8 NASVETOV ZA SIJOÄŒE IN ZDRAVE LASE
Vlaga, mraz in umazanija so največji sovražniki vaših las v jesensko-zimskem obdobju. Z malo truda pa se vaši lasje lahko lesketajo kot poleti.
1. Pravilno umivanje las
Tudi vaši lasje potrebujejo pravi ritem umivanja, ki mu je treba prilagoditi izbiro preparatov. Če si lase umivate zelo pogosto, vsak dan ali vsak drugi dan, šampon uporabljajte le enkrat (ne dvakrat!), zato pa nikoli ne pozabite na uporabo balzama. Umivanje samo z vodo ni primerno, sploh če si lase barvate in uporabljate veliko preparatov, ki jih samo voda ne izpira. Prav tako lahko otroške šampone prepustite otroku, ker dolgoročno na vaše lasišče zaradi svoje sestave ne vplivajo dobro.
2. Izpiranje
Izpiranje naj traja vsaj toliko časa, kot ste potrebovali za umivanje las, začnite z mlačno vodo in z lasišča narahlo spirajte peno. To ponavljajte toliko časa, da vas lasje začnejo skominati , če jih odcedite ali greste skoznje s prsti. Izpiranje končajte z mrzlo vodo, ki zapira lasne luske in daje lasem sijaj.
3. Mokri lasje
Nikar se z glavnikom ne lotevajte mokrih las in jih poskušajte razčesati! Mokri lasje so bolj občutljivi, ker so težji, zato se hitreje lomijo. Najbolje jih je dobro razčesati pred umivanjem, takrat si lahko pomagate tudi s kapljico olja za lase, da gre lažje. Mokrih las ne sušite na zraku, ker vlečejo nase umazanijo in bodo potem brez leska.
4. Posebna nega
Enkrat na teden privoščite svojim lasem posebno nego, negovalno, hranilno ali vlažilno masko, lahko pa jo kdaj nanesete namesto balzama in jo pustite učinkovati nekaj minut in medtem razčešete lasišče, vendar je pomembno, da jo potem resnično dobro sperete. Če imate poškodovane, barvane ali suhe lase, redno uporabljajte preparate za njihovo nego, a z njimi ne pretiravajte, raje jih izmenično kombinirajte z navadnimi preparati.
5. Masaža las
Masiranje las med umivanjem je nekaj, kar vam nudi vsak boljši frizer, lahko pa si ga nudite tudi sami. Z njim boste izboljšali delovanje pripravkov, ki jih nanašate na lase (šampon, balzam, maska …), in prekrvavili lasišče, kar daje lasem živahen, zdrav videz. Masirajte nežno in s prstnimi blazinicami, nikar z nohti, nikoli ne drgnite, ampak krožite. Če se masirate sami, vam bo lažje, če glavo nagnete nekoliko nazaj.
6. Serumi
Pridejo leta, ko ženske začnejo uporabljati preparate, ki so letom prilagojeni. Če imamo kreme za kožo po 30. letu, imamo tudi lasne izdelke za “zrele” lase. Serumi so eni takšnih, so učinkoviti in preprosti za uporabo, če jih uporabljate redno – enkrat na teden je dovolj, če nimate posebnih težav z lasmi, sicer tudi dvakrat, a pretiravati ni treba. Za nasvet, koliko je ravno prav, lahko vprašate tudi svojega frizerja.
7. Hrana za lase
Seveda se lasem pozna, če jih hranimo tudi od znotraj, ne samo od zunaj. Vitamini in minerali so tisti, s katerimi lahko izboljšate kvaliteto svojih las – prednjači vitamin B in njegove podskupine, najdemo pa ga v kvasu, neoluščenem rižu, oreških, mlečnih (sir, jogurt, skuta) in mesnih izdelkih, ribah, stročnicah, soji … Nekaj ga ima tudi pivo, če je verjeti Catherine Zeta Jones, ki prisega na umivanje las s pivom.
8. Striženje
Med enim in drugim obiskom frizerja naj ne minejo več kot trije meseci. To je čas, v katerem lasje zrastejo ravno toliko, da jim je treba pristriči konice, sicer se lomijo, kar ne vpliva dobro le na videz, ampak tudi na zdravje las. Poleg tega obisk pri frizerju izkoristite za kakšen lepotni tretma, s katerim se vam doma ne ljubi ukvarjati, sploh če imate resnejše težave z lasmi, kot je izpadanje, redčenje, prhljaj … Težava, za katero bi vi porabili ogromno truda, živcev in denarja, je pri strokovnjaku običajno odpravljena v nekaj tednih, če ne gre za globlje vzroke, kot so hormonske težave, dermatološke spremembe …