PEČENJE PEČENIC

V ponev dajte maščobo in vodo,da pokrije dno nato  daj pečenice vanjo. Tako se     pečenica lepo obari ,ko voda izhlapi, se pa še popeče. Ponev naj bo pokrita.

Tako se tudi preveč ne skrčijo.

*******************************************************************************

še en način pečenja

pečenice:

– nič ne kuham
– v pekač dam malo olja
– pečico segrejem tam nekje 180 – 200 stopinj, pekač postavim v pečico za kakih 5 minut ali še manj, da se ojle malo segreje
– pečenice prešpikam z vilico iz obeh strani in jih dam v pekač
– pečem približno 1 uro (odvisno kako debele so pečenice in ali imate raje bolj ali manj zapečene) – naše so bolj zapečene
– nobenih ponv in špricanja, ker jih prešpiknem nič ne šprica tudi po pečici ne

Probaj – enkratne so!

zelje:

– kupim izključno zelje od naturete (v vrečki po pol kg je pakirano v merkatorju v hladilniku), namreč nobeno drugo zelje mi ni tako dobro, ker so mi vsa druga zelja nekako nekisla, premalo kisla, slana…(neuspešno kisana po moje)
– v posodo dam malo olja, čisto malo in ga segrejem
– dodam na drobno narezano čebulo in jo malo popražim (pazi da se ne zažge)
– vmešam zelje, dodam sesekljan česen (kar veliko), malo vegete, malo rdeče nepekoče paprike, poper in vse skupaj pražim ene 5 minut, nato zalijem z 1 dcl oz. 2 dcl vode
– vse to skupaj pokrijem in tenstam ene 5 do 10 min., odkrijem, dodam še malo sesekljanega česna in še malo zalijem, da zelje ni suho in malo še kuham ene 5 – 10 min.

krompir:

– samo na kocke narezan kuhan krompir (se mi zdi bolje kot pire)

V tem že kuhanem zelju mora bit malo “vode”, da z njo poliješ malo po krompirju.

evo tako kuham jaz, pa ne morejo prehvalit kako je dobro

***************************************************************************

Torej, jaz se zadeve lotim tako – tretjič:

PRAŽENO KISLO ZELJE; zelje najprej skuham, enkrat vmes odlijem vodo in dotočim novo, da zelje ni preveč kislo. Ko je kuhano, ga popražim na bodisi dveh žlicah olja ali na domači zaseki, res čisto malo, ker tudi mi ne maramo mastnih reči. Dodam malo vegete, posolim, čisto malo popopram, dodam še malo na drobno sesekljanega sesekljanega česna in samo čajno žličico moke, da zadevo malo bolj zgostim. Včasih dodam žličico kisle smetane.

KROMPIR V KOSIH: pri nas h kislemu praženemu zelju vedno naredimo krompir v kosih. Olupljen krompir zrežemo na kose, posolimo, skuhamo in ocejenega priložimo praženemu kislemu zelju ter ga z žlico ocvirkov malo zabelimo.

PEČENICE: najprej pokuhamo v kropu (par minut), nato pečemo na olju, da porumenijo na obeh straneh. Pokuhamo pa zato, da pečenica obdrži svojo sočnost, kajti če damo samo surovo peči na olje, potem se v predolgem času pečenja tako skrči, da ostanejo male in presušene kot ocvirki. Tik pred tem, ko jo vzamemo iz ponve in serivramo poleg zelja in krompirja, pa zalijem tudi jaz, vendar ne z mlekom, ampak samo s parimi kapljicami vode, hitro pokrijem, ker seveda blazno šprica, odstavim in nato serviram pečenico poleg ostalih prilog, malo olja, na katerem se je pekla pečenica, pa z žlico polijem po krompirju, po zelju in po pečenici, da ni vse tako suho…. pa dober tek!

