Domača vegeta

Domačo vegeto konzerviramo v manjših kozarcih
in hranimo v hladilniku.

V poletnih mesecih se navadno ubadamo s presežki zelenjave na vrtu. Eden izmed zanimivih načinov konzerviranja zelenjave je tudi priprava domače vegete, za katero potrebujemo le nekaj domače zelenjave iz vrta, sol in manjše kozarčke za vlaganje. Z domačo vegeto lahko učinkovito nadomestimo industrijske prehrambene dodatke, kot so vegeta in jušne kocke. Izdelavo domače vegete načrtujemo že spomladi ko razmišljamo o tem kaj bomo posadili na vrt.

Najprej posejemo gomoljno in listno zeleno, v mesecu aprilu pa še korenček, peteršilj in por. Čas sajenja je pomemben saj moramo vso zelenjavo pobirati istočasno. Primeren čas je konec avgusta in september.

Postopek priprave domače vegete

Sestavine očistimo in jih zmeljemo v strojčku ali jih naribamo, lahko tudi samo narežemo. Koliko bomo uporabili katere sestavine je odvisno od okusa, paziti moramo le pri zeleni, saj je zelo aromatična, pri peteršilju pa vzamemo tudi peteršiljev koren. V sestavinah bo prav gotovo največ korenja in pora, najmanj pa zelene. Zmleti mešanici dodamo sol, po možnosti morsko. Nekako bi naj veljalo, da damo na 400 g zelenjave 100 g soli. Zelenjavo dobro premešamo z soljo in nadevamo v manjše kozarčke, zmes potlačimo, da ni vmes zraka.
Za shranjevanje uporabimo manjše kozarce za vlaganje, da bomo imeli pri roki vedno svežo domačo vegeto. Za sprotno uporabo hranimo “vegeto” v hladilniku, ostale količine pa v hladnem temnem prostoru (klet). Tako pripravljeno zelenjavo lahko uporabimo za vse vrste juh, omak, prikuh, tudi za skutine namaze.

Kopriva

Kopriva je trajnica

Velika kopriva

Velika kopriva je 30-150 cm visoka trajnica z večinoma ne razvejanimi stebli. Cveti od junija do septembra ob plotovih, ob živih mejah, po nasipališčih in starem zidovju, po svetlih gozdovih in nabrežjih. Koprivam najbolj ugajajo z dušikom bogata tla. Ima podolgovate liste s podaljšanim vrhom, sivo zelene barve, ki so spodaj pokriti z krhkimi dlakami, ki se zapičijo v kožo in spečejo, pri tem pa izločijo strup, ki povzroči rdečico in mehurje.

Kopriva je zdravilo

Kopriva je zdravilo
Kopriva je tudi zdravilo

Koprivo uporabljamo tudi za zniževanje krvnega tlaka, za zdravljenje skorbuta jeter in težav s prostato. Pomaga pri utrujenosti, v kozmetiki pa je odličen pripomoček za odpravo prhljaja.
Spomladi pa je priporočljiva mlada kopriva, da preženemo spomladansko utrujenost .
Pripravimo si lahko tudi kopel iz kopriv, ki pomaga pri krčnih žilah.
Lahko pa nahranimo svoj obraz z odlično vlažilno masko: jedilno žlico svežih ali posušenih koprivnih listov, jajčni rumenjak in žlico mleka zmešamo in nanesemo na obraz. Po 15 minutah speremo s toplo vodo.

Čaj iz sveže koprive

Čaj iz sveže koprive
Čaj iz koprive za čiščenje krvi

Pripravimo si čaj iz sveže koprive za čiščenje krvi. Pripravimo ga tako, da zavremo liter vode, odstavimo od ognja in v vodo potopimo šopek svežih kopriv. Kadar so koprive že večje nabiramo le vrhove. Tekočina naj stoji 10 minut nato jo precedimo. Čaj pijemo skozi ves dan, a ga ne sladkamo. Lahko skuhamo večjo količino. Kadar nam čaj ostane ga ne zavržemo – z njim zalijemo rože, koprive iz katerih smo kuhali čaj pa damo na kompost.

Odlično hranilo za lase in obraz
Kopriva je tudi zakon za lase in sicer pripravek z kisom – v pol litra jabolčnega kisa zavremo eno pest korenin od koprive, ohladimo in precedimo. Z tem pripravkom masiramo lasišče enkrat na dan. Temnejšim lasem daje kopriva bolj učinkovito barvo.

