KAKO IZBOLJÅ ATI SPANEC?
Je ravno danes za vami noč, ko se vam zdi, da ste resnično spali le dobro uro ali dve, preostalih pet pa ste se nemirno premetavali po postelji?
Spanec je za človeka nujno potreben, a njegovega pomena se zavemo šele, ko nam ga primanjkuje ali kadar čutimo potrebo po njem. Na fiziološki ravni se pomanjkanje spanja lahko odraža v obliki motnje v delovanju prebavil, obtočil, ali srca, na psihološki ravni pa v pešanju spomina, zbeganosti in razdražljivosti.
Vpliv okolja
Naturopat in fitoterapevt Gustave Mathieu, avtor knjige Izboljšajmo svoje spanje, poudarja, da na ritem spanca ne vplivata le dan in noč, ampak tudi menjava letnih časov, geografska širina, položaj zvezd in drugi vplivi, kot so temperatura okolja, važnost zraka, elektromagnetni pojavi, nadmorska višina, celo veter.
Predvsem sta pomembna položaj postelje in naša lega med spanjem, saj je zemeljsko magnetno polje poglavitni dejavnik biološkega delovanja našega organizma. Najboljši položaj postelje je, če obrnemo vzglavje proti severu, tako da ima človek noge proti jugu, kar mu omogoča, da nemoteno diha in da se med spanjem dobro počuti.
Opazujte naravo in svoje telo
“Da bi se po spancu počutili resnično spočiti, mora imeti tri bistvene lastnosti: biti mora dolg, globok in reden,” pravi Mathieu, ki problematizira vsakršno hoteno kratenje spanca na račun dela in podaljševanje budnosti s pomočjo poživil, kar dolgoročno lahko povzroči tesnobna stanja in živčna obolenja.
Potrebe po spanju se razlikujejo glede na spol, starost in anatomijo, predvsem pa so odvisne od vsakega posameznika, zato je ključno, da spanje prilagodite svojim osebnim potrebam. Idealni odmerek spanja boste našli z opazovanjem reakcij svojega telesa in narave. V času enakonočja na primer težite k sedmim uram spanja, medtem ko se v poletnem času ta doba lahko skrajša, pozimi pa podaljša. Bolj kot dan je za spanje primerna noč, saj poleg nočne tišine na spanec ugodno vplivata še hlad in ioniziranost atmosfere.
Delo in skrbi
Velikokrat je žal spregledano dejstvo, da je kakovost vašega spanja odvisna od vašega dela in dnevnih skrbi. Med preživetim dnevom in spancem v naslednji noč obstaja namreč neka stalna povezanost. Po napornem dnevu vas spanec, ki bo sledil, ne bo odpočil. Tako ne zadostuje, če le dovolj spimo, ampak je treba spati tudi dovolj dobro. Skušajte se izogibati preobremenitvam, ki so lahko posledica slabe organiziranosti pri delu, predvsem pa ne živite živčno. V svoje življenje poskusite vnesti ravnovesje in harmonijo.
Nekaj nasvetov za izboljšanje spanja:
1. Po večerji si privoščite krajši sprehod.
2. Pred spanjem se sprostite s katero od dihalnih tehnik ali si privoščite toplo kopel.
3. Iz glave poskusite odstraniti vse, kar vas skrbi in muči. Mračne misli zamenjajte s spomini iz svojega življenja, ki vam na usta izvabijo nasmešek.
4. Zaradi menjavanja zraka se poskusite navaditi spati vsaj pri priprtem oknu.
5. Poskrbite za ustrezno vlažnost zraka.