Kamilični preparat – deodorant

3 žlice posušene kamilice prelijte z 1 litrom vode. Zavrite. Ko zavre, odstavite z ognja in pustite stati eno uro.
Dodajte žilico sode bikarbone. Premešajte, da se soda bikarbona dobro raztopi in vlijte v prazno stekleničko z razpršilom. Razpršilo lahko uporabite večkrat dnevno.

Namočite lahko tudi čisto bombažno krpico oziroma brisačko v raztopini in večkrat dnevno obrišite kožo pod pazduho, da preprečite neprijetne vonjave.

Solna raztopina

Da bi preprečili neprijetne vonjave, si lahko pomagate tudi tako, da sami izdelate solno raztopino, s katero lahko preprečite neprijetne vonjave.

V 1 litru vode raztopite pol čajne žličke soli in nanesite na očiščeno kožo pod pazduho. Po eni uri izperite fiziološko raztopino s kože. Če ne sperete, se koža lahko preveč osuši, kar lahko povzroči luščenje in srbečico. To počnite približno dva tedna vsak dan, količina znojenja in neprijeten vonj bi se morala zmanjšati.

ZANIMIVOSTI – NOVICE

Tale še: zeleni izrastki iz čebule so strupeni (ni res).

Atina

Sweetie je napisal/a:
Zeleni izrastki iz čbeule so OK, strupeni, oz kanceorgeni pa so česnovi.

Sweetie

mamamia je napisal/a:
…so po moje mislila zelene poganjske iz stare čebule, ne zeleno perje od mlade.
mamamia

Po moje so zeleni poganjki ne glede na vrsto (čebula ali česen) ali starost užitni, in to celo zelo. Gre za mlad poganjek (kot kalček) in je zato po moje celo boljši kot npr. osnovni česen.

Še posebej spomladi, ko začne česen v hladilniku poganjati pogosto uporabim “sočen” notranji del kot surov česen, zunanji del, ki rata takšen kot malo puhel (in obsega tudi včasih več kot polovico prostornine stroka) pa uporabim v omakah.

Enostavno mečem stran le kar gnije ali plesni. Plesen je še posebej nevarna, ker lahko segajo “miclji” plesni precej globoko, ne da bi jih lahko videli.

dromat

Avtor: rimljanka

Član od: 14.2.2005
poslanih sporočil:15747

Odgovor z dne – 14. feb 2012 15:05
dromat je napisal/a:
Plesen je še posebej nevarna, ker lahko segajo “miclji” plesni precej globoko, ne da bi jih lahko videli.
dromat

S podčrtanim najbrž misliš hife glive, kaj? Če že ne podgobje, uporabi besedo micelij. Ampak za plesni je bolj primeren izraz hifa.

rimljanka

Avtor: atic

Član od: 19.8.2005
poslanih sporočil:218

Odgovor z dne – 14. feb 2012 22:15

kaj pa menite o članku, ki sem ga včeraj prejela po mailu?
NOVIČKE – ZDRAVJE PovejNaprej
Če smo ravno pri zdravi hrani, je dobro tudi tole vedeti: Nekateri bralci, ki novičk PovejNaprej ne prejemajo od začetka (t.j. od leta 2008), so izrazili presenečenje nad mojimi trditvami, da soja ni
zdrava hrana – kaj zdrava, bila naj bi celo zdravilna! Vaša vprašanja so vedno dobrodošla – bolje je dvomiti in preveriti, kot pa kaj narobe razumeti. Ker je tema zanimiva za vse, namesto posamičnih odgovorov prilagam obsežno zbirko člankov, komentarjev, linkov in referenc (= sklicev na študije), ki zelo jasno pokažejo, kako in kaj, pa si lahko svoje mnenje vsak ustvari sam. Nekaj o tem pa še v nadaljevanju.SOJA NI ZDRAVA, in to nikoli ni bila. To je potrdilo že več tisoč študij. Pa ne samo da ni zdrava, soja je ena najbolj škodljivih hranil na tem planetu in ni primerna niti za živali. Soja tudi redi – v laboratorijih jo uporabljajo za hitro povzročanje diabetesa in debelosti pri laboratorijskih živalih. V govedoreji jo uporabljajo, da pri mladih bikcih v zadnjih treh mesecih pred zakolom njihovo težo podvojijo.

