Bachove cvetne esence

Bachove cvetne esence – angleški zdravnik dr. Edvard Bach je v tridesetih letih 20. stoletja razvil cvetno terapijo – metodo zdravljenja, ki je podobna homeopatiji.

Dr. Bach je bil zdravnik, homeopat in bakteriolog, ki je razvil nov način zdravljenja – cvetno terapijo, ki se osredotoča na globlje vzroke bolezni, ne zgolj na njene simptome. Našel je 38 nestrupenih rastlin, iz katerih je na poseben način pripravil cvetne esence, ki nam pomagajo preobraziti čustvena, mentalna in tudi telesa neravnovesja.

Bachove cvetne esenceNa Bachove cvetne esence ne moremo biti alergični, ker niso narejene iz fizičnih substanc rastlin, vendar samo prenašajo zdravilni potencial cveta.

Bachove cvetne esence so zelo nežne in primerne tako za otroke in nosečnice, kot tudi vse ostale. Iz cvetnih esenc se pripravi mešanica, ki naenkrat lahko vključuje do 7 cvetnih esenc. Če neke esence ne potrebujemo, na naše telo nima nobenega učinka in nam tudi ne more škodovati. Prav tako na Bachove cvetne esence ne moremo biti alergični, ker niso narejene iz fizičnih substanc rastlin, vendar samo prenašajo zdravilni potencial cveta. Kemijsko gledano so čista izvirska voda.

Bachove kapljiceBachove kapljice delujejo z informacijo iz esence cveta, ki se prenaša po vodi.

Bachove kapljice

  • delujejo z informacijo iz esence cveta, ki se prenaša po vodi.
  • delujejo na naše čustveno stanje in ga pomagajo harmonizirati.
  • Bachovi cvetovi so nestrupeni, nimajo stranskih učinkov in so zelo preprosti za uporabo.
  • osredotočajo se na zdravljenje resničnih vzrokov naših težav in bolezni, ne zgolj na simptome.
  • uporabljajo jih lahko tudi otroci, nosečnice, starejši ljudje.
  • zelo primerne so za pomoč v krizah in težkih življenjskih situacijah.
  • ne nadomeščajo klasične medicinske pomoči, lahko pa jo spremljajo.

Bachovih cvetnih esenc je 38 – od tega 37 izvlečkov zdravilnih rastlin, zadnja pa je čista studenčnica. Najbolj znano in razširjeno Bachovo zdravilo pa je REŠILNO ZDRAVILO, ki je kombinacija 5 esenc in se uporablja za vse vrste šokov, v stiskah, v hudem strahu, globoki žalosti, napetosti, v stanjih panike, ravnodušnosti, pri boleznih, poškodbah, nesrečah, udarcih, pikih … Povrne nam energijsko ravnovesje in občutek miru.

Esence se lahko uporabljajo pri vseh vrstah težav, tudi pri čisto fizičnih. Vendar je eno osnovnih načel, ki jih je izpostavil Edvard Bach, to: Vedno zdravimo bolnika in ne bolezni.

Zato nikoli ne določimo esence ali kombinacije esenc glede na zunanje simptome ali bolezen, vendar glede na posameznika in njegovo počutje, stanje, vzorce, odzive … v tem trenutku.

Bach je menil, da je vse, kar doživljamo na telesni ravni, samo odraz notranjega ravnovesja ali neravnovesja in moramo zato, če želimo resnično ozdraveti, pozabiti na zunanje simptome ter zdraviti notranje neravnovesje med telesom in duhom, ki je pravi vzrok različnim duševnim in telesnim težavam.

Tako da si lahko v primeru težav s kožo in lasmi seveda pomagamo tudi z esencami, vendar tako, da se pri izbiri osredotočimo na svoje notranje počutje, odzive, na neko skrivno neravnovesje, ki se pri nas izrazi na zunaj s težavami s kožo … Pri nekom drugem bi se enako ali podobno neravnovesje lahko izrazilo popolnoma drugače in zato se pri izbiri esenc nikoli ne osredotočamo samo na zunanji simptom. Prav tako so pri različnih ljudeh različni vzroki tisti, ki povzročijo npr. kronični kašelj, in ti vzroki so tisti, ki jih je treba zdraviti, kašelj, ki je samo posledica.

