Prejšnji senat KPK vztraja, da je v primeru Janeza Janše ravnal skrbno, in se zavzema za ponovitev postopka

Po tem, ko je vrhovno sodišče odpravilo poročilo Komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank v delu, ki se nanaša na predsednika SDS Janeza Janšo, se je na sodbo odzval tudi prejšnji senat KPK, ki ga je vodil Goran Klemenčič, zdaj pravosodni minister.

Njihovo izjavo objavljamo v celoti:

V zvezi z odločitvijo Vrhovnega sodišča RS glede Zaključnega poročila o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank iz januarja 2013 v delu, ki se nanaša na Janeza Janšo, nekdanji senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) sporoča naslednje:Ena temeljnih nalog KPK, ki obstaja že več kot deset let, je nadzor nad premoženjskim stanjem funkcionarjev in opozarjanje na korupcijska tveganja. Kljub temu smo bili prvi senat KPK, ki je v tem delu poskušal opraviti svojo zakonsko dolžnost in izpolniti mandat komisije.

Ne prakse prejšnjih senatov, ne sodne prakse na tem področju ni bilo. Pri izvedbi nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih stranki in pripravi poročila smo ravnali z vso dolžno skrbnostjo in strokovnostjo. Odločitev komisije v zvezi z omenjenim poročilom je bila večkrat potrjena na upravnem sodišču v Ljubljani in v Celju, v postopku za izdajo začasne odredbe pa tudi dvakrat na Vrhovnem sodišču. Vse to potrjuje, da nismo ravnali samovoljno, arbitrarno, pristransko ali očitno nezakonito. Po več kot dveh letih je Vrhovno sodišče zavzelo drugačno stališče in Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) prvič interpretiralo drugače od nižjih sodišč. To je bistvo instančnega sojenja in odločitev seveda spoštujemo. Vzpostavljena sodna praksa bo determinirala delovanje KPK v bodoče. Če bi obstajala že v času izdaje poročila, bi jo seveda spoštovali. Z vidika prakse, ki je obstajala (oz. ni obstajala) v času, ko je poročilo nastalo, pa lahko zgolj zatrdimo, da za svojim delom in vsebino poročila v celoti stojimo.

Ker se s strani zainteresiranih že pojavljajo različne interpretacije, smo vendarle dolžni poudariti naslednje: Vrhovno sodišče ni v ničemer, ne neposredno, ne posredno, odločalo o vsebini poročila, o očitanih kršitvah ZIntPK, o nepojasnjenih gotovinskih zneskih in sumljivih denarnih transakcijah. Vsako razhajanje je zavezanec dolžan celovito in razumljivo pojasniti, česar konkretni zavezanec ni storil. Ne pred KPK, ne pozneje pred javnostjo. Navsezadnje je na spletu še vedno dostopen tudi zvočni posnetek razgovora zavezanca pred senatom komisije, v tem delu pa so pravnomočno zaključeni tudi prekrškovni postopki in začet kazenski postopek.

Glede na to, da je Vrhovno sodišče poročilo KPK potem, ko je bilo to potrjeno s strani nižjih sodišč, odpravilo izključno iz procesnih razlogov in s tem začrtalo okvire novi praksi pri interpretaciji ZIntPK, nekdanji senat KPK ne vidi ovir, da KPK ob upoštevanju standarda, ki ga je postavilo Vrhovno sodišče, postopek ponovi. Seveda pa je to odločitev novega senata KPK.

Goran Klemenčič

Rok Praprotnik

dr. Liljana Selinšek

Vrhovno sodišče odpravilo poročilo KPK o Janševem premoženjskem stanju [P] 59

Kmalu po objavi poročila je leta 2013 padla Janševa vlada

Vrhovno sodišče je odpravilo poročilo Komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank v delu, ki se nanaša na predsednika SDS Janeza Janšo, je razvidno iz sodbe, ki jo objavljamo v celoti.

V vsebinske ugotovitve KPK se sodišče ni spuščalo

Janši je bilo namreč po mnenju sodnikov nezakonito poseženo v ustavne pravice, natančneje enakega varstva pravic, saj KPK osnutka poročila Janši prej ni poslala v izjasnitev. V vsebinske ugotovitve poročila KPK se vrhovno sodišče ni spuščalo.

KPK mora zato v treh dneh od prejema sodbe s svoje spletne strani odstraniti odpravljeni del poročila, prvotno objavljenega januarja 2013.

Prejšnji senat KPK: Ravnali smo z vso dolžno skrbnostjo

Na sodbo se je odzval tudi prejšnji senat KPK, ki ga je vodil Goran Klemenčič. Kot so zapisali Klemenčič, Rok Praprotnik in Liljana Selinšek, so ravnali z vso dolžno skrbnostjo in strokovnostjo, zavzemajo pa se tudi za ponovitev postopka, saj sodišče ni odločalo o vsebini poročila. Njihov odziv lahko v celoti preberete na [www.finance.si] .

KPK: Janši se je premoženje nepojasnjeno povečalo

Spomnimo, KPK je pod vodstvom zdajšnjega ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča ugotavljala korupcijska tveganja predsednikov parlamentarnih strank. Ugotovila je, da sta predsednika SDS Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot je zapisala komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210 tisoč evrov.

KPK je pri Janši ugotovila tudi večkratno kršitev obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev.

Janša se je na poročilo pritožil, ker KPK po njegovem mnenju z izdajo zaključnega poročila v delu, ki se nanaša nanj, ni delovala v skladu s pristojnostmi in pooblastili, poleg tega ni imel možnosti ugovora. Celjsko upravno sodišče je njegovo zahtevo najprej zavrnilo, prav tako vrhovno sodišče, po ponovni obravnavi na celjskem sodišču in kasneje na vrhovnem sodišču pa je poročilo odpravljeno.

Januarja poročilo, februarja padla vlada

Vlada Janeza Janše je sicer padla kmalu po objavi poročila KPK – 27. februarja 2013. Takrat so poslanci s 55 glasovi za in 33 proti izglasovali konstruktivno nezaupnico vladi, mandat za sestavo vlade pa je dobila Alenka Bratušek.

jansa-janez15-be.1378320942.jpg.e.600px.jpg

Zrezek v gobovi omaki

Zrezek v gobovi omaki je zelo priljubljena jed (Thinkstock)Zrezek v gobovi omaki je zelo priljubljena jed (Thinkstock)

Sestavine:

– 750 g svinjine – stegno (6 zrezkov)

– 40 g moke

– 6 paprik

– 1 dl olja

– 3 stroki česna

– 250 g paradižnika

– 300 g svežih gob (šampinjonov, jurčkov)

– 1-2 dl tople vode

Priprava:

– Meso operemo, obrišemo in zrežemo na zrezke, ki jih potolčemo, posolimo, popopramo in pustimo počivati.

– Paprike popečemo, olupimo in zrežemo na rezance, posolimo in popopramo.

– Prepražimo sesekljan česen, nanj zložimo zrezke in jih na obeh straneh popečemo, da porumenijo, nato jih poberemo iz ponve in postavimo na toplo.

– Na istem olju podušimo še olupljen in na drobne koščke zrezan paradižnik, dušimo toliko časa, da se zmehča, dodamo na lističe zrezane gobe in jih dušimo, da se omehčajo.

– Zrezke preloimo v ogreto globjo posodo, jih prelijemo z omako in čez naložimo pečene paprike.

– Ponudimo s pirejem ali rižem.

WordPress Themes