Kako prihraniti v trgovini z živili?

Ali se vam dogaja, da v trgovini zapravite več, kot ste sprva načrtovali? Pripravili smo nekaj nasvetov, kako se temu izogniti.

Držite se nakupovalnega seznama

Preden se odpravite v trgovino z živili, napišite točen seznam izdelkov, ki jih potrebujete. Čeprav se to sicer zdi nekoliko staromoden način, pa boste tako resnično kupili le tisto, kar potrebujete in se ne boste odločali za nakup stvari, za katere le mislite, da jih potrebujete. Prav tako si lahko s pomočjo nakupovalnega seznama svoje nakupe organizirate tako, da pred odhodom v trgovino preverite, cena katerih izdelkov je ugodnejša v določeni trgovini. Z malo organiziranosti lahko prihranite kar nekaj denarja.

Nakupovanje živil

Kupujte lokalno

Če boste sadje in zelenjavo, pa tudi meso kupovali neposredno od pridelovalcev, lahko prihranite veliko denarja, poleg tega pa boste zares vedeli, kako in kje je bila pridelana vaša hrana. Zapeljite se do bližnjega kmeta in se z njim dogovorite, naj vam vsak teden pripravi paket sezonskih pridelkov. Hrana, ki prepotuje pol sveta, preden se znajde na našem krožniku, pušča velik ogljični odtis, poleg tega pa je zagotovo manj sveža in posledično tudi manj kakovostna kot tista hrana, ki smo jo dobili pri bližnjem pridelovalcu. Večinoma pa je tudi veliko dražja. Z nakupom lokalne in sezonske hrane ne skrbimo le za višjo kakovost hrane, ki jo uživamo, ampak hkrati neposredno podpiramo lokalne pridelovalce. Zakaj bi za manj kakovostno hrano plačevali več, če pa imamo odlična, sveža in cenovno zagotovo bolj dostopna živila na voljo tik pred svojim nosom?

Poiščite živila, ki jih lahko pripravite na več različnih načinov

Eden od načinov, kako prihraniti pri nakupu živil je, da poiščemo živila, ki jih lahko uporabimo za več kot en obrok. Piščančje prsi lahko tako uporabimo za pripravo okusne rižote, z njimi obogatimo sezonsko solato ali pa skuhamo piščančjo-zelenjavno juho. Včasih boste z nakupom večje količine določenega živila deležni popusta in če živilo lahko zamrznete ali kako drugače shranite, ne vidimo razloga, zakaj ne bi izkoristili te možnosti. Veliko denarja boste prihranili, če boste marmelade, kompote in druge vložnine pripravljali sami. In zagotovo se vsi strinjate, da je domača marmelada zagotovo neprimerno bolj slastna od tiste iz trgovine.

Nepredelana hrana je cenejša

S tem, da jeste zdravo, lahko dejansko prihranite kar nekaj denarja. Če kupujete kakovostno hrano, bolj pazite na velikost porcij, zato določenega živila ne kupite preveč. Ljudje pogosto kupujejo stvari, ki so brez prave hranilne vrednosti, poleg tega pa niso niti malo poceni.
Tudi če boste nehali kupovati različne sokove in gazirane pijače, boste prihranili zares veliko. Pri nas imamo veliko srečo, da lahko vodo pijemo neposredno iz pipe, ne da bi se ob tem bali kakršnekoli možnosti okužb. Če si že zaželite sadnega soka, si ga pripravite sami iz svežega sadja.

Ne kupujte predpripravljene hrane

Cena predpripravljenih živil je navadno zelo visoka, a se ljudje še vedno množično odločajo za nakup tovrstnih izdelkov. Kadar nimate veliko časa za pripravo obroka, imejte vedno pripravljenih nekaj receptov za pripravo okusnih in zdravih jedi, ki vam ne bodo vzeli več kot pol ure. Kadar pa veste, da boste ves dan zdoma in ne boste imeli možnosti obedovati v miru, pa si že doma pripravite jedi in jih zapakirajte v manjše posodice ter odnesite s seboj.

Postanite samooskrbni

S pridelavo hrane na domačem vrtu boste prihranili veliko denarja. In zagotovo ni boljšega občutka kot poleti na domačem vrtu odtrgati dišeč paradižnik, kajne? Tudi če nimate svojega vrtička, lahko z malo iznajdljivosti nekaj vrtnin vzgojite kar na domačem balkonu. Eno takih navdihujočih zgodb si lahko preberete tudi v zadnji številki revije Bodi eko.

Snov, ki gladi gube, je bila naključno odkrita

Majhna napaka nas je pripeljala do odkritja pravih lastnosti te snovi.

Nekaj Američank je po naključju na njihov obraz naneslo kremo proti strijam. Presenečene so se v 1 mesecu znebile gub oz. se je število le-teh zmanjšalo.

Slučaj ali znanstveni prelom v pomlajevanju?

To ni bil revolucionaren izdelek proti strijam, izkazal pa se je kot prelom v pomlajevanju. Tako izgleda neobičajna zgodba o novi rešitvi proti gubam. Prof. Mark Hayman – „V okviru raziskav smo vzorce kreme razposlali ženskam po 35. letu starosti. Vzorce smo označili z napisom: “krema za zunanjo uporabo.”

Do največjega odkritja na področju kozmetike smo prišli ravno zaradi te neumne napake. Nekateri so kremo začeli nanašati na obraz. Po enem mesecu smo prejeli 27 dopisov od udeleženk programa z novico, da je to najboljša krema proti gubam, ki so jo kdajkoli uporabljale. Odpirali smo pismo za pismom in v vseh je pisalo: “izgledam 15 let mlajša” ali “gube so izginile”. Bili smo v šoku.

Dobesedno vsaka ženska je vprašala, kje se lahko kupi ta krema

Ženske, ki so kremo testirale, so nas prosile za še več kreme. Želele so nam celo plačati, ampak … mi izdelka nismo imeli na zalogi! Poleg tega smo morali učinek zglajenih gub znanstveno potrditi, saj smo mislili, da gre zgolj za slučaj.

Po enoletnih raziskavah smo na 20. svetovnem kongresu dermatologije razglasili rezultate naših raziskav in svetu predstavili nov tretma proti gubam “Lefery Active Cell Regeneration”

Raziskave neverjetne formule

Sodelujoči v raziskavi so 4 mesece na eno stran obraza nanašali tretma Lefery, na drugo stran pa drago kremo iz lekarne. Analiza fotografskih negativov je pokazala zmanjšano število gub in zglajene gube pri ženskah, ki so uporabljale tretma Lefery. Pomembno je, da je formula po dveh mesecih uporabe zgladila gube, odpravila obarvanost kože in odebelila kožo 9-krat hitreje kot krema iz lekarne.

Skrivni kolagen, ki ga svet ni poznal

Prava skrivnost te formule je aktivni kolagen tipa VII. Kot pravi prof. Mark Hayman: “to je edina oblika kolagena, ki ga človeško telo v celoti sprejme. Prodre do usnjice in obnovi kolagenska vlakna ter izniči biološko starost celic.

Dokazano je, da aktivni kolagen tipa VII v tretmaju Lefery izrazito zmanjša kurje tačke pod očmi, povešena lica, podočnjake in brazde.

Formulo Lefery smo obogatili s tradicionalnimi odličnimi sestavinami proti gubam, in sicer z naravnim boraginim in avokadovim oljem. Vitaminska bomba in vir antioksidantov ščitita kožo pred pojavom madežev in globokih gub.

Krema Lefery

  • Izenači obarvanost kože
  • Odstranjuje brazde
  • Odpravlja kurje tačke pod očmi
  • Napne in učvrsti kožo
  • Napne lička
  • Zapolnjuje gube

11 tisoč prodanih krem v 30 dneh od pojavitve na trgu v ZDA

Ženske in tudi naraščajoče število moških v srednjih letih kupujejo takšne količine kreme Lefery, da je pravi čudež, če nam uspe najti samo eno pakiranje v drogeriji. Oglašujemo povezavo do strani, kjer lahko naročite Lefery v Sloveniji. Dostopen je samo prek spleta.

Kliknite TUKAJ in naročite tretma Lefery, ki vas pomladi za kar 15 let

Čokoladno čokoladna torta

Sestavine (za biskvit):

  • 3 jajca
  • 150g jedilne čokolade (višji je odstotek vsebnoit kakava, boljše je)
  • 70g bio masla
  • 1 žlica mletih orehov

Krema:

Priprava:

Maslo in čokolado raztopimo in ohladimo. Rumenjake penasto stepemo in jim dodamo, stopljeno maslo in čokolado. Dodamo žlico mletih orehov. Na koncu v zmes počasi vmešamo še beljakov sneg. Vlijemo v pekač za torte in na 130 stopinjah pečemo približno 30 minut.

Medtem, ko se biskvit peče, pripravimo vse tri kreme. Temno čokolado stopimo na pari. Stepemo sladko smetano in ji dodamo mascarpone. Dobro premešamo in zmes razdelimo na tri približno enake dele. V eno tretjino zmesi vmešamo stopljeno temno čokolado, v drugo Reflex Instant Whey PRO čokolada in v tretjo Reflex Insatnt Whey PRO vanilija.

Na ohlajen biskvit nato namažemo vse tri vrste kreme. Najprej kremo iz temne čokolade, nato iz Insatnt Whey PRO čokolade in na koncu še kremo iz Instant Whey PRo vanilije. Dobro ohladimo v hladilniku, najbolje čez noč. Na vrh torte lahko kot dekoracijo potresemo kakav ali pa ostružke temne čokolade. Torta je tako dobrega okusa, da jo tudi tisti, ki ne marajo sira ( kot npr. jaz) z veseljem jedo.