Enolična prehrana vodi v pomanjkanje selena

17. februar, 2015

Selen je nujen za pravilno delovanje nekaterih encimov in ščitničnih hormonov. Celicam nudi zaščito pred oksidativnim stresom in je odlično sredstvo v boju proti raku. Pomanjkanje selena lahko povzroči nastanek srčno-žilnih bolezni, bolezni ledvic, raka, neplodnost ter težave s kožo in lasmi. Selena lahko primanjkuje ljudem z enolično prehrano, tudi strogim veganom, ki ne upoštevajo vseh pravil tovrstne prehrane in posameznikom, ki se držijo strogih diet.

selen in izpadanje las

Funkcija selena

Vloga selena v telesu je nadvse pomembna, saj skrbi za pravilno delovanje življenjsko nujnih encimov in beljakovin ter antioksidativnih mehanizmov. Nujen je za pravilno delovanje imunskega sistema in ima skupaj z jodom pomembno vlogo pri delovanju hormonov ščitnice. Reguira celično rast in ima vlogo pri nastajanju semenčic. Poleg tega pripeva k ohranjanju zdravih las in nohtov.

Selen nas ščiti pred rakom

Selen so sprva uporabljali za zdravljenje prhljaja, številne študije pa so nato potrdile neposredno protitumorno delovanje tega elementa. Še posebej učinkovit naj bi bil pri preprečevanju raka na koži, pljučih, prostati in črevesju. Ugotovljeno je bilo, da selen v povezavi z vitamini C, E in beta-karotenom v telesu preprečuje nastanek kemičnih reakcij, katerih rezultat so prosti radikali, ki poškodujejo DNK in povzročajo nastanek rakavih celic oz. tumorjev. Še več, selen preprečuje tudi razmnoževanje molekul poškodovanega DNK-zapisa ter pospeši okrevanje pecientov z rakom. V kombinaciji z vitamini A in E namreč zmanjša negativne učinke kemoterapije na telo ter izboljša njeno učinkovitost. Več o tem si preberite tukaj.

Kje ga najdemo?

Selen je mikroelement, ki se nahaja v zemlji. V živilih se pojavlja v različnih oblikah: v rastlinskih živilih v obliki selenometionina, v živalskih pa v obliki selenocisteina. Najdemo ga tudi v anorganskih oblikah, npr. kot natrijev selenid in natrijev selanat. Njegova količina v živilih je vezana na koncentracijo selena v zemlji, iz katere zrase rastlina oziroma živalska krma. Med najbogatejše vire selena sodijo: morska hrana, meso, in jajca. V manjših količinah ga najdemo tudi v sadju, žitu, oreščkih in zelenjavi.

Koliko selena potrebujemo?

Mladostniki nad 15 let in odrasli potrebujejo od 30 do 70 mikrogramov selena na dan. Ker je skoraj nemogoče vedeti, koliko selena smo zaužili s hrano, mnogi strokovnjaki priporočajo jemanje prehranskih dopolnil. Še najbolje je, da se odločite za takšna, ki imajo poleg selena še kombinacijo vitaminov in mineralov, ki še izboljšajo njegovo protirakavo delovanje.

Ko nam ga primanjkuje …

Pomanjkanje selena se kaže v različnih oblikah: kot težave s srcem ali ledvicami, rak, ateroskleroza, pa tudi izpadanje las, spremembe na koži in neplodnost. Ob hudem pomanjkanju lahko pride do nastanka Keshanske bolezni, to je vrste kardiomiopatije. Pomanjkanje selena najbolj tvegajo tisti, ki uživajo enolično prehrano, strogi vegani in posamezniki, ki se držijo strogih diet (predvsem nizkoenergijskih in diet z malo beljakovinami).

Jože Majes svetuje

Začnite razmišljati o pomladnem čiščenju telesa : korda Benedikta, kopriva, rman, breza, korenine potrošnika, korenine regrat, črna detelja, oreh list, preslica, trpotec. Zmešajte in popijte 1 liter čaja dnevno in se tako znebite strupov.

KAKO SE SKUHA MATEVŽ

Matevž je tradicionalna slovenska jed, ki jo vsaka kuharica pripravlja po svoje. Predstavljamo vam naš enostaven in slasten recept!

Matevž postrežemo s kislim zeljem ali repo ter, po želji, z mesnimi jedmi, kot so pečenice, pečenka, pečena rebrca, prekajena krača, lahko pa ga zabelimo tudi z ocvirki, praženimi koščki slanine ali, če želimo jed ohraniti vegetarijansko, s praženim porom. Jed iz krompirja in fižola je zelo zdrava, saj ima kljub zmerni kalorični vrednosti (manj kot riž ali testenine) precej beljakovin, vlaknin in drugih hranilnih snovi.