Da Japonci pojedo veliko soje, je debela laž, ki so jo razširili pridelovalci soje. – Soja je eden najbolj donosnih poslov na svetu, saj stane pridelava soje 4x manj od pridelave koruze. Zato ne preseneča, da se je iz tega razvila gigantska veja živilsko-predelovalne industrije, z ustrezno močnim propagandnim ustrojem, čigar sanjsko veliki proračun za reklame omogoča, da se pravljica o soji kot zdravi hrani širi naprej in se je medtem globoko zasidrala v podzavesti večine posameznikov.

Kot že dolgo prepričujem in rotim, nikar ne jejte izdelkov, jejte hrano. S tem pomagate sebi, svoji družini in tudi svojemu planetu. Večina vsega, kar je narejeno iz soje, pa so izdelki in so zato še
toliko bolj nevarni.

V manjših količinah (in če res mislite, da nikakor ne morete brez) je občasno dopustno, ne bom pa rekla priporočljivo, uživati fermentirane oblike soje (in prosim, izbirajte le bio sojo, ker to zagotavlja, da ni gensko spremenjena!), to pa so le miso, tempeh, natto in sojina omaka (slednja seveda zgolj, če je izdelana z naravno fermentacijo).

Sojina omaka, ki ni izdelana z naravno fermentacijo – to pomeni, če naravna fermentacija ni izrecno omenjena na steklenički – ni naravna in ima dodan še sladkor, barvila in druge strupene snovi, ki prav tako niso hrana. Dostikrat vsebuje tudi MSG (natrijeva glutaminat). Še prav posebej pa odsvetujem kupovanje sojine omake v plastenkah.

POZOR: Tofu ni fermentirana oblika soje! Prav tako ni fermentirano sojino mleko (fej in fuj!), sojino olje (ena najbolj škodljivih zadev takoj za margarino), sojina moka in razni umetni izumi, kot so nadomestki mesa.

Sojini kosmiči, sojini ponaredki koščkov mesa, sojini »zrezki«, sojini polpeti, sojine hrenovke in drugi donosni načini, na katere prehranska industrija zahrbtno molze naivne potrošnike, hkrati pa jim še jemlje zdravje in jim koplje prezgodnji grob, so slabši od gnoja.

Če ne jeste mesa, pač ne jeste mesa. To je vaša odločitev in do tega imate vse pravico. Nikar pa se ne preusmerite zaradi tega na umetne industrijske izdelke, ki naj bi meso in druge zadeve »nadomeščali«.
Naravne hrane ni mogoče nadomestiti, prav tako kot tudi nihče ne more nadomestiti vas in vašega telesa, ki je eno samo, edino in edinstveno. Tega se vedno zavedajte! Telo deluje pravilno na naravno hrano. Edino naravna hrana je pravo gorivo zanj. Ravnajte s telesom, kot da je najdragocenejši avtomobil na svetu (v resnici je vredno še veliko več…). V dragocen avtomobil ne bi nalivali dizelskega goriva, če ima bencinski motor, prav tako ne bi nalivali vode, peska, žaganja in blata.