Pripravek proti izpadanju las

V pol litra jabolčnega kisa zavremo 1 pest korenin koprive; to nato ohladimo, precedimo in lasišče natiramo enkrat na dan.

Kopriva v kulinariki

Uporaba koprive
Koprive uporabne v kulinariki

Tudi v kulinariki uporabljamo koprivo in uporabljali so jo že v starem Egiptu. Uporabljamo mlade liste in vršičke, ki jih pripravimo kot špinačo. Iz koprive se lahko pripravijo tudi omake in juhe.

Sirup iz kopriv

Za 3 litre sirupa potrebujemo:
30-40 vršičkov mlade koprive
3 l hladne vode
5-6 limon ali pomaranč
1 kg sladkorja – dodamo ga na koncu
30 do 40 vršičkov mladih kopriv (3-4 liste pod vrhom) operete, prav tako limone ali pomaranče. V večjo posodo dajte koprive in narezane citruse in jih prelijte z vodo, pokrijte in pustite stati 24 ur. Po 24 urah z rokami zmečkajte limone in koprive in precedite skozi čisto gazo ter dodajte sladkor. Tako pripravljen sirup občasno premešajte dokler ne raztopite sladkorja. Prelijte ga v čiste in suhe steklenice in shranite v temen in hladen prostor. (Vir: http://namirnice.ba/)

Škropivo iz kopriv

V vedro natlačimo sveže nabrane koprive in prilijemo 10 litrov vode. Premešamo z leseno palico in zapremo z pokrovom. Zelo primerna so vedra od barve za pleskanje z pokrovi, samo prej jih moramo dobro očistiti.
Pri pripravi ne smemo uporabljati nič kovinskega, saj lahko pride do kemične reakcije.
Tako pripravljeno tekočino pustimo stati več tednov in jo občasno premešamo.
Gnojilo pred pripravo precedimo skozi tkanino in precejeni tekočini dodamo še 10 litrov vode.

Pošlji objavo po e-poštiBlogThis!Skupna raba v storitvi TwitterSkupna raba v storitvi FacebookDaj v skupno rabo na spletnem mestu Pinterest

Vinska rutica ali ruta

Vinska rutica poleti v času cvetenja.
V ugodnih pogojih na gredi razvije srednje visok
in razvejan grmiček.

Vinska rutica (Ruta graveolens) je znana kot ruta ali vinska rutica. Do 60 centimetrov visok prezimno trden zimzelen grm ima korenine rumeno rjave barve, precej razvejane in vlaknaste. Okroglo steblo je bledo rumene barve, ki prične v drugem letu starosti leseneti. Listi vinske rutice so majhni, zaokroženi, krpasti ter imajo oljne žleze. Vsebujejo učinkovine za uničevanje insektov (posušeni).  Cvetovi so nagubani, zelenkasto rumene barve, odprejo pa se proti koncu poletja. Domovina je balkanski polotok, je pa razširjena po celem svetu, predvsem kot okrasna in zdravilna rastlina v vrtovih. Glede na pokrajine ima vinska rutica tudi druga imena: verand, vrtana rutca, bajrutca, petoprstnica.

V preteklosti se je rutica uporabljala predvsem kot rastlina, ki varuje pred raznimi boleznimi. V srednjem veku so z vejicami potresli tla, da bi se obvarovali kuge. Leonardo da Vinci in Michelangelo pa sta zatrjevala, da jima  moč, ki se skriva v vinski rutici, ostri vid in drami ustvarjalni navdih.

Vinsko rutico sadimo v rodovitno in dobro odcedno prst. Dobro prenaša senco, a bolje uspeva na sončnih legah. Gojimo jo lahko kot okrasno rastlino na vrtovih, posadimo jo lahko v lonce ali z vinsko rutico zasadimo nizko živo mejo. V loncih jo lahko sadimo v kombinaciji z drugimi zelišči in dišavnicami. Postavimo na sončno lego. Vinsko rutico moramo v času cvetenja nabirati z rokavicami, saj lahko povzroči koprivnico.Nosečnice pripravkov iz vinske rutice ne smejo uživati.

Cvetovi vinske rutice so nagubani, zelenkastorumene barve, odprejo se pozno poleti.
Cvetovi vinske rutice so nagubani,
zelenkastorumene barve, odprejo se pozno poleti.