Bachove esence so nam v pomoč pri ozdravitvi ali težavnih življenjskih situacijah, tako da nam pomagajo neravnovesja zamenjati z vrlinami.

Bach je dejal: “Bolezen lahko preprečimo in pozdravimo, če spoznamo pomanjkljivost v nas samih in jo odpravimo tako, da razvijemo tiste kreposti, ki to pomanjkljivost izničijo. Tega pa ne dosežemo tako, da bi se borili proti pomanjkljivosti, ampak da nasprotno krepost razvijemo v takšni meri, da pomanjkljivost iz našega bistva pomete proč.”

Esence vedno izberemo glede na neravnovesja, “pomanjkljivosti” v nas, pri njihovi uporabi pa se osredotočimo na vrline, kreposti, ki nam jih pomagajo razviti, da bi posledično pozdravili tudi telesne ali duševne simptome.

Zelo pomembno pri Bachovih cvetnih esencah je, da jih vedno izberemo glede na trenutno počutje in glede na negativne čustvene in mentalne vzorce, načine delovanja, odzivanja … v tem trenutku, a hkrati jasno poznamo kvalitete, ki jih posamezna esenca pomaga razviti!

Bachove cvetne esenceHkrati lahko izberemo do 7 esenc, vendar je bolj ustrezno manj, ker lažje in bolj jasno zaznamo spremembe.

Izbrane esence (individualno izbrana mešanica esenc) se zmešajo v 30-mililitrsko stekleničko z vodo, mešanico esenc pa jemljemo 4-krat na dan po 4 kapljice pod jezik ali v vodo. Ob rednem jemanju mešanico porabimo približno v 3–4 tednih.
Po tem obdobju je smiselno preveriti spremembe in počutje posameznika ter se na podlagi tega odločiti – ali za nadaljevanje enake mešanice esenc ali morda za prilagoditev in spremembo kakšne esence.

Glede na to, da so Bachove cvetne esence zelo blage, se lahko uporabljajo hkrati tako s kakšno drugo alternativno metodo zdravljenja kot tudi skupaj s klasično zdravniško pomočjo in zdravili.

Ne nadomeščajo zdravniške pomoči, vendar lahko močno olajšajo pot ozdravljena oziroma izboljšajo duševno, čustveno in mentalno počutje.

Cilj Bachove cvetne terapije je, da ponovno vzpostavi naše duševno ravnovesje in nas na ta način poveže z lastnimi duševnimi in telesnimi samozdravilnimi močmi!

Kako uporabljamo cvetne pripravke

Uporaba cvetnih pripravkov je zelo enostavna. Najbolj uporabno je t. i. “rešilno zdravilo” (mešanica petih cvetov je pravi balzam v stresnih trenutkih). Tega kupimo v osnovni steklenički (štiri kapljice v kozarec in srebamo, dokler se ne pomirimo; lahko si pripravimo svojo stekleničko, v katero najprej natočimo izvirsko vodo, dodamo štiri kapljice koncentrata in nekaj alkohola oziroma kisa za daljšo obstojnost). Jemljemo jih s kapalko neposredno na jezik, štirikrat dnevno po štiri kapljice (zjutraj, opoldne, popoldne in zvečer).