Čokoladno čokoladna torta

Sestavine (za biskvit):

  • 3 jajca
  • 150g jedilne čokolade (višji je odstotek vsebnosti kakava, boljše je)
  • 70g bio masla
  • 1 žlica mletih orehov

Krema:

  • 100g temne čokolade (najmanj 81% delež kakava)
  • 100g mlečne čokolade
  • 100g bele čokolade
  • 500g mascarpone sira
  • 5dl sladke smetane

Priprava:

Maslo in čokolado raztopimo in ohladimo. Rumenjake penasto stepemo in v zmes vmešamo stopljeno maslo in čokolado. Dodamo žlico mletih orehov. Na koncu v zmes počasi vmešamo še beljakov sneg. Vlijemo v pekač za torte in na 130 stopinjah pečemo približno 30 minut (jaz uporabljam pekač premera 24cm).

Medtem, ko se biskvit peče, pripravimo vse tri kreme. Belo, mlečno in temno čokolado posebej raztopimo na pari. Stepemo sladko smetano in ji dodamo mascarpone. Dobro premešamo in zmes razdelimo na tri približno enake dele. V vsako tretjino, vmešamo eno vrsto raztopljene čokolade.

Na ohlajen biskvit nato namažemo vse tri vrste kreme. Najprej kremo iz temne čokolade, nato iz mlečne in na koncu še kremo iz bele čokolade. Dobro ohladimo v hladilniku, najbolje čez noč. Na vrh torte lahko kot dekoracijo potresemo kakav ali pa ostružke temne čokolade. Torta je tako dobrega okusa, da jo tudi tisti, ki ne marajo sira ( kot npr. jaz) z veseljem jedo.

Dober tek, Marjana Sikošek

Top službe – Danfoss išče produktnega vodjo, EIB šefa pisarne v Zagrebu

Pregledali smo ponudbo služb doma in v tujini ter izbrali najboljše
Danfoss Trata

Produktni vodja
Podjetje Danfoss Trata, ki razvija in izdeluje komponente za sisteme daljinskega ogrevanja in hlajenja, v Ljubljani išče produktnega vodjo, ki bo odgovoren za produktno skupino avtomatskih ventilov za hidravlično uravnoteženje.

Pričakujejo visokošolsko izobrazbo strojne smeri, zaželeno s področja energetike, vsaj tri leta ustreznih delovnih izkušenj, denimo kot projektant strojnih inštalacij, poznavanje trga in aplikacij vodnih sistemov ogrevanja in hlajenja, aktivno znanje angleščine, pripravljenost na pogosta službena potovanja.

Prijave prek spleta ([skrci.me]) z življenjepisom v slovenščini in angleščini do 31. januarja.

Allianz Višji analitik poslovnih procesov
Zavarovalnica Allianz za delo v Münchnu v Nemčiji išče višjega analitika poslovnih procesov, ki bo pomagal pri izboljšavi poslovnih procesov.

Zahtevajo vsaj pet let izkušenj s procesno analitiko ali analitiko poslovnih procesov, zelo dobro znanje angleščine, izkušnje z vodenjem ekip, delom v mednarodnem okolju, zaželena je kvalifikacija 6-Sigma Black Belt.

Prijave prek spleta ([skrci.me]).

Tajfun Planina Vodja hčerinskega podjetja v Moskvi
Proizvajalec gozdarskih vitlov ter rezalnih in cepilnih strojev za uporabo v gozdarstvu v Moskvi v Rusiji išče vodjo hčerinskega podjetja.

Zahtevajo visokošolsko izobrazbo, zelo dobro znanje angleščine, zaželeno je znanje ruščine, dobre pogajalske sposobnosti, obvladovanje dela z računalnikom.

Prijave prek spleta ([skrci.me]) do 28. februarja v angleščini in slovenščini.

EIB Šef pisarne v Zagrebu

Evropska investicijska banka (EIB) išče šefa pisarne v Zagrebu na Hrvaškem.

Pričakujejo univerzitetno izobrazbo ekonomske smeri, vsaj osem let delovnih izkušenj, prednost je poznavanje lokalnega poslovnega okolja, poznavanje finančne analitike, razumevanje bančnih procesov, odlično znanje angleščine, dobro znanje francoščine.

Prijave prek spleta ([skrci.me]) do 8. februarja.

Plastika Skaza Vodja logistike

Podjetje Plastika Skaza v Velenju išče vodjo logistike.

Pričakujejo visokošolsko izobrazbo tehnične ali druge primerljive smeri, vsaj tri leta delovnih izkušenj na področju logistike, poznavanje logističnih procesov, aktivno znanje angleščine, poznavanje informacijskih sistemov Pantheon in Iware je prednost.

Prijave sprejemajo na (kadrovska@plastika-skaza.si).

Bureau Veritas Vodja računovodstva

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri, vsaj pet let izkušenj na primerljivem delovnem mestu, zelo dobro poznavanje davčne zakonodaje in računovodskih standardov (SRS, MRS/MSRP), znanje uporabe računovodskih orodij za konsolidacijo (Magnitude, SAP) je prednost, izkušnje s korporacijskim poslovanjem in vodenjem tima, aktivno znanje angleščine.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: kadri@si.bureauveritas.com

Volvo Vodja distribucije

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske, tehnične ali druge smeri, vsaj pet let izkušenj v avtomobilski industriji, poznavanje lokalne avtomobilske industrije, odlično znanje angleščine, aktivno znanje hrvaščine ali srbščine.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: [skrci.me]

Mednarodno proizvodno podjetje Strokovni sodelavec v kontrolingu

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo ekonomske ali sorodne smeri, vsaj tri leta izkušenj v kontrolingu (lahko tudi v reviziji ali financah) v proizvodnem podjetju, poznavanje SAP in dobro znanje angleščine.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: prijava@trenkwalder.com

SID banka Vodja za zaledje in plačilni promet

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo ekonomske smeri, vsaj osem let izkušenj s področja bančnega poslovanja, poznavanje banč­ne zakonodaje, poznavanje računovodskih načel in pravil, poznavanje druge zakonodaje, zaželeno je poznavanje delovanja plačilnih sistemov in analitičnih orodij.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: kadrovska@sid.si do 2. februarja

Unicredit Leasing Svetovalec za lizing premičnin

OPIS: Zahtevajo visokošolsko stopnjo izobrazbe ekonomske ali družboslovne smeri, vsaj tri leta delovnih izkušenj s področja prodaje lizinga premičnin, aktivno znanje angleščine, osnovno poznavanje računovodskih izkazov in davčne zakonodaje, poznavanje lizinškega programa Globus.
KRAJ: Maribor
PRIJAVE: [skrci.me] do 6. februarja

SKB Pravni svetovalec

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo pravne smeri, opravljen pravniški državni izpit, zelo dobro poznavanje predpisov s področja izvršilnega in insolventnega prava, zelo dobro znanje angleščine, zaželene delovne izkušnje v bančništvu ali pravu s področja gospodarskega in statusnega prava, civilnega, insolventnega ter obligacijskega prava.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: mojca.sikili@skb.si do 30. januarja

Sibo G Vodja prodaje za evropske trge

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo tehnične ali ekonomske smeri, znanje angleščine in nemščine, vsaj tri leta izkušenj v prodaji, smisel za vodenje, organizacijo in timsko delo.
KRAJ: Škofja Loka
PRIJAVE: SIBO G., d. o. o., (za razpis), Kidričeva cesta 99, 4220 Škofja Loka

HP Prodajnik

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo, zaželen je MBA, izkušnje s področja prodaje, vsaj 12 let delovnih izkušenj, izkušnje z vodenjem projektov.
KRAJ: Dunaj, Avstrija
PRIJAVE: [skrci.me]

Sensilab Vodja maloprodaje

OPIS: Od kandidatov zahtevajo izkušnje z vodenjem prodaje na drobno, izkušnje z razvojem prodajnih konceptov, visokošolsko izobrazbo.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: [skrci.me]

Rodex Prodajni inženir

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo, odlično znanje nemščine in angleščine, pogajalske in organizacijske sposobnosti, pripravljenost za potovanja v tujino.
KRAJ: Kranj
PRIJAVE: [skrci.me]

Tommy Hilfiger Spletni razvijalec

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo računalniške smeri, vsaj dve leti izkušenj z razvijanjem spletnih strani, poznavanje C#, ASP.NET, JavaScript in JavaScript Frameworks, HTML5 in CSS3, Restful/SOAP/OData, odlično znanje angleščine.
KRAJ: Amsterdam, Nizozemska
PRIJAVE: [skrci.me]

American Express Programski inženir

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo računalniške smeri, izkušnje z razvijanjem programov, pripravljenost za učenje novih tehnologij, poznavanje C++ in Java.
KRAJ: New York, ZDA
PRIJAVE: [skrci.me]

Parsek Java razvijalec

OPIS: Od kandidatov zahtevajo vsaj dve leti izkušenj z razvojem programov, odlično poznavanje programskega jezika java, osnovno znanje o Java Enterprise Edition, znanje angleščine.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: [skrci.me]

Intel Programski razvijalec

OPIS: Pričakujejo visokošolsko izobrazbo računalniške smeri, vsaj tri leta delovnih izkušenj na podobnem področju, izkušnje s programiranjem v C++ in javi, tekoče znanje angleščine, zaželeno je znanje nemščine.
KRAJ: Linz, Avstrija
PRIJAVE: [skrci.me]

Equa Industrijski oblikovalec

OPIS: Od kandidatov pričakujejo znanje 3D-modeliranja (Rhino, SolidWorks), grafične spretnosti, natančnost, visokošolsko izobrazbo industrijskega oblikovanja ali izkušnje s področja industrijskega oblikovanja.
KRAJ: Ljubljana
PRIJAVE: info@equa.si