V kulinariki vinska rutica skoraj ni uporabna

Njena semena se lahko dodajajo raznim omletam, jajcem, ribam , a le kot aromatik. Uporaba je precej omejena,rastlina je namreč precej grenka in povzroča pri nekaterih neprijetne občutke v želodcu. Vsebuje snov kumarin, ki v večjih količinah povzroči zastrupitve, posledica katerih je glavobol, slabost, bruhanje. V Istri in severni Italiji jo uporabljajo kot dodatek alkoholnim pijačam.

Domače žganje in vinska rutica

V lepo steklenico za žganje damo vejico vinske rutice, prelijemo z dobrim slivovim žganjem in dodamo sladkor. Postavimo na sonce, dokler tekočina ne pozeleni in sladkor popolnoma raztopi. V lepi steklenici je to žganje primerno za darilo. Rastlina ostane lepo zelena in deluje zelo dekorativno.
Vinska rutica se ne sme mešati z žganjem iz jabolk, ker se sproščajo strupi, zato pazljivo s to zdravo rožico.

Vinsko rutico danes uporabljamo za blaženje glavobola in za preprečevanje zadrževanja vode v telesu. Uporablja se tudi pri menstrualnih težavah in pri pomirjanju živčne napetosti, pri vrtoglavici in oteženem dihanju, pri premočnem bitju srca, kožnih boleznih in revmi.

Poparek iz vinske rutice

1 čajno žličko posušene, zdrobljene rastline poparimo z eno skodelico vroče vode.

Hladni izvleček iz vinske rutice

Čajno žličko zelišča namočimo v 1 kozarcu mrzle vode in pustimo stati 10 ur, nato precedimo in spijemo (dnevna količina).

Vir: Zdravilna zelišča (Heinrich Neuthaler)
http://sl.wikipedia.org/wiki/Vinska_rutica

Pobarvajmo kamenje

Toplejše vreme nas bo zvabilo ven na dvorišča, v naravo. Počeli bomo marsikaj in zakaj ne bi pobarvali nekaj kamenja s katerim bomo popestrili vrt, gredo ali samo prostor pod kakšnim samotnim grmičkom.

Poiščimo primerno kamenje, ga operimo in posušimo, tempero ali akrilne barve, čopiče, črno konturno barvo, za zahtevnejše projekte, kjer bo potrebno lepljenje pa še silikonsko lepilo in pištolo za silikonsko lepljenje in lak. Na kamenje lahko narišemo karkoli si omislimo: lahko so to rože – kamen položite v travo in videti bo kot, da so tam zacvetele, lahko je vaš motiv, pikapolonica, žabica – kamen položimo nekje ob vodnem motivu in še veliko je idej, samo malo je treba razmisliti. Nič pa ne bo narobe če si boste omislili kakega palčka, gosenico…..v tem primeru boste morali lepiti.

To zanimivo zabavo si lahko omislimo tudi v zimskem času in si tako krajšamo dolge zimske večere, le kamenje si moramo nabrati v naravi.Pripravimo si delovno površino in najprej pobarvamo kamen z osnovno barvo in ga posušimo. Pobarvamo na obeh straneh.

Z črno konturo narišemo obrise motiva in vse potrebne podrobnosti, da bo motiv poudarjen in se barve ne bodo med seboj prelivale. Kontura se naj posuši. Sedaj pričnemo barvati z barvami in posušimo. Kamenje bomo imeli na prostem in barve moramo zavarovati, da jih ne spere dež.  Ko je barva suha polakiramo.

Luštrek

Luštrek na gredi zelenjavnega vrta.
Luštrek na gredi

Luštrek (Levisticum officinale) je trajnica, ki je na vrtu nikoli ne zmanjka če smo ga posadili. Kadar ga pravočasno ne porežemo se precej razraste, se pa tudi sam zaseje. Lahko ga vzgojimo s setvijo ali sadiko kupimo v vrtnarijah. Uspeva tudi v senčnem predelu vrta in ima rad vlažna ter odcedna tla. V jeseni ga porežemo do tal in posušimo. Je prezimna rastlina.

Posušenega lahko uporabljamo za čaje, omake, juhe, tudi za aromatičen kis. Uporabljamo celotno rastlino – tudi korenine so užitne in jih uporabimo kot zeleno. V glavnem pa kot začimbno rastlino uporabljamo liste, katerih okus kot dodatek hrani spominja na okus po mesu in listno zeleno.