Gotovo nimate vsi časa prebrati angleške priloge in poklikati njenih neštetih spletnih povezav ali nimate interneta. Tu je povzetek nekaterih stvari (ne pa vseh!), ki delajo sojo tako škodljivo in neprimerno za naše telo: Soja je najzanesljivejši način, da si prezgodaj nakopljemo demenco. V najnovejših študijah so raziskave pokazale, da soja postopno, a zanesljivo zmanjšuje možgane in upočasnjuje oz. moti njihovo delovanje.
Soja vsebuje visoke ravni fitinske kisline, kar ovira asimilacijo kalcija, magnezija, bakra, železa in cinka. Običajne metode priprave (namakanje, kaljenje ali dolgo in počasno kuhanje) NE nevtralizirajo fitinske kisline v soji.
Tripsinski inhibitorji (= zaviralci), prisotni v soji, motijo prebavo beljakovin, kar lahko privede do bolezni trebušne slinavke.
Prehrana z visoko vsebnostjo fitatov (to so soli fitinske kisline) med drugim zavira rast pri otrocih. Pri testiranih živalih so tripsinski inhibitorji tudi zavrli rast. Sojini fitoestrogeni (‘fito’ pomeni, da je rastlinskega izvora), t.j. ravno tisto, kar naj bi bilo pri soji tako »zdravo«, motijo delovanje endokrinih žlez in lahko povzročijo neplodnost ter tudi pospešijo pojav raka dojke.Sojini fitoestrogeni imajo močno protiščitnično delovanje, kar ima za posledico hipotirozo, lahko pa tudi raka ščitnice.
Pri dojenčkih je formula na osnovi soje dokazano povzročala avtoimunske bolezni ščitnice. Hranjenje dojenčkov s sojo je kriminal in veliko hujši genocid od vsega, kar je kdaj zagrešil Hitler.
Sojini estrogeni pri moških zmanjšujejo libido, potentnost in plodnost. Analogi vitamina B12 v soji se ne morejo vsrkati v telo in pravzaprav potrebe telesa po vitaminu B12 še povečajo.
Uživanje izdelkov iz soje poveča telesne potrebe po vitaminu D, katerega sicer že tako večina ljudi ne dobi dovolj. (Nobena stvar, ki nam uničuje obstoječi vitamin D v telesu, niti pod razno ne more biti zdrava – že samo to dejstvo bi bilo dovolj, da se soje izognete v najširšem možnem loku.)
Beljakovine v soji so nestabilne in se pri visokih temperaturah (npr. ko izdelujejo mesne nadomestke) poškodujejo, to pa povzroča številne hude bolezni in okvare. Obdelava sojinih beljakovin ima za posledico tvorbo strupenega lizinoalanina in izjemno rakotvornih nitrozaminov. Med procesiranjem soje za razne namene nastajata prosta glutaminska kislina ali natrijev glutaminat (MSG), ki sta močna nevrotoksina; poleg tega mnogim izdelkom iz soje MSG še dodajajo, saj je soja sama neokusna.
Izdelki iz soje vsebujejo veliko aluminija, ki je toksičen za živčevje in ledvice.Povprečen potrošnik ima torej na izbiro samo dvoje: da se informira in sojo bojkotira ali pa da se s konzumiranjem soje, še zlasti pa umetnih industrijskih izdelkov iz nje, po hitrem postopku uniči.

atic

Avtor: mamaF

Član od: 21.1.2008
poslanih sporočil:3333

Odgovor z dne – 14. feb 2012 23:21

Načeloma gojim precejšnjo mero nestrpnosti do “osveščevalnih” letakov vseh vrst, ki mi jih dobronamerni lastniki mojega mail naslova pošiljajo. Večinoma še neodprti romajo v koš.

Atic, ne jemlji tega osebno, odgovorila bom le na vprašanje, kaj menim o članku, ki si ga dobila.Članka, ki vsebuje take posplošitve, tako kontradiktorne trditve in neumestne komentarje, sploh pa odsotnost vse dokazov za trditve, ki jih avtor postavlja, niti slučajno ne morem jemati resno. Pa nisem znanstvenica, niti kaka lobistka na tržišču s sojo, da ne bo pomote, toda že kot amaterski kulinaričarki z velikim zanimanjem za t.i.drobni tisk in hkrati za argumentirane trditve o raznih stvareh, me take vrste “prebuditeljska” pisarija enostavno odbija.

Poglejmo samo tile dve trditvi:

“Soja tudi redi – v laboratorijih jo uporabljajo za hitro povzročanje diabetesa in debelosti pri laboratorijskih živalih. V govedoreji jo uporabljajo, da pri mladih bikcih v zadnjih treh mesecih pred zakolom njihovo težo podvojijo.”