Pininfarina Specialist za 3D-arhitekturo

OPIS: Zahtevajo visokošolsko izobrazbo smeri arhitektura, tri leta delovnih izkušenj, odlično poznavanje 3D- in 2D-programov (3D studioMAX, Rhinoceros, Grasshopper, T-Spline, Vray, Revit, AutoCAD, Adobe Suite), izkušnje s 3D-animacijo, znanje angleščine.
KRAJ: Torino, Italija
PRIJAVE: s.capranico@pininfarinaextra.it

JEDI IZ PAPRIKE(http://gluhinaglusni-dolenjske.net/index.php/razni-recepti/175-paprika)

01. Paprike s sirom

02. Paprike s skuto in kajmakom

03. Paprike s fižolom

04. Paprike z rižem

05. Kisle paprike z rižem

06. Paprike s krompirjem

07. Paprike z jogurtom

08. Paprike v omaki

09. Paprikaš

10. Paprikov namaz 1

11. Paprikov namaz 2

12. Namaz s svežo papriko

13. Namaz iz paprike in skute

14. Paprika za predjed

15. Paprika in paradižnik kot prikuha

16. Pečena paprika z jogurtom

17. Pečena paprika s fileti

18. Zapečena paprika z jajci na oko

19. Surova nadeta paprika

20. Paprika, polnjena z rižem

21. Paprika, polnjena z zelenjavo

22. Paprika,nadeta po mediteransko

23. Paprika, pikantno nadeta

24. Ocvrte nadete pečene paprike

25. Mesni paprikaš

26. Zelena paprika v solati

27. Mešana solata z jogurtom

28. Pečena paprika v solati

29. Hladna juha iz rdeče paprike

30. Juha iz paprike in krompirja

31. Bistra juha iz paprike

32. Juha iz paprik s špinačnimi zdrobovimi žličniki

33. Namaz s svežo papriko

34. Ajvar za hitro porabo

35. Omaka iz rdeče paprike

36. Paprika kot priloga h krompirju

37. Pečena paprika kot priloga ali solata

38. Paprika s sirom in jajci

39. Popečena paprika s sirom

40. Golaž s papriko

41. Pisani špageti s papriko

42. Hitra malica s papriko

43. Paprika na žaru

44. Pisane palačinke

45. Riba s papriko

46. Svinjski file s papriko

47. Paprika v solati

48. Nadevana paprika

49. Nadevana paprika z mocarelo

50. Paprika z mesnim nadevom

51. Sirova solata s papriko

52. Nadevana paprika po mediteransko

53. Ocvrta paprika

54. Paprika z mocarelo

55. Mešana solata z jogurtom

01. Paprike s sirom

Sestavine: ½ kg podolgovatih paprik, ¼ kg sira

Priprava: Paprike očistimo in damo v vsako kos sira. Zložimo na pomaščen pekač in pečemo 30 minut pri 220 °C. Jemo s kruhom ali s krompirjevim pirejem in s solato.

[ Na vrh ]

02. Paprike s skuto in kajmakom

Sestavine: ½ kg podolgovatih paprik, 20 dag kajmaka, 20 dag skute, 2 jajci, 5 strokov česna, sol, poper, peteršilj

Priprava: Iz beljakov napravimo sneg, česen stremo in vse navedene sestavine zmešamo. Z nadevom napolnimo očiščene paprike, jih položimo na pomaščen pekač in pečemo 30 minut pri 220 °C. K paprikam pripravimo krompirjev pire in solato.

[ Na vrh ]

03. Paprike s fižolom

Sestavine: ½ kg paprik, 2 jogurtova lončka kuhanega fižola, 2 čebuli, 1 žlica moke, 1 žlica paradižnikove mezge ali svež paradižnik, sol, poper, peteršilj

Priprava: Na olju prepražimo čebulo, dodamo moko, fižol, paradižnik in začimbe, zalijemo z vodo in dušimo, da postane nadev gost. Z njim napolnimo paprike. Zložimo jih v pomaščen pekač in pečemo 30 minut pri 220 °C.

[ Na vrh ]

04. Paprike z rižem

Sestavine: ½ kg paprik, 1 čebuli, 2 paradižnika, 15 dag riža, sol, poper, peteršilj, (30 dag mletega mesa)

Preliv: 1 jogurt, 1 jajce, 1 žlica moke, 1 žlica olja (lahko bučnega), sol, paradižnikova omaka: ½ kg paradižnikov, ½ l vode, sol

Priprava: Paprike očistimo. Na olju prepražimo čebulo, dodamo riž, začimbe, zalijemo z nekaj vode in dušimo toliko časa, dokler ni riž napol kuhan. K prepraženi čebuli lahko dodamo tudi 30 dag mletega mesa. Z dobljenim nadevom polnimo paprike. Pokončno jih polagamo v lonec in zalijemo s paradižnikovo omako; to pripravimo tako, da paradižnik narežemo in kuhamo v slani vodi, da se zmehča. Nato ga odcedimo in pretlačimo skozi sito. Paprike kuhamo še uro na šibkem ognju. Na krožniku jih zalijemo s prelivom, ki ga napravimo tako, da na olju prepražimo moko, dodamo z jogurtom razžvrkljano jajce in nekoliko pokuhamo.

[ Na vrh ]

05. Kisle paprike z rižem

Sestavine: 10 kislih paprik, 15 dag riža, 1 čebula, 1 por, 1 žlica paradižnikove mezge, 1 stroki česna, sol, poper, peteršilj

Priprava: Na olju prepražimo por in čebulo, dodamo riž in druge začimbe, zalijemo z vodo in dušimo še 10 minut. S tem nadevom napolnimo paprike. Zložimo jih v posodo, prelijemo z vodo in kuhamo, dokler se riž ne zmehča. Nato vzamemo vsako posebej iz vode in ponudimo s krompirjevim pirejem.

[ Na vrh ]

06. Paprike s krompirjem

Sestavine: ½ kg paprik, ½ kg krompirja, ½ dl olja, 1 čebula, sol, poper, majaron, 2 paradižnika

Priprava: Na olju prepražimo čebulo in narezano papriko, dodamo nalistan krompir, narezan paradižnik in začimbe. Vse dušimo, dokler se zelenjava ne zmehča.

[ Na vrh ]

07. Paprike z jogurtom

Sestavine: 1 kg paprik, 2 lončka jogurta, 3 žlice olja, 1 žlica gorčice 1 žlica majoneze, 3 stroki česna, 3 žlice kisa, sol, olje, poper

Priprava: Paprike popečemo, olupimo, narežemo in zmešamo z vsemi drugimi sestavinami. Jed je uporabna več dni, če jo shranimo v hladilniku v zaprti plastični posodi.

[ Na vrh ]

08. Paprike v omaki

Sestavine: 1 kg paprik, ¼ kg čebule, ¼ kg paradižnikov, ½ dl olja, 2 žlici moke, sol, poper

Priprava: Na olju prepražimo čebulo in papriko, dodamo moko, narezan paradižnik in začimbe. Zalijemo z malo vode in dušimo še 15 minut. Jemo s kruhom ali s krompirjevim pirejem in solato.

[ Na vrh ]

09. Paprikaš

Sestavine: ¼ kg paprik, ¼ kg čebule, ¼ kg paradižnikov, ½ dl olja, sol, poper, peteršilj

Priprava: Na olju najprej prepražimo čebulo, nato narezano papriko, dodamo paradižnike in začimbe. Dušimo še 15 minut.

[ Na vrh ]

10. Paprikov namaz 1

Sestavine: 15 dag paprik, 15 dag paradižnikov, 15 dag naribanega sira ali skute, 1 trdo kuhani jajci, sol, poper

Priprava: Papriko in paradižnik zmešamo, jajca pa zdrobimo z vilicami. Potem dodamo vse druge sestavine. Namaz lahko shranimo več dni v zaprti plastični posodi v hladilniku.

[ Na vrh ]

11. Paprikov namaz 2

Sestavine: 20 dag paprik, 10 dag skute, 4 dag masla , 5 strokov časna, sol, poper

Priprava: Papriko zmešamo v mešalniku, česen stremo in zmešamo z drugimi sestavinami. Namaz jemo s kruhom.

[ Na vrh ]

12. Namaz s svežo papriko

Sestavine: 100 g paprike, 100 g paradižnika, 100 g belega sira ali skute, 8 manjših rezin kruha, 2 jajci, peteršilj, maslo za namaz

Priprava: Papriko in paradižnik operemo, očistimo ter zmeljemo na strojčku za mletje mesa. Zmleto zelenjavo temeljito razmešamo s sesekljanim sirom ali pretlačeno skuto. Z namazom premažemo rezine kruha, ki smo jih prej namazali z maslom. Sendviče okrasimo s kolobarčki trdo kuhanega jajca in z drobno sesekljanim peteršiljem.

[ Na vrh ]

13. Namaz iz paprike in skute

Sestavine: 200 g paprike, 100 g skute, 50 g masla, 4 kosi kruha

Priprava: Paprike spečemo nad močnim ognjem, na štedilnikovi plošči ali v pečici. Olupimo, očistimo semena, drobno sesekljamo in še stremo v lesenem možnarju. Dodamo pretlačeno skuto in razmehčano maslo. Dobro premešamo ter s tem namazom premažemo tanke rezine kruha.

[ Na vrh ]

14. Paprika za predjed

Sestavine: 3 sveže paprike, ¼ lončka kisle smetane, 60 g masla, 4 žlice olja, 3 stroki česna, sardelni fileti

Priprava: Paprike obračamo nad plamenom ali pa jih damo za nekaj minut v pečico pod žar, nato jih olupimo in vsako narežemo na kakih 6 rezin. V široko ponev damo maslo, 4 žlice olja, strt česen in sardelne filete. Pražimo ter med mešanjem prilijemo žlico smetane. Dodamo papriko, premešamo, pokrijemo in pol ure dušimo. Od časa do časa prilijemo smetano. Dušimo nad zelo šibkim ognjem. Ko je paprika mehka, jo damo na steklen ali porcelanast oval ter prelijemo z omako od dušenja.

