KOPIRANO S STRANI: http://topjob.finance.si/8839181/Kdo-bo-lahko-dobil-slu%C5%BEbo-po-novem-letu?metered=yes&sid=438062175
Kdo bo lahko dobil službo po novem letu
08.12.2015 00:01Finance 240/2015
Proizvodnja, transport in logistika – v teh panogah za prvo četrtletje 2016 napovedujejo največ zaposlovanja, je pokazala raziskava kadrovske družbe Manpower. Katere panoge napovedujejo največ novih služb in v katerih bodo odpuščali?
Januarja, februarja in marca bo zaposlovalo sedem odstotkov slovenskih podjetij, ravno toliko pa jih napoveduje upad števila zaposlenih, kaže najnovejša Manpowerjeva raziskava. Večina, 81 odstotkov podjetij, napoveduje, da števila zaposlenih ne bo spreminjala. Sezonsko prilagojena neto napoved zaposlovanja – to je razlika med deležem delodajalcev, ki pričakujejo rast zaposlovanja, in tistimi, ki pričakujejo upad – je tri odstotke. To je najšibkejša napoved po tretjem četrtletju 2013, glede na letošnje prvo četrtletje je neto napoved zaposlovanja slabša za pet odstotnih točk. »Spet opažamo trend zadržanih napovedi v prvem trimesečju, ki se z izjemo 2011 in lanskih ugodnih napovedi skozi vsa četrtletja praviloma gibljejo najnižje med vsemi četrtletnimi napovedmi,« pravi Rudi Čebulj, izvršni direktor Manpowerja.
Najbolj optimistični v proizvodnji ter transportu in logistiki
Med desetimi panogami, zajetimi v raziskavo, v osmih delodajalci napovedujejo rast zaposlovanja v prvem četrtletju. Glede na letošnje prvo četrtletje pa je napoved slabša v sedmih panogah. Predvsem v gradbeništvu, kjer je napoved slabša za 15 odstotnih točk, in v trgovini, kjer so napovedi slabše za 13 odstotnih točk. Precej pa so se napovedi izboljšale v panogi rudarstva in kamnin, in sicer za osem odstotnih točk.
Najbolj bodo zaposlovali delodajalci v proizvodni panogi, neto napoved zaposlovanja znaša 11 odstotkov, kar je sicer za tri odstotne točke slabše kot za letošnje prve tri mesece. V tej panogi 14 odstotkov podjetij napoveduje rast števila zaposlenih, osem odstotkov pa upad. Še vedno so optimistični tudi zaposlovalci v transportu in logistiki, saj 14 odstotkov podjetij napoveduje, da bodo povečala število zaposlenih, neto napoved zaposlovanja pa znaša deset odstotkov. To je za štiri odstotne točke manj kot v letošnjem prvem četrtletju.
Med bolj optimističnimi so tudi energetska podjetja. Neto napoved zaposlovanja znaša osem odstotkov in se v primerjavi z letos ni spremenila. Sicer 92 odstotkov podjetij iz te panoge napoveduje, da števila svojih zaposlenih v prvem četrtletju ne bodo spreminjala.
Najbolj pesimistični znova gradbinci
V začetku leta 2016 zaposlovanje napovedujejo tudi v rudarstvu in kamninah (neto napoved zaposlovanja znaša sedem odstotkov), v javnem sektorju in socialnih storitvah, kjer neto napoved zaposlovanja znaša šest odstotkov, v gostinstvu in hotelirstvu, kjer je neto napoved štiri odstotke, dva odstotka pa znaša neto napoved zaposlovanja v kmetijstvu in v panogi finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnine. V zadnjem je napoved glede na letošnje prvo četrtletje slabša za 11 odstotnih točk in je najslabša po zadnjem četrtletju 2011.