Uporabljamo ga kot dodatek k mesnim juham, solatam (dodajamo lahko tudi naribano korenino luštreka). Je precej aromatično zelišče in uporabno tudi kot dodatek stročnicam ali krompirjevim jedem. Iz posušenih listov pripravljamo čaj, ki vzpodbuja prebavo. V nekaterih državah (Romunija), je uporaba luštreka kot začimbe veliko bolj razširjena kot naprimer uporaba peteršilja.

Luštrek v kisu

Luštrek – liste in stebla narežemo in damo v kozarec za vlaganje. Zalijemo z močnim kisom in kozarec pretresemo Tako aromatičen kis uporabljamo pri pripravi solat in raznih polivk.

Luštrek v žganju

V žganje namočimo en list z pecljem vred. V žganju namočen luštrek je izvrsten aperitiv.

Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Lu%C5%A1trekhttp://en.wikipedia.org/wiki/Lovage

Zdravilni smrekovi vršički

Smrekove vršičke namakamo v žganju dva tedna. Sladkor in vodo prevremo, da se sladkor raztopi, ohladimo in prilijemo k vršičkom, premešamo in pustimo stati še dva tedna, precedimo skozi gazo in nalijemo v steklenice. Namesto sladkorja uporabite med, a v tem primeru vode ne smete prevreti, segrejete jo le toliko, da se med raztopi.

Potrebujemo: 1 l žganja, 250 g sladkorja, 1/4 l vode, 25 dag smrekovih vršičkov.

Naravna pomoč proti kašlju: smrekovim vršičkom dodajte med. Pripravljena zmes naj nekaj časa stoji. Hitrejši postopek: segrevamo zmes v pečici, ne na visoki temperaturi. Po nekaj dnevih precedimo in sirup uživamo po žličkah.

Trganje smrekovih vršičkov v mestih in naseljih brez dovoljenja ni dovoljeno. Vršički so letni prirast iglavcev, z trganjem ustavimo letni prirast. Uporabimo vršičke nižjih vej, ki jih morda nameravate odstraniti.

Top službe – Danfoss Trata, PwC, Krka, Erste Group iščejo sveže okrepitve

avtor
Pregledali smo ponudbo služb doma in v tujini ter izbrali najboljše
*
Danfoss Trata

Finančni kontroler

Podjetje Danfoss Trata, ki razvija in izdeluje komponente za sisteme daljinskega ogrevanja in hlajenja, v Ljubljani išče finančnega kontrolerja, ki bo postal del Commercial Controls v Danfossovem ogrevalnem segmentu, ki vključuje šest proizvodnih enot in 50 prodajnih organizacij po vsem svetu.Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri, vsaj tri leta delovnih izkušenj v finančnem kontrolingu proizvodnega podjetja ali stroškovnem računovodstvu proizvodnje, izkušnje v mednarodnem okolju, dobro poznavanje poslovnih procesov s področja proizvodnega kontrolinga in računovodstva, aktivno znanje angleščine.

Prijave prek spleta ([skrci.me]) v slovenščini in angleščini do 19. maja.

PwC

Davčni svetovalec

Družba PwC v Ljubljani išče davčnega svetovalca za davčno svetovanje podjetjem.Zahtevajo visokošolsko izobrazbo, vsaj dve leti izkušenj s področja davčnega svetovanja, poznavanje formalnih postopkov v primeru obračunov različnih davkov, sposobnost prilagajanja v intenzivnem delovnem okolju in ohranjanja mirnosti v stresnih okoliščinah.

Prijave prek spleta ([skrci.me]) v slovenščini in angleščini.

Erste Group

Višji specialist za upravljanje tveganj

Foto: Akos Stiller/BloombergSkupina Erste na Dunaju v Avstriji išče višjega specialista za upravljanje tveganj, ki bo pomagal pri sprejemanju politik na ravni skupine ter pri sprejemanju ukrepov za zmanjševanje tveganj.

Pričakujejo visokošolsko izobrazbo, vsaj tri leta izkušenj na področju prodajnih tveganj, sposobnost analitskega razmišljanja, odlično znanje angleščine, nemščine in še enega srednjeevropskega jezika.

Prijave prek spleta ([skrci.me]).