Postrežemo vročo ali hladno

[ Na vrh ]

15. Paprika in paradižnik kot prikuha

Sestavine: 500 g paprike , 500 g paradižnika , 500 g čebule , šopek zelene , 3 žlice olja, sol, poper

Priprava: V kozici razgrejemo olje, vanj stresemo nasekljano čebulo ter nasekljano zeleno. Pražimo, dokler čebula ne ovene, nato dodamo na rezance narezano papriko in olupljen ter na kocke narezan paradižnik. (Paradižnik laže olupimo, če ga za trenutek potopimo v krop.) Solimo, popramo, premešamo in posodo pokrijemo. Zelenjavo dušimo nad šibkim ognjem približno 40 minut. Jed moramo pogosto premešati.

[ Na vrh ]

16. Pečena paprika z jogurtom

Sestavine: 800 g mesnate paprike, 2 lončka jogurta, 4 žlice olja, česen, peteršilj, sol

Priprava: Paprike od vseh strani popečemo nad močnim plamenom, na štedilnikovi plošči ali v pečici pod žarom. Med pečenjem jih dva do trikrat obrnemo, Pečene paprike olupimo, po dolgem prerežemo in odstranimo seme. Zložimo jih na pladenj, osolimo ter pokapljamo z oljem. V jogurt stresemo drobno nasekljan česen in peteršilj, temeljito razmešamo ter zlijemo na paprike.

[ Na vrh ]

17. Pečena paprika s fileti

Sestavine: 800 g sveže paprike, 500 g vloženega ali svežega paradižnika, 1 konzerva sardelnih, filetov, majaron, 1 žlica olja, kis, sol

Priprava: Papriko operemo, obrišemo in narežemo na 4 dele. Kose paprike položimo na pomaščen pekač in na vsak kos položimo košček česna, košček sardelnega fileta ter košček svežega ali vloženega paradižnika. Pokapljamo z oljem, potresemo z majaronom in solimo. Pečemo 40 minut v vroči pečici. Ko je paprika skoraj pečena, jo pokapljamo s kisom. Tako pripravljeno papriko ponudimo vročo ali hladno.

[ Na vrh ]

18. Zapečena paprika z jajci na oko

Sestavine: 500 g paprike, 100 g sira, 8 jajc, 4 žlice olja, pekoča paprika, peteršilj , sol

Priprava: Papriko popečemo nad močnim ognjem, na štedilnikovi plošči ali v pečici pod žarom, jo olupimo, odstranimo seme in narežemo na večje kose. V nizko lončeno posodo damo olje, zložimo papriko ter potresemo z nasekljanim sirom in peteršiljem. Z žlico naredimo vdolbine, v katere ubijemo jajca. Solimo, potresemo s pekočo papriko ter postavimo za 5 do 6 minut v vročo pečico.

Postrežemo takoj.

[ Na vrh ]

19. Surova nadeta paprika

Sestavine: 4 – 6 paprik, 1 korenček, 1 korenina peteršilja, ¼ gomolja zelene, 2 krompirja, 1 pest graha, 4 – 6 žlic majoneze

Priprava: Paprike po dolgem razpolovimo, odstranimo pecelj in semena. Kuhano korenje, peteršilj, zeleno in krompir narežemo na majhne kocke, dodamo mlad kuhan grah ter vse premešamo z majonezo. S tem nadevamo pripravljene paprike, ki jih ponudimo k pečenki ali k zrezkom. Korenje, peteršilj in zeleno lahko skuhamo v juhi.

[ Na vrh ]

20. Paprika, polnjena z rižem

Sestavine: 8 paprik, 160 g čebule, 200 g paradižnika, 120 g riža, 1 jogurt, 1 jajce, 20 g moke, 8 žlic olja, peteršilj, poper, sol

Priprava: Paprike operemo, odstranimo seme ter znotraj posolimo. Čebulo drobno sesekljamo in jo pražimo na olju, da ovene. Dodamo riž ter pražimo, dokler ne postekleni. Solimo, popramo in primešamo pol sesekljanega paradižnika. Prilijemo malo vode, potresemo s sesekljanim peteršiljem ter mešamo nad ognjem, da se riž osuši, nato odstavimo. Z nadevom napolnimo paprike, jih zložimo v posodo drugo poleg druge, mednje damo preostali nasekljani paradižnik in prilijemo vodo, da sega do polovice paprik. Dušimo v pečici ali nad zmernim ognjem. Ko so paprike skuhane, jih prelijemo z omako in pustimo, da ta zakrkne.

Omaka: Jogurt, jajce ter moko dobro razžvrkljamo. Če postrežemo paprike hladne, jih ne prelijemo z jogurtovo omako.

[ Na vrh ]

21. Paprika, polnjena z zelenjavo

Sestavine: 8 paprik , 160 g krompirja , 160 g paradižnika , 80 g čebule , 80 g zelene , 60 g korenja , 80 g sira, 1 ½ dl mleka, 2 stroka česna , 8 žlic olja , peteršilj, sol

Priprava: Papriko očistimo, odstranimo semena ter znotraj posolimo.

Nadev: Čebulo, korenje in zeleno sesekljamo, damo v kozico, prilijemo malo vode, pokrijemo ter dušimo. Ko je zelenjava mehka, dodamo na kocke narezan krompir, polovico nasekljanega paradižnika ter sesekljan česen. Potresemo s sesekljanim sirom in peteršiljem ter temeljito premešamo. Napolnimo paprike, jih zložimo v pekač, v katerega smo dali malo olja, in preostali sesekljan paradižnik. Prilijemo tudi malo vode. Pečemo v pečici ali dušimo nad šibkim ognjem. Če pečemo jed v pečici, jo nazadnje prelijemo z razžvrkljanim jajcem in mlekom. Pustimo v pečici, da jed zakrkne.

[ Na vrh ]

22. Paprika,nadeta po mediteransko

Sestavine: 4 paprike, 200 g tunine, 100 g izkoščičenih oliv, 30 g kaper, 5 sardelnih filetov, 2 stari žemlji, 1 strok česna, 1 žlica olja, sol, poper

Priprava: Cele paprike od vseh strani na hitro popečemo in olupimo. Odrežemo košček pri peclju, papriko očistimo in jo nadevamo.

Nadev: V skodelici dobro razmešamo zdrobljeno tunino, nasekljane sardelne filete, kapre, olive ter v vodi namočene žemlje. Solimo in popramo. Paprike položimo na namazan pekač in jih damo za 20 minut v pečico, razgreto na 200 °C.

[ Na vrh ]

23. Paprika, pikantno nadeta

Sestavine: 4 paprike , 250 g riža , 50 g masla, 5 žlic olja, 2 stroka česna , peteršilj , 4 sardelni fileti , sol, poper

Priprava: Papriko na hitro popečemo, olupimo in po dolgem prerežemo na dva dela. Riž napol skuhamo v slanem kropu. Odcejenega zmešamo s sesekljanim ter na olju pocvrtim peteršiljem. Polovičke paprik osolimo, popramo in zložimo drugo poleg druge v plitvo nepregorno posodo. Nadevamo jih z rižem.

Preliv: Na maslu in 4 žlicah olja pražimo strt česen in sesekljane sardelne filete. Ko česen zarumeni, ga odstranimo, omako pa vlijemo na nadete paprike. Nadete paprike damo v pečico, ki smo jo razgreli na 180°C, in pečemo približno 40 minut. Če se riž preveč suši, pokrijemo z naoljenim papirjem ali z alu folijo. Jed postrežemo vročo ali hladno.

[ Na vrh ]

24. Ocvrte nadete pečene paprike

Sestavine: 8 rdečih mesnatih paprik, 400 g mletega mesa, 1 jajce, 50 g kruha, prepražena čebula, česen, poper, peteršilj, moka, 2 jajci, drobtine, maščoba za cvrenje

Priprava: Paprike (ne pekoče) spečemo v pečici in jih naložimo v skledo ter pokrijemo. Ko se ohlade, jih olupimo in odstranimo semena. Očiščene paprike napolnimo z mesnim nadevom, sploščimo v obliko zrezka, paniramo in ocvremo v vroči maščobi.

Nadev: Mletemu mesu primešamo jajce, v vodi namočen, ožet in zdrobljen kos kruhove sredice, prepraženo čebulo, česen, poper in sesekljan peteršilj. Vse dobro pregnetemo.

[ Na vrh ]

25. Mesni paprikaš

Sestavine: 600 g mesa (svinjsko, telečje, goveje ali jagnječje) , 600 g paprike , 200 g zrelega paradižnika , 150 g čebule , 40 g korenja , 2 žlici olja , 20 g moke , peteršilj , 1 vejica zelene , mlela paprika, sol

Priprava: Na olju pražimo na večje kose narezano meso. Dodamo drobno sesekljano čebulo ter sesekljan korenček. Ko zelenjava ovene, dodamo še olupljen in na drobno narezan paradižnik. Pražimo, dokler voda od paradižnika ne izpari. Posipamo z moko in mleto papriko. Solimo, prilijemo vrelo vodo, da je jed pokrita, ter dušimo nad majhnim ognjem. Ko je meso skoraj skuhano, dodamo drugo polovico na kocke narezanega paradižnika in na večje kose narezano papriko. Dušimo ali, še bolje, postavimo jed v vročo pečico, da se skuha do konca. Ko je paprikaš gotov, ga potresemo s sesekljanim peteršiljem, zeleno, lahko pa tudi z mleto pekočo papriko ali nasekljanim feferončkom.