“Prehrana z visoko vsebnostjo fitatov (to so soli fitinske kisline) med drugim zavira rast pri otrocih. Pri testiranih živalih so tripsinski inhibitorji tudi zavrli rast.”

Zanimivo, kajne?

Pa tale me je tudi vrgla s stola :))
“Gotovo nimate vsi časa prebrati angleške priloge in poklikati njenih neštetih spletnih povezav ali nimate interneta.”

Seveda “nimamo časa”, zato pa smo neizmerno hvaležni avtorjem, ki se za nas potrudijo izbrskati “edino pravo resnico” Le zakaj bi se povprečen potrošnik sam trudil iskati verodostojne infrmacije, če nas prijazni “osveščevalci” itak vsak dan zasujejo z njimi in to iz same dobrote, zagotovo

Edino, kar je v tem članku dobrega, je opozarjanje na ejstvo, da je večina sojinih “nadomestkov” mesa hudo industrijsko predelana zadeva in tako daleč od nekega polnovrednega živila. Ampak, ker je vse skupaj napisano v tako nakladaško prezirljivem tonu, je itak čisto vseeno, kaj bi pisalo – mene tak način obja.
NO, tale “visoko znanstvena” me je pa spravila iz smeha v stanje škrtanja z zobmi:

“Pri dojenčkih je formula na osnovi soje dokazano povzročala avtoimunske bolezni ščitnice. Hranjenje dojenčkov s sojo je kriminal in veliko hujši genocid od vsega, kar je kdaj zagrešil Hitler.”

Ostajam brez komentarja …

Mojca

Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 14. 2012 23:23

Avtor: mamamia

Član od: 9.11.2004
poslanih sporočil:13994

Odgovor z dne – 15. feb 2012 0:54

Jaz tudi ostajam brez komentarja, pred tem se le še podpišem pod mamoF, da se ne ponvaljam. Dodajat svojih pomislekov pa se mi pod taka skropucala, neprepričljiva do skrajnosti, tudi ne da. Sem pač ena tistih, ki IMA čas in ima interent, ZNA angleško in lahko BRSKA po “angleških prilogah” – izraz pa tak, ljubi bog – in še kakšnih drugih.

Bi se s kakšno zadevo v opisanem celo strinjala, ampka nekaj je pa le prehudih, tako za plotom pa le nismo.

Me to spominja na tisto opozarjanje o nevarnih snoveh v enih  vložkih, ker je eno dekle umrlo, ki je pa tiste pinte uporabljalo. Res močan razlog. Kot tista trditev, da kisle kumare povzročajo raka, ker je ena raziskava pokazala, da je nekaj sto bolnikov, ki so sodelovali v raziskavi, vsaj enkrat v življenju jedlo kisle kumare …

Po pameti, pa bo vse ok.

mamamia

Avtor: rimljanka

Član od: 14.2.2005
poslanih sporočil:15747

Odgovor z dne – 15. feb 2012 6:32

MamaF, tvoj zapis 3x podčrtano podpišem, pa še kaj bi dodala, pa se mi ne da. Je res škoda časa, res, čeprav je toliko neumnosti, ki bi se jih dalo komentirati.

Malo me samo skrbi, a bo kmalu na vrsti fižol ali bo pred njim grah, morda bo leča prehitela oba, aja, pa še čičerika je na spisku. A zakaj govorim o njih? Ja zato, ker so iz bližnje žlahte, vse so, kot je soja, metuljnice. In ne vidim razloga, da bi bili vsi ostali kaj veliko drugačni od soje – ali soja od njih. No, torej?

rimljanka

Avtor: Mygrace

Član od: 18.9.2011
poslanih sporočil:1569

Odgovor z dne – 15. feb 2012 6:57

Mah, pustimo rastline in živali.. Koliko strupa je šele v ljudeh!