Poleg tega si lahko iz osnovne stekleničke nakapamo dve kapljici v kozarec vode ali soka in ga prek dneva srebamo po požirkih. Za dlje trajajoča čustvena stanja pripravimo mešanico največ 7 cvetov v steklenički, vode in alkohola. Lahko nakapamo deset kapljic oljke iz osnovne stekleničke v kopel, kadar smo zelo utrujeni. Ko želimo osvežiti energijo prostora, lahko dodamo tri kapljice gabra iz osnovne stekleničke v dišečo svečko, najbolje skupaj z eteričnim oljem. V zalivalko za rože dodamo pet kapljic osnovnega pripravka, npr. oreh, po presajanju. V pršilnik za rože dodamo tri kapljice iz osnovne stekleničke, npr. lesniko, pri različnih rastlinskih boleznih. Hišnim živalcam pa v vodo dodamo tri kapljice osnovnega pripravka, npr. vinsko trto, za preveč agresivne pse.

Druga možnost je, da v pogovoru s strokovnjakom spoznamo čustveni vzrok naših vsakodnevnih težav, zaradi katerih smo nesrečni in nezadovoljni. Ta pogosto izhaja iz negativne izkušnje v preteklosti, zaradi česar se ne počutimo dovolj močne in varne v naši hoji skozi življenjske preizkušnje. Cvetne kapljice postanejo “bergla”, ki nam vrača zaupanje v sebe toliko časa, dokler nismo dovolj čustveno močni, da lahko sami hodimo naprej.

Zdravljenje v sedmih prijetnih korakih:

  1. Najprej se povežemo s svojo naravo, povrne se nam dobro počutje. Začutimo mir in svežino, spet se počutimo priklopljeni na lastne baterije.
  2. Vrne se nam upanje v dober razplet trenutne situacije. Življenje nam postane izziv.
  3. Sledi vračanje veselja in užitka v naših dejanjih. V tem času tudi ozavestimo in sprejmemo temne dele lastne osebnosti. Ob tem se nam izkristalizirajo čustva in zjasni um.
  4. Prične se obujati vera in zaupanje, kar nas pripelje do postopnega spoznavanja naše izvorne rane, ki je v ozadju vseh zapletov, ki se nam dogajajo v življenju.
  5. Zaceljena rana postane izvor našega navdiha, postanemo jasni in ustvarjalni v izražanju naših zamisli.
  6. Sledi obdobje modrosti in sočutja do vseh.
  7. Zadnji korak je zlitje z ljubeznijo.

Cvetno zdravljenje je tako lep primer ekološko sprejemljivega zdravljenja, saj poteka skozi sodelovanje. Že priprava sama ne zahteva celotne rastline, ampak zgolj nekaj cvetov. Pripravki so prijetni in enostavni za uporabo in ne povzročajo stranskih učinkov. Z jemanjem kapljic okrepimo povezanost z našo naravo in s kraljestvom rastlin. Pa ne pozabite – rosa osvežuje!

Bachov sistem izhaja iz uporabe 38 pripravkov cvetov rastlin in studenčnice ter dodatnega “rešilnega zdravila”. Pripravke izbiramo glede na trenutno čustveno stanje posameznika, ki ga najlažje določimo skozi “zrcala”, ki nam jih kažejo drugi. Vprašajmo se, kaj nam je pri drugih najbolj všeč oziroma kaj nas najbolj odbija. Pri tem ne pozabimo, da je prednost cvetk ta, da nam ne morejo škodovati, in če izberemo napačno, pač ne pomaga. Zato si jih kar poglejmo:

  • Beli kostanj pomaga pri nespečnosti
  • Bodika za jezne in bojevite osebe
  • Bor nam pomaga premagati občutke krivde in najti občutek zadovoljstva v sebi
  • Brest za sposobne osebe, ki včasih v težavnih trenutkih odpovejo
  • Bukev preveč kritičnim vrača spoštovanje in razumevanje do drugih
  • Češnjina sliva – pri destruktivnih mislih se oseba lažje pomiri
  • Dob za delovne ljudi, ki se preveč trudijo in razdajajo
  • Gaber pri jutranji utrujenosti, ko se nam ne ljubi iz tople postelje
  • Gorjušica – ko bi potrebovali kanček sonca, da nam posije v našo zavest, proti depresiji
  • Kostanjev popek za ljudi, ki stalno ponavljajo iste napake in se iz njih nič ne naučijo
  • Kovačnik za sentimentalne, ki sanjajo o romantični ljubezni ali pa jih muči domotožje
  • Krinkar za sramežljive osebe in za vse vrste strahov
  • Lesnika pomaga vsem “grdim račkom” uzreti, da so beli labodi; pomaga tudi pri občutku nečistosti
  • Macesen za tiste, ki potrebujejo več samozavesti
  • Mešič pomaga pri odločitvi med dvema različnima možnostma
  • Močvirska grebenika pomaga vzvišenim spet vzpostaviti stik s svojim srcem
  • Nedotika za tiste, ki so pretirano zagnani in jih vse jezi
  • Oljka obnovi energijske zaloge izčrpanim ljudem
  • Oreh zaščiti preobčutljivo osebo, da lažje deluje in bolje vzpostavlja meje
  • Potrošnik pri požrtvovalni ljubezni, ko se preveč vživimo v vlogo reševalca
  • Pravi kostanj nam pomaga iz temne noči duše; za osebnostno preobrazbo
  • Ptičje mleko pomaga spet vzpostaviti mir po šokih in stresih, travmah iz otroštva
  • Rdeči kostanj prežene pretirane skrbi in strahove za druge
  • Repik je za tiste, ki svoje težave skrivajo za prešernim nasmehom
  • Rožič za tiste, ki dvomijo vase, da spet zaupajo svojemu notranjemu glasu, intuiciji
  • Sončece ob preganjavicah in strahovih
  • Sporiš za preveč zagnane in navdušene
  • Srobot pripomore k temu, da sanjači postanejo praktični umetniki
  • Stoklasa nam pomaga pri iskanju naše življenjske poti
  • Svišč pri zastojih ob neuspehih, črnogledost
  • Šipek za zvezdice zaspanke, ki predano čakajo na svojega princa in pozabljajo nase; tudi za brezvoljnost
  • Tavžentroža za pepelke, da se naučijo reči NE
  • Trepetlika za nemirne in preplašene, da si znajo razložiti svoje strahove; nočne more
  • Ulex za potrte in obupane
  • Vinska trta za tiste, ki preveč vsiljujejo svojo voljo drugim
  • Vrba pride prav, ko smo jezni in nas mučijo občutki krivde, pri čemer smo prepričani, da so drugi odgovorni za vse to
  • Vresa za pretirano zgovorne, ki mislijo, da se svet vrti le okoli njih
  • Studenčnica za pretirano puščavniške osebe.

RepikRepik je cvet poštenja in iskrenosti, iskrenosti tako do sebe kot tudi do drugih.

Repik – agrimony (Agrimonia eupatoria)

Repik je CVET POŠTENJA in ISKRENOSTI, iskrenosti tako do sebe kot tudi do drugih. Pomaga lahko ljudem, ki imajo nemirno stanje duha skrito za navidezno veselostjo in brezskrbnostjo. Masko veselosti si nadenejo tudi v trenutkih, ko jim gre slabo. Zaradi mučnih misli nemirno spijo in zavračajo samoto, saj bi se v samoti morali soočiti sami s seboj. Posamezniki v negativnem stanju repika so velikokrat pravi šaljivci in v družbi zelo priljubljeni, a za masko humorja pravzaprav skrivajo svoje skrbi in težave. Prav tako velikokrat posegajo po alkoholu in drogah, da bi bili vedno dobre volje in bi z veselostjo premagali svoje težave ter otopili duševno trpljenje.

Esenca repika nam lahko pomaga premakniti se od navidezne harmonije k resničnemu notranjemu miru. Pomaga se nam soočiti s problemi in jih začeti konstruktivno reševati.

Tudi kot pomoč pri odvisnostih je repik lahko dobra izbira, ravno tako za vedno nasmejane, a nemirne otroke, ki pogosto grizejo nohte, cincajo z nogo in navzven nočejo pokazati svojih težav in problemov.