[ Na vrh ]

26. Zelena paprika v solati

Sestavine: 6 – 10 zelenih paprik, sol, sladkor, vinski kis

Priprava: Paprike očistimo, narežemo na rezance, nasolimo (kot kumare) in pustimo na cedilu, da se paprika odteče. Po eni uri (ne da bi jo oželi) jo nekoliko posladkamo in okisamo z dobrim vinskim kisom. Olja ne potrebujemo.

[ Na vrh ]

27. Mešana solata z jogurtom

Sestavine: 200 g piščančjega mesa (kuhanega ali pečenega), 70 g grojerja, 3 jabolka, 1 sveža paprika, 50 g orehovih jedrc, 1 jogurt, 5 žlic olja, 1 žlička gorčice, kis, sol, poper

Priprava: Piščančje meso narežemo na koščke, grojer na paličice, jabolka na tanke lističe in papriko na drobne rezance. Damo v solatno skledo in zabelimo z jogurtovo omako. Okrasimo z orehovimi jedrci, Jogurtova omaka: V skodelici dobro razmešamo jogurt, olje, kis, gorčico, sol in poper ter sveže zmlete orehe. Nekaj orehovih jedre pustimo za okras.

[ Na vrh ]

28. Pečena paprika v solati

Sestavine: 800 g mesnate paprike (zelene ali rdeče »babure«), 1 paradižnik, 1 čebula, 8 žlic olja, 40 g kisa, peteršilj, sol, orehova jedrca (po želji)

Priprava: Papriko od vseh strani popečemo nad močnim plamenom ali pa jih postavimo v pečico pod žar in jih enkrat ali dvakrat obrnemo. Pečene paprike postavimo za nekaj minut v pokrito

posodo, da jih kasneje laže olupimo. Olupljeni papriki odstranimo seme, jo posolimo, pokapljamo 7. oljem in kisamo, potresemo z nasekljano čebulo in pustimo v tej marinadi 10 do 15 minut. Z začimbami prepojeno papriko zložimo na plitev velik krožnik. Lahko jo tudi narežemo na rezine ter zvijemo v polžke. Solato okrasimo z rezinami paradižnika in po želji tudi z orehovimi jedrci. Potresemo z drobno nasekljano čebulo ter peteršiljem.

[ Na vrh ]

29. Hladna juha iz rdeče paprike

Sestavine: 50 dag rdeče paprike, 50 dag zelo zrelega paradižnika, 2 žlici olivnega olja, 4 sesekljane šalotke, listi bazilike, timijana, lovorov list, 1 l zelenjavne juhe iz kocke, 3 žlice sladke smetane, sol in poper

Priprava: Na vročem olju prepražimo narezano papriko, paradižnik, ki mu odstranimo semenje in olupimo, sesekljamo šalotko in zelišča. Pet minut dušimo, dolijemo juho in kuhamo, da se zelenjava zmehča. Odstranimo timijan in lovor, juho pretlačimo s paličastim mešalnikom, dodamo smetano, začinimo in ohladimo v hladilniku. Ohlajeno ponudimo v skodelicah.

[ Na vrh ]

30. Juha iz paprike in krompirja

Sestavine: 40 dag sveže rdeče paprike, 10 dag čebule, 1 žlica olja, 2 stroka česna, 20 dag krompirja, 2 žlici kisle smetane, sol, poper, majaron in drobnjak

Priprava: Očiščeno papriko in čebulo narežemo na kocke, malo prepražimo, dodamo sesekljan česen, začinimo, zalijemo z vodo in kuhamo, da se paprika zmehča. Juho pretlačimo. Posebej skuhamo v majhni količini vode na kocke narezan krompir. Kuhanega primešamo z vodo vred k juhi. Primešamo še kislo smetano, po potrebi začinimo in potresemo s sesekljanim drobnjakom.

[ Na vrh ]

31. Bistra juha iz paprike

Sestavine: 25 dag rdeče paprike, 10 dag šalotke, 1 strok česna, 1 žlica olivnega olja, 2 žlici paradižnikove mezge, 1 žlica rdeče paprike, 1 kocka kokošje juhe, 1 l vode, sol, poper, zelen peteršilj in polnozrnati prepečenec

Priprava: Papriko prerežemo na pol, odstranimo seme in v pečici opečemo, da je koža črna. Pečeno za nekaj minut pokrijemo (da se lažje olupi), olupimo in fino sesekljamo. Sesekljano čebulo pražimo na olju, da postekleni. Primešamo stisnjen česen, sesekljano papriko, paradižnikovo mezgo, papriko v prahu. Premešamo, dodamo jušno kocko, zalijemo in kuhamo 20 minut. Juho začinimo in potresemo s sesekljanim peteršiljem. Na krožnik damo polnozrnati prepečenec in prelijemo z juho.

[ Na vrh ]

32. Juha iz paprik s špinačnimi zdrobovimi žličniki

Sestavine: 3 rdeče paprike, pol čebule, 2 stroka česna, 1 žlica olja, 1 žlica sladke rdeče paprike, 3 žlice belega vina, 1 l vode, 3 žlice sladke smetane, sol, poper, muškatni orešek, zelena paprika

Žličniki: 5 dag margarine, 1 jajce, 10 dag pšeničnega zdroba, 1 žlica odcejene pasirane špinače

Priprava: Čebulo in česen drobno sesekljamo. Papriko očistimo in narežemo na kocke. Na maščobi prepražimo čebulo, dodamo česen, papriko, papriko v prahu in pražimo. Zalijemo z vinom in juho. Kuhamo 20 minut. Primešamo še smetano. Za žličnike penasto vmešamo margarino, dodamo sol, jajce in muškatni orešek. Vmešamo zdrob in špinačo, maso pokrijemo in damo za 30 minut v hladilnik. Soljeno vodo zavremo in zakuhamo žličnike. Oblikujemo jih s pomočjo žlice in kuhamo 10 minut. Žličnike damo na krožnik, prelijemo z juho in potresemo s sesekljano papriko.

[ Na vrh ]

33. Namaz s svežo papriko

Sestavine: 10 dag paprike, 10 dag paradižnika, 10 dag skute, 2 trdo kuhani jajci, sol, poper, 1 žlica narezanega drobnjaka in 8 rezin črnega kruha

Priprava: Papriko in paradižnik operemo in zmeljemo. Primešamo pretlačeno skuto, solimo in malo popramo. Rezine kruha namažemo z namazom, potresemo z narezanim drobnjakom in okrasimo z rezinami trdo kuhanega jajca.

[ Na vrh ]

34. Ajvar za hitro porabo

Sestavine: 4 jajčevci, 12 paprik, 1 dl olja, 15 dag čebule, 4 stroki česna, kis po okusu, sol in poper

Priprava: Jajčevce spečemo v pečici. Pečene in ohlajene olupimo in narežemo na večje kose. Papriko spečemo v pečici ali na plošči štedilnika. Pečeno olupimo in odstranimo seme. Jajčevce in papriko zmeljemo z mesoreznico. Drobno narezano čebulo prepražimo na olju. Ko zarumeni, primešamo stisnjen česen, jajčevce in papriko. Pražimo dalje in ves čas mešamo, da se jed ne prismodi. Solimo, popramo in med mešanjem dodamo preostalo olje. Po 20 minutah odstavimo in ohladimo. Tako pripravljen ajvar ponudimo k hladni svinjski pečenki.

[ Na vrh ]

35. Omaka iz rdeče paprike

Sestavine: 5 rdečih paprik (večjih), 2 paradižnika, 2 stroka česna, 2 žlici olivnega olja, 1 dl rdečega vina, 1 žlica sesekljanega peteršilja, 2 žlici sojine omake, sol, 1 skodelica zmletih lešnikov

Priprava: Papriko, paradižnik in česen zmeljemo. Primešamo olje, vino, sesekljan peteršilj, sol in sojino omako. Na koncu še primešamo zmlete lešnike. Lešnike lahko zamenjamo z zmletimi orehi ali nastrganim sirom.

[ Na vrh ]

36. Paprika kot priloga h krompirju

Sestavine: 60 dag paprike, 40 dag paradižnika, 40 dag čebule, šopek zelene, 2 žlici olja, sol in poper

Priprava: Na vročem olju prepražimo narezano čebulo. Ko ovene, dodamo narezano zeleno. Primešamo še na rezance narezano papriko in na kocke narezan paradižnik. Pokrijemo in dušimo, da nekaj tekočine izpari in se zelenjava zmehča. Jed začinimo in postrežemo s kuhanim krompirjem v kosih.

[ Na vrh ]

37. Pečena paprika kot priloga ali solata

Sestavine: 80 dag dolge rdeče paprike, 3 dl lahkega jogurta, 2 žlici olja, 4 stroki česna, zelen peteršilj in sol

Priprava: Papriko popečemo na plošči ali v pečici. Ko se ohladi, jo olupimo, odstranimo seme in narežemo na trakove. Zložimo jih na plitvi krožnik ali oval, pokapljamo z oljem in prelijemo z jogurtovim prelivom. Za preliv zmešamo jogurt, sesekljan česen in peteršilj ter po okusu solimo.

[ Na vrh ]

38. Paprika s sirom in jajci

Sestavine: 60 dag paprike, 40 dag paradižnika, 15 dag nastrganega sira, 4 jajca, 3 žlice olja, sol, zelen peteršilj

Priprava: Papriko očistimo in narežemo na trakove. Na olju jo prepražimo. Dodamo olupljen in narezan paradižnik. Ko voda izpari, potresemo sir in prelijemo s stepenimi jajci ter potresemo s soljo in narezanim peteršiljem. Posodo pokrijemo. Ko jajca zakrknejo, je jed pripravljena.