V trgovini je neto napoved zaposlovanja nič, veliko služb si tam torej ni mogoče obetati. Sicer pet odstotkov podjetij v tej panogi napoveduje, da bodo zaposlovala, a jih devet odstotkov napoveduje zmanjšanje števila zaposlenih. Edina panoga, kjer je neto napoved zaposlovanja negativna, je gradbeništvo. Napoved za prvo četrtletje prihodnjega leta je najslabša po drugem četrtletju 2013. Skoraj petina delodajalcev iz te panoge namreč napoveduje, da bodo število zaposlenih zmanjšali.
Največ priložnosti bo pri velikih podjetjih
Če boste v začetku leta iskali službo, boste največ možnosti imeli pri velikih podjetjih: 14 odstotkov velikih podjetij, ki imajo več kot 250 zaposlenih, namreč napoveduje, da bodo večala število zaposlenih, a jih po drugi strani devet odstotkov napoveduje tudi zmanjšanje. Neto napoved znaša 16 odstotkov, kar je sicer sedem odstotnih točk manj kot letos v prvem četrtletju.
Glede na lansko prvo četrtletje so napovedi sicer slabše tudi pri srednjih podjetjih, ki imajo od 50 do 249 zaposlenih. Šest odstotkov teh podjetij napoveduje zaposlovanje, neto napoved pa je slabša za šest odstotnih točk. Za toliko je slabša napoved tudi pri malih podjetjih, ki imajo od deset do 49 zaposlenih. Najmanj optimistična pa so mikro podjetja, ki imajo manj kot deset zaposlenih. Neto napoved znaša en odstotek, le pet odstotkov teh podjetij pa napoveduje, da bodo zaposlovala.
Največ služb bo v osrednji Sloveniji
V vseh štirih regijah so napovedi zaposlovanja medletno upadle. Najbolj v severovzhodni regiji, kjer je napoved slabša za devet odstotnih točk in je tokrat negativna. Za to regijo je to prvi negativni zaposlitveni utrip po prvem četrtletju 2013. V drugih treh regijah pa so delodajalci bolj optimistični. Največ zaposlitvenih priložnosti si lahko obetate v osrednji Sloveniji – neto napoved je sedem odstotkov, večanje števila zaposlenih pa napoveduje osem odstotkov podjetij iz te regije.
Prav tako sedem odstotkov je neto napoved v jugovzhodni regiji. Glede na lani so zaposlitvene možnosti v tej regiji precej stabilne, rast števila zaposlenih pa napoveduje slaba desetina podjetij v regiji. V jugozahodni regiji večanje števila zaposlenih napoveduje šest odstotkov podjetij, neto napoved zaposlovanja pa je glede na lansko prvo četrtletje slabša za štiri odstotne točke.
Italijanska podjetja po petih letih spet bolj optimistična
Delodajalci v 22 od 24 držav regije EMEA (Evropa, Bližnji vzhod in Afrika) napovedujejo, da bodo v zadnjem četrtletju zaposlovali. Glede na letošnje prvo četrtletje je napoved zaposlovanja boljša v 12 državah. Najbolj optimistični so delodajalci v Turčiji, na Slovaškem in v Romuniji.
V Nemčiji so spet najbolj optimistični delodajalci v panogi finančnih in poslovnih storitev. Nekoliko boljše so tudi napovedi zaposlovanja v proizvodnji, najbolj v kemijski in farmacevtski industriji. Podjetja v industriji strojev in opreme za proizvodnjo pa tokrat napovedujejo upad zaposlovanja.
Prvič v petih letih je napoved italijanskih delodajalcev pozitivna. Zaposlitveni utrip je še vedno skromen, o najmočnejših namerah zaposlovanja poročajo delodajalci iz trgovine na debelo in drobno, ki so tokrat najbolj optimistični vse od drugega četrtletja 2008. Po štirih zaporednih negativnih napovedih zaposlovanja so optimistični tudi grški delodajalci. So pa napovedi tokrat negativne v Franciji.