(ne leti na nikogar od prisotnih press)

Mygrace

Avtor: dromat

Član od: 12.2.2012
poslanih sporočil:11

Odgovor z dne – 15. feb 2012 8:05
atic je napisal/a:
…Nekateri bralci, ki novičk PovejNaprej ne prejemajo od začetka (t.j. od leta 2008), …..
atic

Za mene so takšne “novičke” zabijanje časa in predvsem živcev. Predsvem poskušajo manipulirati z ljudmi na podlagi sejanja strahu.

dromat

Avtor: dromat

Član od: 12.2.2012
poslanih sporočil:11

Odgovor z dne – 15. feb 2012 8:14

Margarina je bolj zdrava od masla!?? Ne.

Dejansko vsebuje margarina predelane maščobe, katere telo ne zna prestreči in gredo te maščobe “direktno” v kri, medtem ko maščobe iz masla telo predela, jih del izloči, del shrani v maščobne celice in del spusti v kri. Tako da margarina ni za bolnike srca in ožilja. Tisti narisan srček pa jih samo zavaja glede holesterola. Saj končno tudi sončnično olje nima holesterola, pa je za srce in ožilje škodljiva v njem cvrta hrana.

Paradižnik povzroča raka!? Ne.

Mi ni jasno zakaj, razen če ješ mogoče samo paradižnik in paradižnik, ampak poznal sem nekoga, ki zato paradižnika ni jedel celo življenje.

dromat

Avtor: Terman

Član od: 11.5.2011
poslanih sporočil:277

Odgovor z dne – 15. feb 2012 8:28

Obstajajo tudi margarine z nepredelanimi maščobami. Ne vem koliko so bolj ali manj zdrave od masla. Samo v vednost.

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23799&offset=20

POLNJENI PARADIŽNIKI

Vam je vroče? Bi radi pripravili  lahko zelenjavno jed, pa ne morete brez mesa? Rešitev so slastni polnjeni paradižniki.

Potrebujete: več večjih paradižnikov, malo olivnega olja, čebula, česen, peteršilj, mleto meso, sol, poper in v juhi namočeno žemljo.

Paradižnike operite, vsakemu odrežite vrhnji del in jih izdolbite. V večji ponvi segrejte olje in na njem popecite čebulo, da postekleni, česen pa le na hitro, da zadiši. Dodajte mleto meso, prepražite in med praženjem dobro mešajte. Dodajte žemljo namočeno v juhi, ki ste jo prej »oželi« oz. odstranili odvečno tekočino, sol,  poper in dobro premešajte. Nato paradižnike napolnite, zložite v pekač in pecite v vnaprej ogreti pečici segreti na 200 °C od 25 do 30 minut.

Recept Majde Jurše!

ZELENI ČAJ PO RECEPTU DR. OZA

Skuhajte zeleni čaj! Redno uživanje zelenega čaja zmanjša tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, pa tudi rakavih bolezni. Gre za antioksidativno delovanje polifenolnih spojin, ki delujejo kot lovilci prostih radikalov.Če boste pili nesladkan želeni čaj namesto sladkih pijač, boste tudi shujšali!

Potrebujete:

  • 1 liter vode,
  • 5 vrečk zelenega čaj,
  • 1 pomarančo,
  • šopek mete.

Vodo zavrete, ohladite, dodate vrečke čaja in jih po priporočenem času odstranimo. Dodamo pomaranče, z olupkom ali brez, in svežo meto.Če boste čajne vrečke približno namakali 2 minuti, bo imel čaj poživljajoč učinek. Dodamo pomaranče, z olupkom ali brez, in svežo meto.

BOROVNIČEVA, MALINOVA ALI SLIVOVA MARMELADA

Danes smo za vas, ki ste na FBju, pripravili še nekaj dodatnih idej in receptov. Recept za marmelado je za vse vrste sadja enak, razlikuje se le v podrobnostih!