Sberbank

Upravljavec naložb za prestrukturiranje

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri, izkušnje s podobnega področja dela, razumevanje bančnih izkazov, odlično znanje angleščine.

KRAJ: Ljubljana

PRIJAVE: [skrci.me] do 17. maja

Western Union

Vodja finančnega načrtovanja in analize

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri (zaželeno s področja financ ali računovodstva), vsaj sedem let izkušenj s področja financ ali računovodstva, tekoče znanje angleščine in nemščine, dobro razumevanje bilanc, pripravljenost na potovanja.

KRAJ: Dunaj, Avstrija

PRIJAVE: [skrci.me]

Banka Slovenije

Projektant v oddelku Plačilni in poravnalni sistemi

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo ekonomske ali druge ustrezne smeri, zaželene izkušnje na bančnem ali finančnem področju,

zelo dobro znanje angleščine, samoiniciativnost, fleksibilnost in komunikativnost, informacijska pismenost.

KRAJ: Ljubljana

PRIJAVE: [skrci.me] do 25. maja

Gen-I

Sodelavec v službi za razvoj poslovanja

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske, naravoslovne ali tehnične smeri, izkušnje s projektnim delom so prednost, zanimanje za trgovanje z energenti ter delovanje energetskih trgov, vključno z relevantno energetsko regulativo, aktivno znanje angleščine.

KRAJ: Ljubljana

PRIJAVE: zaposlitev@gen-i.si do 17. maja

Poclain Hydraulics

Vodja enote kakovosti

OPIS: Zahtevana je visokošolska izobrazba strojne smeri, vsaj pet let izkušenj z menedžmentom in zagotavljanja kakovosti, poznavanje programov ERP, PDM, CAD, metodologije Kaizen, 6 Sigma, TQM, SPC, standarda ISO TS, izkušnje z vodenjem kakovosti v podjetju s serijsko proizvodnjo, aktivno znanje angleščine.

KRAJ: Žiri

PRIJAVE: [skrci.me]

Kariera

Skavt talentov

OPIS: Pričakovana je visokošolska izobrazba, vsaj tri leta delovnih izkušenj, znanje angleščine, znanje hrvaščine, srbščine, nemščine ali italijanščine je prednost, določena stopnja analitičnosti za preverjanje in merjenje rezultatov dela, izkušnje na področju prodaje ali nabave so prednost.

KRAJ: Ljubljana, po terenu

PRIJAVE: [skrci.me]

Goodyear Dunlop Sava Tires

Skrbnik ključnih kupcev

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo družboslovne ali tehnične smeri, vsaj tri leta izkušenj na podobnih delovnih mestih, zaželeno tehnično znanje o motornih vozilih, znanje o avtoindustriji ter trgu gum, aktivno znanje angleščine.

KRAJ: Kranj

PRIJAVE: [skrci.me] do 24. maja

Fructal

Regijski komercialist

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ustrezne smeri, zaželen je MBA, vsaj pet let izkušenj na področju prodajnega menedžmenta.

KRAJ: Ajdovščina

PRIJAVE: posao@nectar.rs

Tesnila GK

Prodajnik za mednarodni trg

OPIS: Pričakovana je visokošolska izobrazba, aktivno znanje angleščine ali nemščine, visoka stopnja prodajne naravnanosti in samostojnosti, sposobnost prilagajanja in hitrega odzivanja, usmerjenost v doseganje rezultatov prodaje.

KRAJ: Prevalje

PRIJAVE: [skrci.me] do 31. maja

Slorest

Skrbnik razvoja prodaje

OPIS: Od kandidatov pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri, odlično pisno in ustno komunikacijo ter osebno zavzetost.

KRAJ: Ljubljana

PRIJAVE: [skrci.me]

Krka

Samostojni tehnolog v Sektorju za proizvodnjo učinkovin

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo kemije, farmacije, kemijske tehnologije ali kemijskega inženirstva, poznavanje kemijske tehnologije in organske sinteze, aktivno znanje angleščine.

KRAJ: Novo mesto

PRIJAVE: Krka, d. d., Novo mesto, Kadrovska služba, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto

Kolektor Etra

Konstrukter

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo strojne smeri (zaželena smer konstrukterstvo), znanje angleščine, aktivno znanje in uporaba konstrukcijskega orodja Creo 2.0 (ex. ProEngineer).

