenjavo.
* Preverite, če imate na zalogi lesene količke in palice, na katere boste privezali paradižnik, grah, bučke, kumare…
Seveda nasvetov ni nikoli dovolj in za bolj konkretne nasvete enostavno vpišite svoje vprašanje pod komentarje in z veseljem vam bomo odgovorili. Ste izkušeni in veste kakšen trik? Potem ga delite z nami in pomagajte vsem, ki želijo sami pridelati večjo in bolj zdravo zelenjavo.

WordPress Themes