Sestavine za matevž (priloga za 4 osebe)

– 0,5 kg krompirja

– 0,5 kg fižola

– 0,5 dcl oljčnega olja

– 3 stroki česna

– sol, poper

Krompir skuhamo v rahlo osoljeni vodi. Če uporabimo vnaprej kuhan fižol (ali fižol iz pločevinke), ga dodamo krompirju nekaj minut pred koncem kuhanja, da se fižol pogreje. Odcedimo, dodamo strt česen, oljčno olje, sol in poper ter pretlačimo do željene gladkosti – nekateri imajo radi povsem gladko pretlačen pire, spet drugim je všeč bolj rustikalna tekstura s koščki krompirja in fižola.

Postrežemo s kislim zeljem ali repo in drugimi jedmi, ki nam pašejo v tradicionalni jedilnik.

PREDLOG: Matevž lahko pripravimo tudi namesto krompirjevega pireja, kot prilogo kateri koli jedi, če želimo večji delež beljakovin v obroku. Zakaj pa ne?

Štajerski fižolov golaž

Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran
Sestavine:
1 kg fižola
40 dag čebule
4 stroke česna
30 dag prekajene svinjine
20 dag sveže svinjine
rdeča paprika
lovor
2 korenčka
sol
poper
paradižnikova mezga
mleta kumina

Priprava:
Namočen fižol skuhamo v malo slani vodi. Na masti ali olju popražimo čebulo, dodamo narezano meso in začimbe, ter nastrgan korenček. To zdušimo, dodamo mezgo in papriko in primešamo kuhanemu fižolu. Po potrebi primešamo še malo podmeta.

0

Veganska torta brez peke

Sestavine:

Za dno:
200 g mandljev
200 g datljev
1 ščepec soli
Krema:
400 g indijskih oreščkov
2 limoni (sok)
1/2 čajne žličke vanilije (mlete, ali semena iz stroka)
100 ml kokosovega olja
100 ml agavinega sirupa (za sladkosnede lahko uporabimo tudi več)
250 g borovnic (svežih; če so zmrznjene jih pred odmrznemo)

Priprava:
Za vegansko torto indijske oreščke čez noč namakamo v vodi. Za dno zmiksamo mandlje, datlje in ščepec soli, tako dolgo, dokler ne nastane gladka masa, ki pa je še vedno hrustljava. Nekaj mase vzamemo v roko in če se masa drži skupaj je ravno prava.

Maslo damo v model za torte. Z rokami jo potlačimo, da je povsod isto debela. Kokosovo olje in agavin sirup zmešamo. Namočene indijske oreščke odcedimo in zmikasmo v mikserju. Limonin sok, vanilijo in kokosovo olje in agavin sirup gladko premešamo.

2/3 mase indijskih oreškov porazporedimo na dno. K preostali masi primešamo borovnice in še enkrat dobro zmiksamo. Borovničevo maso porazdelimo po vrhu in torto postavimo v zmrzovalnik. Vegansko torto 30 minut pred  postrežbo vzamemo iz zmrzovalnika in narežemo na kose s topolom nožem.

Nasvet:
Za vegansko torto lahko vzamete tudi drugo sadje, npr. maline, ki pa jih morate pred uporabo odmrzniti (če so zamrznjene).

Kaj jesti, ko ste bolni

Ni “zdravilna“ samo juhica, ki je prva hrana, na katero pomislimo, ko kuhamo za bolnike. Na seznam hrane in pijače, ki bi jo lahko uvrstili na jedilnik v primeru prehlada ali gripe, se poleg goveje ali kokošje juhe lahko uvrsti še veliko živil. Juha je ob prehladu idealna, ker hkrati poskrbi za prepotrebno tekočino in hkrati v telo vnaša hranilne snovi.

Na jedilnik bi se moralo uvrstiti tudi sadje in zelena zelenjava. Pomaranče, grenivka, jagodičevje in kivi so bogati viri vitamina C, tako kot rdeča paprika in cvetača. Vitamin C pomaga zmanjšati prehladne znake in skrajšati potek prehlada.

Česen, čebula in por imajo veliko sestavin, ki krepijo imunski sistem, in lastnosti, ki pomagajo pri zamašenih sinusih. Losos, tuna, skuša in ostrige so živila, bogata z omega 3 kislinami, ki preprečujejo vnetja, ki lahko še dodatno oslabijo vaš imunski sistem med prehladom.