KRAJ: Ljubljana

PRIJAVE: [skrci.me]

Intel

Inženir analognega oblikovanja

OPIS: Od kandidatov pričakujejo visokošolsko izobrazbo tehnične smeri (zaželeno s področja elektrotehnike, IT ali fizike), poznavanje področja analognega oblikovanja, dobro znanje angleščine.

KRAJ: München, Nemčija

PRIJAVE: [skrci.me]

Letrika Sol

Samostojni razvojni inženir naprav za konverzijo električne energije

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo elektrotehnične smeri, vsaj pet let delovnih izkušenj z uspešno izvedenimi projekti v industrijski elektroniki, poznavanje okolij C+, C++,Java ali Phaeton, aktivno znanje angleščine, zaželeno znanje še enega tujega jezika.

KRAJ: Šempeter pri Gorici

PRIJAVE: Letrika Sol, d. o. o., Vrtojbenska 64, 5290 Šempeter pri Gorici

Dali so mu 18 mesecev življenja, a se je popolnoma pozdravil s tem receptom

David Hibit premagal raka tankega črevesa in ocenjujejo zdravnik, je imel samo 18 mesecev živeti.
Premagal je raka so mu 18 mesecev življenja, in je bilo popolnoma Cured s tem receptu!
Vendar, on je sedaj veselimo srečno življenje z ženo, kot tudi dejstvo, da je popolnoma ozdravljenih od raka.
Ta 33-year-old iz Staffordshire trdi, da je bilo popolnoma cured, ki jih je čudežno Konopljino olje, ki stane približno 50 funtov na gram na lokalni trgovci.
-Mojih prijateljev mi je povedal o konoplje olje in sprva sem zavrnil, da ga preizkusite. Nikoli nisem marala droge. Vendar pa sem se počutil, kot kemoterapijo me je ubijal in nimam nič za izgubiti. Ne želim obravnavati dejstvo, da sem bil tekoč umreti-je dejal David.
Po napornem kemoterapijo in radioterapijo, kirurgija, tankega črevesa sledi v marca 2013 in vse je bilo neuspešno. Edina stvar, ki je pomagal pa konoplje.
Dejvid-hibit-1
David, ko je odkril, da je ozdravljen raka, poročen Heather (26), dekle, s katero je bil v razmerju za šest let.
Britanski inštitut za preprečevanje raka, je dejal, da je bil seznanjen, da bolniki uživajo konopljo kot zdravilo, vendar še vedno ni težko dokazov njegove učinkovitosti in varnosti.
-Oglejte si več na:
http://www.healthyfoodteam.com/he-beat-cancer-they-gave-him-18-months-of-life-and-he-was-completely-cured-with-this-recipe/#sthash.15q00tNU.dpuf
ORIGINALNI ČLANEK:
Gave Him 18 Months Of Life, And He Was Completely Cured With This Recipe
David Hibit beat cancer of the small intestine and, as assessed by a doctor, he had only 18 months to live.

He Beat Cancer They Gave Him 18 Months Of Life, And He Was Completely Cured With This Recipe!

However, he is now looking forward to a happy life with his new wife, as well as the fact that he is totally cured from cancer.

This 33-year-old from Staffordshire claims that he was completely cured by the miraculously cannabis oil, which costs about 50 pounds per gram at local dealers.

– My friends told me about cannabis oil and at first I refused to try it. I never liked drugs. However, I felt like the chemotherapy was killing me and that I have nothing to lose. I did not want to deal with the fact that I was going to die – said David.After exhausting chemotherapy and radiotherapy, a surgery of the small intestine followed in March 2013 and everything was unsuccessful. However, the only thing that helped was cannabis.

dejvid-hibit-1

David, when he discovered that he cured the cancer, he married Heather (26), a girl with whom he was in a relationship for six years.

British Institute for Cancer Prevention, said that he was aware that patients use cannabis as a medicine, but still there is no hard evidence of its efficacy and safety.

– See more at: http://www.healthyfoodteam.com/he-beat-cancer-they-gave-him-18-months-of-life-and-he-was-completely-cured-with-this-recipe/#sthash.15q00tNU.dpuf

Napitek proti stresu:Jože Majes svetuje

…šentjanževa tinktura, med, limona in topla voda. Zelo pohvalijo vsi , ki to delajo – lahko vržeš proč antidepresive. Lahko bi dodali tudi ingver.

WordPress Themes