Potrebujete: 3 kg sadja ( borovnice, maline, marelice, breskve… itd), 600 g trsnega sladkorja (za manj sladko marmelado, za bolj sladko lahko dodate še 200 g sladkorja) ali 800 g rozin, datljev, fig ali katerega koli drugega zelo sladkega sadja, različni dodatki: npr. cimet k slivam, ingver k breskvam, lističi neškropljenih vrtnic k češnjam ali jagodam…

Sadje očistite, narežite (če je potrebno), pretresite v dovolj velik lonec in kuhajte pri nizki temperaturi. Med kuhanjem redno mešajte, da se marmelada ne prime dna. Kuhajte tako dolgo, da se marmelada zgosti. Mešate lahko različno sadje in dodajate tudi jabolka, hruške ali celo banane, vendar jih morate pred dodajanjem zdrobiti v mešalniku.

Za shranjevanje je izjemno pomembna sterilizacija kozarcev. Kozarce temeljito operite v vreli vodi in jih ohladite. Preverite pokrovčke, da niso poškodovani. Kozarec napolnite dva prsta pod robom. Dobro pritrdite pokrovček in kozarce postavite na toplo.

VIPAVSKA ČEŠNJEVA JUHA Z VRTNICAMI (za 4 osebe)

Zelo okusna in zanimiva jed, ki jo je vredno poskusiti, saj jo lahko postrežete toplo, hladno, kot zgoščen sadni sok... Vaš pogum se bo poplačal!

Potrebujete: 600 g razkoščičenih češenj, 80 g medu, 2 žlici sladke smetane ali jogurta,  2 dl merlota, 2 sveži dišeči vrtnici, limonina lupina, 60 g masla.

Za juho najprej raztopite maslo, dodajte med in narezane razkoščičene češnje. Kuhajte 20 do 30 minut na nizki temperaturi. Medtem dodajte cvetne lističe domače, dišeče, neškropljene vrtnice in rdeče vino. Po okusu lahko dodate tudi limonino lupinico.

Recept Matjaža Cotiča!

MEDNA ČISTILNA MASKA ZA OBRAZ, ČOKOLADNI PILING ZA NAPENJANJE KOŽE, SOLNA KOPEL ZA NOGE

MEDNA ČISTILNA MASKA ZA OBRAZ

Za medno čistilno masko potrebujete:

  • 1 čajna žlica medu
  • 1 čajna žlica drobno strte morske soli
  • 2 čajni žlici hidrolata rožmarina
  • 2 čajni žlici oljčnega olja
  • 10 kapljic eteričnega olja limone

Sestavine dodajate v stekleno posodo postopoma, v vrstnem redu, kot so zapisane. Šele čisto na koncu premešate. Če nimate hidrolata rožmarina lahko uporabite tudi rožmarinov čaj.

ČOKOLADNI PILING ZA NAPENJANJE KOŽE

Za čokoladni piling potrebujete:

  • 50 g kakava
  • 100 g kokosove moke
  • 200 g drobno strte morske soli
  • 70 g olja orehov
  • 100 g kokosovega masla
  • 10 ml eteričnega olja pomaranče
  • 10 ml eteričnega olja grenivke

Sestavine dodajajte v stekleno posodo postopoma, v vrestenem redu kot so zapisane. Pazite, da ne dodate preveč olja, er bo piling postal preveč tekoč in se ne bo dobro oprijemal kože.

SOLNA KOPEL ZA UTRUJENE NOGE

Za solno kopel potrebujete:

  • 500 g grobe morske soli
  • pest posušenih cvetov sivke
  • 20 kapljic eteričnega olja sivke

Vse sestavine stresite v veliko posodo in premešajte z rokami. Pripravljeno za uporabo.

Recepti Mihaele Pichler Radanov. Več najdete na povezavi:

http://minka2.wix.com/babicina-kozmetika

ŠPARGLJI Z BEZGOVIM VINSKIM ŠODOJEM in FILE SVINJSKE RIBICE V SKORJICI (za 4 osebe)

Šparglji z bezgovim vinskim šodojem

Za kuhanje špargljev potrebujemo: 700 g zelenih špargljev, žličko sladkorja, sol, vodo.