Kava in čaj vsebujeta antioksidante, ki se zoperstavljajo prehladu. Čaju lahko dodate še žličko medu in svež ingver. Ingver blaži bolečine in je blago pomirjevalo. Med pa bo na grlu ustvaril zaščitno plast.

V temni čokoladi in rdečem vinu se nahajajo antioksidanti, ki blažijo simptome prehlada. Ob tem je seveda treba dodati, da se vinu raje izognite, če jemljete kakršna koli zdravila.

Oreščki in semena so idealen vir cinka, poleg tega pa vsebujejo tudi vitamin E, ki pomaga pri hitrejšem prebolevanju okužbe.

V času prehlada in gripe se izogibajte ocvrti in predelani hrani, kolikor je to le mogoče. Njena hranilna vrednost je zelo nizka, poleg tega vsebuje veliko maščob.

Vir: zurnal24.si

Enolončnica s kislim zeljem in fižolom

Sestavine:
2 srednje velika krompirja
pest kislega zelja
1 velika rdeča čebula
2 srednje velika paradižnika
2 stroka česna
pest kuhanega belega fižola
pest brokolija
jedilna žlica gorčičnega olja
čajna žlička paradižnikovega koncentrata
1l zelenjavne jušne osnove
ščepec soli in popra
1 lovorjev list
po želji lahko dodate še ščepec kurkume, koriandra, kumine, brinovih jagod in rdeče paprike

Priprava:
Čebulo in krompir olupimo, narežemo in prepražimo na predhodno segretem gorčičnem olju, zalijemo z jušno osnovo. Paradižnik narežemo na koščke in ga dodamo. Sledijo sol, poper, paradižnikov koncentrat in ostale začimbe (ki jih želimo dodati).

Kuhamo približno 5 – 10 min. Na koščke narežemo brokoli, speremo kislo zelje, operemo fižol in dodamo v lonec. Na koščke narežemo tudi česen in ga dodamo. Kuhamo še približno 10 – 15 min, oziroma dokler se krompir ne skuha do mehkega. Jed je zelo gosta in je ni potrebno dodatno zgoščevati.

Pire iz belega fižola

Sestavine:
250 gr belega španskega fižola,
1 čebule, lovorjev list,
1 sardelni file,
1 strok česna,
1 pecelj zelene,
1 korenček,
2 surova zrela paradižnika,
5 žlic olivnega olja,
sol,
poper

Priprava:

Fižol damo v lončeno skledo z veliko vode in ga tako pustimo 12 ur. Potem odcedimo in damo v ponev, dodamo lovorjev list in očiščen česen ki ga predhodno narahlo stisnemo. Na to nalijemo vodo, da voda vse pokrije, damo kuhat. Za 80 minut. Na polovici kuhanja solimo. Med tem časom operemo sardelni file, tako da se zgubi sol.

Očistimo luske, odstranimo glavo ter sesekljamo na koščke. V drugi posodi v vreli vodi kuhamo paradižnika. Kuhano odcedimo, olupimo, odstranimo seme in vodo, in jih stisnemo skozi cedilnico. Očistimo čebulo, operemo in sesekljamo na male koščke. Očistimo zeleno, odstranimo eventualna vlakna, očistimo in olupimo korenček.

Korenček in zeleno operemo ter sesekljamo na male kose. V ponvici z oljem jih nekaj časa dušimo, Brez da dobijo barvo, čebula, korenček in zelena. Temu dodamo ovčugo ter zmešamo z leseno žlico. Nato dodamo še paradižnik in še kuhamo okrog 25 minut na srednjem ognju, od časa do časa zmešamo ter dodamo sol in poper.

Odcedimo fižol, odstranimo česnov strok in lovorjev list, potem pa fižol žvrkljamo, da dobimo homogeno pire maso. V ponev kjer smo ga kuhali damo pire maso, dodamo omako, ki smo jo pred tem pripravili ter grejemo celo stran in mešamo z leseno žlico. Serviramo toplo.

Zdrava veganska vroča čokolada

Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran

Sestavine:
5 dcl mandljevega mleka
¼ skodelice chia semen, namočenih v ½ skodelice vode
3 žlice kakava v prahu
1 žlica mesquita v prahu
2 žlici stopljenega kakavovega masla
pol manjšega zrelega avokada
agavin sirup, yacon sirup ali kokosov sladkor po okusu

Priprava:
Vse sestavine zmešamo v blenderju, razdelimo v dve skodelici in postrežemo.

WordPress Themes