Propolis zdravi herpes
Stekleničko propolisa v omari z zdravili skriva skoraj vsak. Veste, za kaj vse ga lahko uporabljate? Propolis je mnogo več kot le pomoč pri vnetem grlu.
Propolis je voskast izloček, ki ga čebele nabirajo v brstičih in lubju dreves. V čebelnjaku ga uporabljajo za zapolnjevanje luknjic v panju in za razkuževanje panja. Raziskovalci so v propolisu našteli okoli 60 različnih snovi, med njimi flavonoide, flavone, maščobne kisline, vitamine in minerale, eterična olja, temin in pelod. Zdravilne učinke propolisa so potrdile tudi raziskave in dokazale to, v kar so mnogi verjeli že dolgo – propolis spodbuja delovanje imunskega sistema, deluje protibakterijsko, protivnetno, protivirusno in antioksidantno. Medicinske študije so med drugim pokazele tudi, da se s propolisom lahko bojujete proti nekaterim vrstam glivic, pomaga tudi pri revmatičnih obolenjih, obolenjih dihal in dihalnih poti, zobobolu, vnetju želodčne sluznice in debelega črevesa ter pri poškodbah, obolenju in razdraženosti kože.
Imunski sistem
Propolis ohranja zdrav imunski sistem. Strokovnjaki ga priporočajo predvsem starejšim, saj s starostjo imunski sistem slabi. Dodatki propolisa pomagajo zagotoviti hranilne snovi iz rastlin ter obvarujejo telo pred preobčutljivostjo za prehlad in gripo.
Za obolelo grlo
Najpogosteje ga uporabljamo za zdravljenje prehlada in obolelega grla. Lahko poskusite dva načina zdravljenja: z zaužitjem ali z grgranjem – nekaj kapljic propolisa razredčite v mlačni vodi ali žajbljevem čaju, mešanico grgrajte.
Krvaveče dlesni?
Tudi te težave odpravi propolis. Ker krepi krvne žilice v dlesnih, zmanjšuje tveganje za bolezni dlesni, ki so pogostejše predvsem pri starejših. Propolis je dodan tudi zobnim kremam, ki so namenjene negi občutljivih in vnetih dlesni.
Zdravi herpes
Imate težave s herpesom? Če ga vzamete takoj (pojejte nekaj kapljic na kocki sladkorja), ko začutite prve znake izpuščaja, boste zmanjšali možnosti za njegovo razbohotenje. Propolis lahko v manjših količinah nanesete neposredno na herpes. Da bi se izognili močnemu pekočemu občutku, vatirano paličico pomočite v med, nanjo kapnite dve kapljici propolisa in zmes nanesite na herpes.
Tudi v kozmetiki
Ker je propolis močan antioksidant, ga uporabljajo tudi v kozmetični industriji. Mleko za prhanje, negovalne in hranilne kreme s propolisom tako že dolgo niso nič nenavadnega.
Ste vedeli?
- Propolis, ki ga čebelarji dobijo neposredno iz panja, ni za takojšnjo uporabo. Predhodno ga je treba obdelati s 60- ali 70-odstotno alkoholno raztopino.
- Uživate ga lahko v obliki kapljic, pastil, kapsul ali mazila za zunanjo uporabo. Dnevni preventivni odmerek kapsul propolisa za odrasle so tri kapsule na dan.
- Propolis lahko uporabljate razredčenega z vodo, čajem ali pa kapnite nekaj kapljic na žličko ali kocko sladkorja.
- Če propolis uporabljate za zdravljenje herpesa ali dlesni, pazite, da ga na obolele dele ne nanesete preveč – zaradi vsebnosti alkohola lahko propolis omenjene dele preveč izsuši.
- Čeprav je alergija na propolis redka, se lahko pojavi v obliki srbečice, izpuščajev ali lokalnih sprememb barve kože. Astmatikom in alergikom, občutljivim na čebelji pik, se uživanje propolisa odsvetuje.