Za bezgov vinski šodo potrebujemo: 4 bezgove cvetove, 100 g masla, 2 rumenjaka, 1.3 dl belega suhega vina, sol, poper, muškatni orešček, nekaj kapljic limoninega soka.

Za šparglje pristavite vodo za kuhanje, posolite in dodate žličko sladkorja. Šparglje očistite, olesenele dele porežite in povežite v šopek. Šparglje pokončno postavite v vrelo vodo in jih kuhajte približno 8 minut.

Pripravite še vinski šodo. V posodo vlijte belo vino,  dodajte sladkor in bezgove cvetove. Zavrite in nato še kratek čas kuhajte. Tekočino precedite skozi cedilo ali gazo, da popolnoma odstranite bezgove cvetove. Nato pripravite vodno kopel. V kotliček vlijte precejeno tekočino,  dodajte rumenjaka, začinite s soljo, belim poprom in naribanim muškatnim oreščkom. Kotliček postavite nad vodno kopel in ves čas kuhanja enakomerno stepajte, da šodo postane gost in penast. Kotliček nato odstavite, vmešajte še koščke narezanega masla in prelijte po špargljih.

File svinjske ribice v zeliščni skorjici s suhimi slivami

Za file svinjske ribice potrebujete: file svinjske ribice, sol, poper, olje, sveža zelišča, suhe slive.

Svinjsko ribico očistite žilic in jo pretaknete s suhimi slivami. Povaljate jo v svežih zeliščih in začinite s soljo in poprom. Pazite, da boste uporabili dovolj zelišč, da se bo na svinjski ribici res naredila prava skorjica. Svinjsko ribico pečete v ponvi, na zmerni temperaturi, dokler ribica znotraj ne postane sočne rožnate barve.

Recept kuharskega mojstra Lojzeta Čopa.

PALAČINKE S KVINOJONO MOKO IN NADEVOM IZ SKUTE

Za testo za palačinke potrebujete: 2 jajci, malo mleka ali vode,  kvinojino moko, sol.

Za skutin nadev potrebujete: 500 g pasirane skute, 2 jajci, 1 vanilin sladkor, 3 žlice sladkorja, 1 navaden jogurt.

Za preliv potrebujete:  2,5 dl sladke smetane

Sestavine za palačinke pretresite v skledo in jih dobro premešajte z metlico. Masa za palačinke mora biti gostljata, tako da dodajajte kvinojino moko postopoma. Če se masa preveč zgosti, dodajte mleko ali vodo. Masa za palačinke lahko pred pečenjem stoji približno 5 minut, da sestavine med seboj dobro zvežejo.

Palačinke lahko poljubno nadevate, mi smo tokrat izbrali skutin nadev. Skuto zmešajte z jajci, dodajte sladkor in vanilin sladkor, ter jogurt po potrebi. Masa za nadev mora biti mazljiva – če je pregosta dodajte več jogurta. Nadev razmažite po palačinkah in jih rahlo zavijte, saj se bo nadev zaradi jajc med pečenjem napihnil. Če bodo palačinke pretesno zavite, bodo počile. Palačinke položite v namaščen pekač in jih pecite 30 – 45 minut na 200 stopinj Celzija. Nato jih prelijte s sladko smetano in pecite še približno 15 minut.

Recept Majde Jurše.

KOPRIVIN LEDENI ČAJ

Potrebujete: 1.5l vode, posušene koprive za čaj, 2 čajni vrečki hibiskusa, pomarančo, led, med po okusu svežo meliso.

Najprej skuhajte čaj iz kopriv, precedite in ohladite. Dodajte med po okusu in dobro premešajte, da se ohladi. Narežite pomaranče in ločite liste melise od stebel, položite v  vrč in dodajte led. Vse sestavine prelijte s čajem iz kopriv in osvežitev je pripravljena.

Po receptu kuharskega mojstra Lojzeta Čopa!

WordPress Themes