[ Na vrh ]

39. Popečena paprika s sirom

Sestavine: 4 srednje velike paprike, 1 žemlja, 1 konzerva tunine, 1 čebula, 2 žlici olja, 1 strok česna, 1 rumenjak, sol, poper, 1 žlica limoninega soka, 2 paradižnika, 20 dag mocarele in nekaj črnih oliv

Priprava: Žemljo namočimo v mrzli vodi, da se napne. Papriko po dolgem prerežemo in odstranimo seme. Tunino pretlačimo v skledi, žemljo iztisnemo in dodamo k tunini. Čebulo sesekljamo in na olju prepražimo. Primešamo še česen in vse skupaj dodamo tunini. Dodamo rumenjak, solimo, popramo, okisamo z limoninim sokom in premešamo. Primešamo še sesekljane olive in paradižnik. Polovico paprike naložimo v namaščen pekač. Napolnimo jih z nadevom in obložimo s koščki mocarele. Pečemo 30 minut pri 200 °C.

[ Na vrh ]

40. Golaž s papriko

Sestavine: 40 dag govejega mesa, 2 žlici olja, 40 dag čebule, 2 žlici rdeče paprike, 4 dl mesne juhe iz kocke, kumina, sol, lovor, poper, 2 zeleni in 2 rdeči papriki, 2 krompirja (20 dag) in 3 žlice kisle smetane

Priprava: Na vroči maščobi popečemo na kocke narezano meso. Vzamemo ga iz ponve in na isti maščobi prepražimo sesekljano čebulo. Dodamo meso, potresemo s papriko in zalijemo z juho. Potresemo s kumino, dodamo lovor, pokrijemo in dušimo eno uro do ure in pol. Krompir olupimo, narežemo na kocke, papriko očistimo in narežemo. Oboje dodamo mesu in še dušimo 30 minut. Po potrebi dolijemo vodo, začinimo, primešamo kislo smetano in golaž ponudimo.

[ Na vrh ]

41. Pisani špageti s papriko

Sestavine: 30 dag sojinih špagetov, 50 dag paprike (rdeča, zelena, rumena), 2 žlici olivnega olja, timijan, sol, poper, 2 žlici balzamičnega kisa in 4 žlice sojine omake

Priprava: Špagete skuhamo v slanem kropu al dente (da ostanejo čvrsti). Papriko očistimo in narežemo na širše rezance. V ponvi segrejemo olje in papriko pražimo 5 minut. Zalijemo z 2 dl vode, dodamo timijan in dušimo, da se paprika zmehča. Papriko solimo, popramo, dodamo balzamični kis, sojino omako in premešamo. Primešamo še odcejene špagete, premešamo in jed ponudimo z zeleno solato.

[ Na vrh ]

42. Hitra malica s papriko

Sestavine: 20 dag rdeče paprike, 20 dag skute, sol, mleta kumina, 3 žlice jogurta, 1 žlica sesekljanega peteršilja in polnozrnati kruh

Priprava: Papriko spečemo na plošči ali v pečici. Ohladimo, olupimo in drobno sesekljamo. Primešamo pretlačeno skuto, sol, kumino, sesekljan peteršilj in jogurt. Namažemo rezine kruha in postrežemo.

[ Na vrh ]

43. Paprika na žaru

Sestavine: 4 rdeče paprike, 2 čebuli, 2 jurčka, 4 krompirji

Priprava: Papriko operemo in celo opečemo na žaru. Čebulo in jurčke na večje narežemo in opečemo. Krompir operemo in z olupki narežemo na pol cm ploščice, kijih prav tako pečemo. Opečena živila ponudimo k pečenim ribam ali piščančjim filejem, ki jih pripravimo na žaru.

[ Na vrh ]

44. Pisane palačinke

Sestavine: 8 palačink, 1 čebula, 3 žlice olivnega olja, 70 dag paprike, 3 stroki česna, 1 žlica kisa, 8 žajbljevih listov, 10 dag sira mocarela, poper, sol

Priprava: Čebulo sesekljamo in prepražimo na olju. Dodamo narezano papriko, česen in pražimo 5 minut. Primešamo kis in narezane žajbljeve liste (suhega zdrobimo). Papriko dušimo 20 minut, da se zmehča, začinimo. Na palačinke porazdelimo papriko, zalijemo in damo v namaščen pekač. Na palačinke damo narezano mocarelo in potresemo s sesekljanim žajbljem. Pečemo 15 minut pri 200 °C.

[ Na vrh ]

45. Riba s papriko

Sestavine: 80 dag zmrznjene morske ribe, 50 dag paprike, 2 paradižnika, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 dl belega vina, majaron, 1 žlička sladke paprike, sol in 2 žlici olja

Priprava: Ribe odmrznemo, splaknemo pod tekočo vodo, odcedimo na papirnati brisači, solimo in popramo. Sesekljano čebulo prepražimo na vročem olju. Primešamo narezano papriko, paradižnik in česen. Ko del tekočine izpari, dodamo na večje kose narezano ribo, majaron, mleto papriko in poper. Dušimo, dokler ni ribje meso kuhano.

[ Na vrh ]

46. Svinjski file s papriko

Sestavine: 60 dag svinjskega fileja, 40 dag paprike, sol, poper, 20 dag čebule, 2 žlici olja, 2 dl belega vina, šopek drobnjaka, 1 žlička rdeče paprike, 2 žlici kisle smetane, 2 dag margarine in muškatni orešek

Priprava: Svinjski file začinimo s soljo in poprom in ga rjavo opečemo na vročem olju. Dodamo sesekljano čebulo, malo prepražimo, zalijemo z vinom, primešamo narezano papriko in dušimo, da se sestavine zmehčajo. Zelenjavo potresemo z rdečo papriko in vmešamo kislo smetano. Ko jed ponovno zavre, jo začinimo, vmešamo margarino in sesekljan drobnjak. K jedi ponudimo kuhan krompir v kosih.

[ Na vrh ]

47. Paprika v solati

Sestavine: 2 rumeni papriki’, 2 rdeči, 1 zelena paprika, 20 dag kuhanega ješprenja, črne olive, pol limone, 3 mlade čebule, 2 stroka česna, peteršilj, olje, sol in poper

Priprava: Papriko očistimo in narežemo na tanke pramene. Mlado čebulo očistimo in narežemo na kolobarje. Česen olupimo in drobno sesekljamo. V skledi zmešamo papriko, olive, čebulo, česen in kuhan ohlajen ješprenj. Solato prelijemo s prelivom. Za preliv zmešamo limonin sok, sol, poper in olje. Solato potresemo s sesekljanim peteršiljem, skledo pokrijemo in damo v hladilnik za eno uro.

[ Na vrh ]

48. Nadevana paprika

Sestavine: 4 večje paprike, 10 dag riža, sol, šopek peteršilja, 1 čebula, 2 stroka česna, 2 žlici olja, 30 dag mletega mesa, 1 jajce, poper, origano, 1 žlica gorčice

Omaka: 80 dag olupljenih paradižnikov

Priprava: Riž skuhamo v slani vodi. Vre naj 10 minut, nato ga odcedimo. Mleto meso damo v skledo, primešamo pol sesekljane čebule, sesekljan česen in peteršilj. Dodamo še jajce in gorčico in dobro pregnetemo. Nato primešamo ohlajen riž, začinimo s soljo, poprom in origanom. Očiščene paprike napolnimo z mešanico mesa in riža. Paprike zložimo v kozico s paradižnikovo omako in dušimo 45 minut pri nizki temperaturi. Omaka: polovico čebule sesekljamo in prepražimo. Dodamo sesekljan paradižnik iz konzerve s sokom vred (800 ml – pelati) ali svež olupljen. Solimo in popramo.

[ Na vrh ]

49. Nadevana paprika z mocarelo

Sestavine: 4 rdeče večje paprike, 30 dag mocarele, 2 jajci, 1 dl kisle smetane, 1 šopek origana, sol, poper, 1 žlica olivnega olja

Priprava: Paprike operemo, obrišemo in zložimo v pekač. Pečemo jih v vroči pečici, da lupina poči. Zložimo jih v kozico, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Papriko olupimo, odrežemo pokrovčke, odstranimo semenje. Mocarelo zmečkamo z vilicami. Primešamo jajci, kislo smetano, sesekljan origano, solimo in popramo. Papriko polnimo s sirovim nadevom, pokrijemo s pokrovčki. Zložimo jih v namaščen pekač, pokapljamo z olivnim oljem in spečemo pri 180 “C.

[ Na vrh ]

50. Paprika z mesnim nadevom

Sestavine: 8 majhnih paprik, 10 dag riža, 10 dag ovčjega sira, 30 dag mešanega mletega mesa, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 jajce, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 1 žlička mlete sladke paprike, sol in poper

Priprava: Papriko operemo, odrežemo pokrovček in odstranimo semenje. Riž kuhamo 10 minut in odcedimo. Sir narežemo na drobne kocke in pomešamo z mletim mesom. Dodamo drobno sesekljano čebulo, strt česen, peteršilj, jajce in riž. Dobro premešamo, začinimo s soljo, poprom in z mleto sladko papriko. S tem nadevom napolnimo paprike, pokrijemo s pokrovčkom in zložimo v pekač. Pekač pokrijemo in pečemo 30 minut pri 200 °C.

[ Na vrh ]

51. Sirova solata s papriko

Sestavine: 20 dag trdega sira, 20 dag zelene paprike, 15 dag prešane šunke, S kislih kumaric, 1 žlička limoninega soka, 2 žlici nastrganega hrena, sol, poper, 20 dag jabolk, 1 dl jogurta in 2 žlici kisle smetane

Priprava: Sir, šunko, zeleno papriko, kisle kumarice in jabolko narežemo na kocke in damo v večjo skledo. Jogurt zmešamo s smetano, limoninim sokom, nastrganim hrenom, soljo in poprom. Polijemo po solati in pustimo stati 20 minut.

[ Na vrh ]

52. Nadevana paprika po mediteransko

Sestavine: 4 večje paprike, 20 dag tunine iz konzerve, 10 dag izkoščičenih oliv, 5 sardelnih filejev, 2 en dan stari žemlji, 2 stroka česna, 1 žlica olja, sol in poper

Priprava: Cele paprike popečemo, ohladimo in očistimo semenja. Za nadev zmešamo zdrobljeno tunino, sardelne fileje, olive in v vodi namočene in ožete žemlje.

[ Na vrh ]

53. Ocvrta paprika

Sestavine: 4 večje rdeče paprike, 10 dag moke, sol, 2 jajci, 2 ali 3 žlice piva in maščoba za cvrenje

Priprava: Pečene paprike olupimo, odstranimo seme in prerežemo na polovico. Paprike namočimo v pivovsko testo, ki ga naredimo iz moke, jajc, piva in soli. Ocvremo v vročem olju. Pivovsko testo mora biti primerno gosto, da se oprime paprike.

[ Na vrh ]

54. Paprika z mocarelo

Sestavine: 6 paprik, 5 strokov česna, 3 žlice olivnega olja, sol, poper, 2 žlici balzamičnega kisa, 30 dag mocarele, 5 listov bazilike

Priprava: Papriko prerežemo, očistimo, od znotraj posolimo, pokapljamo z oljem in zložimo v pekač. Pečemo pri 230 °C 10 minut, da se paprika zmehča. Papriko vzamemo iz pečice, pokapljamo z balzamičnim kisom in pustimo stati 20 minut. Na večji krožnik naložimo papriko in na rezine narezano mocarelo.

[ Na vrh ]

55. Mešana solata z jogurtom

Sestavine: 20 dag piščančjega mesa (kuhano ali pečeno), 10 dag sira, 3 jabolka, 2 rdeči papriki, 2 zeleni papriki, 1 jogurt, 2 žlici olja, 1 žlička gorčice, sol, poper in 2 žlici narezanih orehovih jedrc

Priprava: Piščančje meso narežemo na koščke, sir na palice, jabolka na lističe, papriko na drobne rezance. Vse damo v skledo in prelijemo z jogurtovo omako. Za jogurtovo omako zmešamo jogurt, olje, gorčico, sol in narezane orehe. Nekaj orehovih jedrc pustimo celih za okras.

[ Na vrh ]

Brzi kolač

Ljetni,osvježavajući,brzi kolač ..koji se ne peče !

Brzi kolač

Sastojci

1 litar mlijeka
450-470 grama keksa (petit)
2 šolje šećera
3 pudinga(bilo koja)
500 ml šlaga

Priprema

Staviti 700ml mlijeka da prokuha,ostalih 200ml staviti u drugu posudu te promjesati sa šećerom i pudingom iz vrećice.Kada mlijeko prokuha dodati smjesu od 200ml mlijeka,šećera i pudinga. To sve mjesati dok se ne zgusne.

U drugu posudu izmrviti petit keks rukama.Neka to budu ni veliki ni mali komadići.Gotovi puding preliti po keksu i dobro izmješati.

U posudu staviti gotovu smjesu pudinga i keksa,izravnati te na to staviti šlag.

Kao dekoraciju mozete staviti malo izribane čokolade. (coolinarika.com)

?

Prethodni članak Sljedeći članak

Aluminijska folija u službi zdravlja

7273
13
282
46

Google +

Aluminijskom folijom ublažite reumu, zaliječite opekline i uklonite podočnjake

4.9
43210

Prema tvrdnjama mnogih alternativnih liječnika, ali i rezultatima pojedinih medicinskih istraživanja, aluminijska folija može biti odlična zamjena za štetne i skupe lijekove.

Ruski i kineski iscjelitelji već godinama koriste njena svojstva uz čiju pomoć na jednostavan i prirodan način uklanjaju razne zdravstvene tegobe.

Čak se i psihoterapeut Wilhelm Reich, učenik poznatog i cijenjenog austrijskog neurologa i utemeljitelja psihoanalize S. Freuda, u nekoliko svojih stručnih djela osvrnuo na praksu i način ove vrste liječenja.

Prema dugogodišnjem iskustvu alternativnih liječnika, aluminijska folija vrlo efikasno i brzo može eliminirati…

  • bolove kralježnice, vrata, ruku, koljena, stopala, zglobova
  • bolove u mišićima
  • posljedice upalnih procesa
  • postoperativne ožiljke
  • opekline

Ruski znanstvenik A.V. Skvorcov sljedećim riječima opisuje njenu čudesnu moć:

“Kod iscjeljenja, često se koriste posebna energostruktuirajuća sredstva, kao što su proizvodi od aluminijske folije.

U ljudskom organizmu postoje posebne matične stanice, koje se neprestano prožimaju s matičnim poljem Zemlje.

Iz različitih razloga, ovo polje se deformira, uslijed čega se narušava i energetska prehrana matičnih stanica.

Površina folije odražava matično polje Zemlje i kao ogromno fokusirajuće povećalo, pojačava ga nekoliko puta, što omogućuje da se povrati poremećena interakcija između stanica i matičnog polja.“

Oblozi protiv bolova u mišićima i zglobovima

Prema uputama kineskih, ali i mnogih drugih alternativnih liječnika, aluminijska folija se u svrhu liječenja upotrebljava vanjskom terapijom.

Ovim tretmanom moguće je ublažiti mnoge tegobe, poput bolova u vratu, leđima, rukama, nogama i zglobovima.

Učinkovita je i kod išijasa, reumatoidnog artritisa, gihta, bolova u peti (petnog trna).

Dokazano ublažava i bolove na postoperativnim ožiljcima.
Primjena:

Položite aluminijsku foliju na bolno mjesto i učvrstite zavojem ili flasterom. Ostavite da djeluje cijeli dan ili tijekom noći.

U slučaju da se radi o bolovima ruke, lakta, koljena, noge ili prstiju, foliju možete sasvim omotati oko ekstremiteta i također učvrstiti zavojem, flasterom ili običnom ljepljivom trakom.

Terapiju provodite u razdoblju od 10-12 dana, nakon čega je potrebno napraviti pauzu od 1-2 tjedna.

Ako se tegobe nastave, terapiju možete ponoviti.

Tretman protiv gripe i prehlade

Aluminijska folija može biti odličan saveznik u borbi protiv infekcija.

Tretmanom aluminijskom folijom kojim možete u samo nekoliko dana, bez nepotrebnog korištenja štetnih lijekova, nadjačati čak i jaku prehladu.

Tretman protiv upala trebate provoditi na sljedeći način:

Foliju omotajte oko stopala u 5-7 slojeva, a između svakog sloja folije stavite pamučnu tkaninu ili papir.

Ovaj oblog ostavite da djeluje oko sat vremena, a potom ga skinite.

Nakon 2 sata, stavite novi oblog koji također ostavite da djeluje sat vremena.

Slijedi druga pauza od dva sata, a potom stavite i posljednji, treći oblog.

Liječenje traje sedam dana.

Prva pomoć kod opeklina

Bol uzrokovanu opeklinama od vatre, vruće vode, ulja, pare i drugim tekućinama i uljima vrlo uspješno ćete ublažiti ako na opečeno mjesto prislonite ili omotate aluminijsku foliju.
Postupak:

Opečeni dio tijela izložite hladnoj tekućoj vodi nekoliko minuta.

Ako koža nije oštećena, područje osušite čistom, mekanom tkaninom.

U slučaju da je došlo do oštećenja kože, upotrijebite sterilnu gazu i njome prvo pažljivo upijte vodu s rane.

Nakon što ste ranu osušili, na zahvaćeno područje nanesite tanki sloj masti za opekline.

Tako ćete spriječiti lijepljenje gaze za ranu.

Oštećeni dio kože potom prekrijte suhim komadom sterilne gaze.

Odrežite komad aluminijske folije te ga položite preko bolnog dijela kože (ako opeklina nije otvorena) ili preko gaze ( kod otvorene rane) te ju učvrstite trakom.

Ako se radi o opeklinama na području ruku ili nogu foliju, možete i omotati oko ekstremiteta.

Ostavite foliju sve dok bol ne splasne.

Zaštita od post-amputacijske (fantomske) boli

Prema nekim istraživanjima, bol koja se javlja nakon amputacije ekstremiteta (fantomska bol) moguće je ublažiti pomoću aluminijske folije.

U časopisu British Journal of Pain objavljeni su rezultati istraživanja provedenog na osobama s amputiranim dijelovima tijela.

Ono je potvrdilo da je u skupini osoba čiji su udovi tijekom tretmana omatani aluminijskom folijom bila prisutna daleko manja bol od skupine na kojoj nije primijenjena ova terapija.

Za ovaj tretman, omotajte aluminijsku foliju oko amputiranog dijela tijela, pričvrstite trakom i uklonite kada se bol smanji ili nestane.

Protiv tragova nesanice i umora

Želite li  nakon neprospavane noći  izgledati svježe i odmoreno, pokušajte primijeniti savjet poznatih svjetskih vizažista.

Narežite aluminijsku foliju na trake, koje ćete potom staviti u škrinju na nekoliko sati.

Zamrznute trake položite na ona područja koja želite osvježiti – lice, obraze, kapke.

Ostavite da djeluju nekoliko trenutaka, dok ne osjetite da su se opustili.

Tragovi nesanice, umora i stresa koji se obično odražavaju na koži lica trebali bi ubrzo nestati.

Koju stranu koristiti?

Mišljenje o tome koja je strana folije dobra za ovu vrstu primjene je zasad podijeljeno među stručnjacima.

Jedan dio zagovara ovu upotrebu: za zagrijavanje i održavanje topline koristite sjajniju stranu, prema unutra, direktno na kožu (mat vani).

Za hlađenje i zaštitu od topline – mat strana unutra, sjajna strana trebala bi biti vani.

Ipak, dio znanstvenika ostaje pri tvrdnji da je svejedno koju stranu koristitite – jednako su djelotvorne.

Izvori korišteni u članku uključuju:
http://www.tighterscience.com
http://www.ehow.com
http://www.naturalhealthcareforyou.com
Svidio vam se članak?
Podijelite ga s prijateljima!

7273
13
10
282
46

Google +

Print Friendly and PDF

Komentari

Prije nego što ostavite komentar, obavezno pročitajte pravila komentiranja na našem portalu.

Nataly
01.14.2015 at 9.38

54321

Zahvaljujem se na ovim uputama posebno!!!!!!!!! Opisani tretman protiv gripe i prehlade funkcionira kod reumatskih oboljenja, to znam iz vlastitog iskkustva. Mogu ga samo preporuciti. Isprobajte, svejedno kako je Vase oboljenje titulirano, ova metoda pomaze!


Odgovori
Snježana Kopić
01.14.2015 at 10.20

54321

Jako dobar članak, samo što niste naveli koja strana folije ide na kožu , ona matirana ili sjajna ?


Odgovori
Mira
01.14.2015 at 10.32

54321

Da li je bitno koja strana folije (sjajnija ili mat) se okreće do tela?


Odgovori
Dubravka
01.14.2015 at 12.25

54321

Imala sam problema s upalom Ahilovih tetiva, popraćenu s jakim bolovima i ograničenom pokretljivošću.Nakon 12-to dnevne uporabe alu-folije,bol se smanjila za 60%,tako da nakon pauze krećem ponovno i nadam se potpunom izlječenju.


Odgovori
sasa
01.14.2015 at 15.36

54321

Niste objasnili za podocnjake kako se lijece


Odgovori
ivanka
01.14.2015 at 16.22

54321

Super clanak hvala alternativi. smile


Odgovori
slavica
01.14.2015 at 23.05

54321

Izgleda da ću potrošiti dosta folije, upravo mi je ovako nešto trebalo. Odlični ste. puno pozdrava!!! thumbs up


Odgovori
Marija
01.14.2015 at 23.07

54321

Molim Vas, odgovorite mi kako primijeniti foliju za podočnjake (vrećice). Srdačan pozdrav Marija I.


    – Svetlana Pasarić (Alternativa za Vas)

    01.17.2015 at 16.10

    Upute su u tekstu.

    Protiv tragova nesanice i umora
    ……………………………………………….

    Želite li nakon neprospavane noći izgledati svježe i odmoreno, pokušajte primijeniti savjet poznatih svjetskih vizažista.

    Narežite aluminijsku foliju na trake, koje ćete potom staviti u škrinju na nekoliko sati.

    Zamrznute trake položite na ona područja koja želite osvježiti – lice, obraze, kapke.

    Ostavite da djeluju nekoliko trenutaka, dok ne osjetite da su se opustili.

    Tragovi nesanice, umora i stresa koji se obično odražavaju na koži lica trebali bi ubrzo nestati.

Odgovori
Mara Gligoric
01.14.2015 at 23.42

32121

Ja sam o foliji stavila jos pre 1-2 meseca na FB, niko mi nije verovao, a ja je upotrebljavam redovno, sad lecim prehladu i sve sam bolje, a umor zacas ode, kosti sve manje bole. Svima pricam al mi slabo veruju. Malo je clanak skrt, ima tu jos dosta da se kaze.


    – ab

    01.15.2015 at 8.44

    Mozete li napisati jos nacina lijecenja folijom?

Odgovori
Snježana
01.15.2015 at 10.24

54321

pozdrav, dajte neka neko odgovori na pitanje samo koja strana folije ide na kožu,mat ili sjajna.zar nitko nije vidio ta naša pitanja ?htjela bi probati a neznam kako.


    – Oggy

    01.16.2015 at 0.18

    Svejedno.sjajna na koži grije,mat hladi.

Odgovori
Alternativa za Vas
01.15.2015 at 14.55

54321

Dragi čitatelji, mišljenje o tome koja je strana folije dobra za ovu vrstu primjene je zasad podijeljeno među stručnjacima. Jedan dio zagovara ovu upotrebu: za zagrijavanje i održavanje topline koristite sjajniju stranu, prema unutra, direktno na kožu (mat vani). Za hlađenje i zaštitu od topline – mat strana unutra, sjajna strana trebala bi biti vani. Ipak, dio znanstvenika ostaje pri tvrdnji da je svejedno koju stranu koristitite, jednako su djelotvorne. Svakako s nama podijelite i svoja iskustva u korištenju aluminijske folije pri liječenju raznih tegoba.


Odgovori
jasenka
01.15.2015 at 15.07

54321

super clanak o foliji, do sada sam znala da se neke reumatski bolovo lijece omatajuci se u prozirnu foliju ili najlonsku vrecicu,ali ovo je super, pozdrav alternativi. blush


Odgovori
Vladimir
01.17.2015 at 16.36

54321

Imam 51 god. i pre 3 dana (14.1.2015) povredio sam list desne noge na treningu (polumaraton). Kretao sam se prilicno otezano, osecao sam kao da imam uzarenu iglu u misicu. Posto sam to jutro procitao Vas tekst o lecenju folijom, resio sam da isprobam na sebi. Pre spavanja sam komad folije stavio na nogu i fiksirao steznikom. Sledece jutro sam se osecao mnogo bolje, pa sam foliju stavljao i naredne dve veceri. Juce ujutro, 16.1., povreda je prakticno bila sanirana (vrlo blag osecaj bola prilikom pritiska prstima povredjenog mesta), a jutros, 17.1., bol je potpuno nestao! Hvala Vam na tekstu, nadam se da ce nekome koristiti moje iskustvo! Pozdrav, Vladimir thumbs up p.s. nisam vodio racuna o strani folije (mat ili sjajna), stavljao sam je pre spavanja i drzao na listu 6-7 casova.


Odgovori
mama
01.19.2015 at 19.27

54321

Super članak!.Ovo je nešto što nisam znala.Hvala “Alternativa”


Odgovori

Ostavi komentar

Vaše ime:

Vaša e-mail adresa:

Ocjena članka:

Vaš komentar:
Smajlići

Zapamti me!

Primaj obavijesti o novim komentarima na e-mail!

Besplatne Alternativa E-novine

Pribilježite se za naš besplatan e-časopis o prirodnim načinima liječenja, čišćenju organizma, ljekovitom bilju i ayurvedi!

Vaša e-mail adresa:

Popularno
Novo
Komentari

Iz ponude izdvajamo

Tinktura sikavice

Ayurvedsko savjetovanje
Divlji origano
Zeodent
Čučavac na akciji
Akcije zbog isteka roka trajanja

Skini našu mobilnu aplikaciju!

Skini našu besplatnu mobilnu aplikaciju:

Pridruži nam se!

Najdi na netu

http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/aluminijska-folija-u-sluzbi-zdravlja

Recept bez kvasca za hlebčiće koji su bukvalno gotovi za 15 minuta!!

00

Dobila sam od moje tetke recept za hlebčiće bez kvasca koji su bukvalno
umešeni i ispečeni za 15min. Ja sam se oduševila ukusom

Sastojci:

  • 200 ml. jogurta
  • 200gr. belog (može i crnog) brašna
  • 50gr.kukuruznog brašna,
  • 2 ravne kafene kašičice soli,
  • pola kašičice sode bikarbone.

Priprema:
Sve sastaviti, umutiti prvo kašikom, a posle završiti rukama. Sasuti na pobrašnavljen
sto, podeliti testo na 6 loptica, staviti u tepsiju pa u zagrejanu rernu. (ja rernu
uključim da se greje pre nego što počnem da mesim testo, ništa ranije) Peći oko
10min. na 200 stepeni. Ispečene hlebčiće vaditi mokrim rukama – “umiti” svaku, pa
ostaviti da se malo prohlade.

Izvor: kuhinja-i-ideje.blogspot.com

Džuveč


Idealan ručak uz šolju jogurta…

Priprema

Staviti dve šolje vode da provri, dodati malo soli, ulja i pirinač opran u više voda, pa ga kuvati na blagoj vatri 10 minuta, a zatim ga poklopiti i ostaviti. U šerpu staviti mast, dodati grašak, kukuruz šećerac, sitno iseckan crni luk, meso isečeno na veće kocke i šargarepu isečenu na kockice, pa zajedno dinstati 15-ak minuta. Za to vreme paradajz oljuštiti i iseckati na kockice. Takođe i paprike očistiti i iseckati na kockice. U šerpu dodati pripremljene paprike i paradajz, začiniti po ukusu, dodati šećer, seckano peršunovo lišće, pa dinstati još 45 minuta. Vatrostalnu posudu namazati sa malo ulja, pa u nju sipati prodinstano povrće, meso, lorber i obaren pirinač, pa sve sjediniti. Zapeći 30 minuta u zagrejanoj rerni na 220*C.

Sastojci

500 g

svinjskog mesa

2 glavice

crnog luka

2

šargarepe

100 g

kukuruza šećerca

100 g

graška

5

paradajza

1 crvena

paprika

1 zelena

paprika

1 šolja

pirinča

2 šolje

vode

1 kašika

masti

so

biber

začin

1 kašičica

šećera

peršun

malo ulja.

WordPress Themes