Trepetlika - aspenTrepetlika nam pomaga se zavedati lastne senzibilnosti in jo vzeti kot dar in kvaliteto ter z njo pravilno ravnati.

Trepetlika – aspen (Populus tremula)

Trepetlika je cvet SLUTENJA. Uporablja se takrat, ko se pojavijo nejasni strahovi neznanega izvora in z njimi povezana tesnoba. Ti nedoločeni strahovi nimajo jasnega ozadja in utemeljitve, a ljudi vseeno preganjajo, čeprav o njih težko spregovorijo. Trepetlika je prava esenca za izbiro v trenutkih tesnobe in skrbi navidezno brez pravega vzroka. Lahko je prisoten strah pred neznanih, trepetanje, tesnoba v želodcu, mravljinci ali nočne more. Ali strah pred strahom? Pomaga se nam premakniti od temnih slutenj k zavestni senzibilnosti. Pomaga se nam zavedati lastne senzibilnosti in jo vzeti kot dar in kvaliteto ter z njo pravilno ravnati. Negativno stanje Trepetlike je velikokrat povezano z neprizemljenostjo, esenca pa nam pomaga vzpostaviti prizemljeno senzibilnost in ozemljitev.

Čudotvorni magnezijum za regulaciju krvnog pritiska

U dopuni ishrane možemo da koristimo direktno magnezijum-hlorid u prahu ili kao ulje.

cudotvorni_magnezijum_za_regulaciju_krvnog_pritiska.jpg

Od visokog krvnog pritiska pati veći deo muške populacije.

Jedan od načina da se ovo stanje reguliše jeste unos dvostruko veće količine magnezijuma u odnosu na kalcijum. U dopuni ishrane možemo da koristimo direktno magnezijum-hlorid u prahu ili kao ulje.

Kada se uzima oralno, magnezijum-hlorid ima gorko-slan ukus, s tim što se dodavanjem u hranu i piće taj ukus može ublažiti. Magnezijum-hlorid se sastoji od 11,8 posto magnezijuma vezanog za 88,2 posto hlorida, a dobija se isparavanjem slanih voda, uglavnom morske.

Magnezijum-hlorid u prahu njabolje je piti dva puta dnevno, ujutru i posle podne, tako što se prokuva litar vode a kada se prohladi, dodaje 33 g magnezijuma. Rastvor sipajte u staklenu bocu i čuvajte na sobnoj temperaturi. Uzimanje dodatnog magnezijuma treba izbegavati ukoliko imate ozbiljne probleme s bubrezima.

Ovakav pasulj još niste probali: Čuveni recept za čorbast pasulj iz JNA!

Recept

Svi koji su služili vojsku u staroj Jugoslaviji i dan-danas se sa setom sećaju JNA vojničkog pasulja.

Sada, zahvaljujući specijalnom kuvaru objavljenom na na sajtu JNA kuvar, i civili mogu da uživaju u jelima iz vojničkog kazana.

Na sajtu JNA kuvar mogu se naći brojni recepti za jela koja su bila dostupna vojnicima Jugoslovenske narodne armije uključujući razne supe, čorbe, jela od ribe kao i jela od mesa.

Foto: JNA kuvar

7 navika smirenosti

Da li i vi provedete čitav dan u jurnjavi, brzini, čeznući za jednim, jedinim trenutkom mira? Poklonite ga sebi.

sedam_navika_za_smirenost_1.jpg

Ne morate postići savršenstvo, kao što nisam ni ja, kaže Leo Babauta, zen bloger čije iskustvo inspiriše stotine hiljada ljudi širom sveta, ali postepenim sticanjem ovih navika naučićete kako da sa više smirenosti prihvatate izazove modernog života.

1. Smirujući jutarnji ritual. Najveći broj ljudi počinje da juri od ranog jutra, tako da dan, praktično, počinju stresom. Leo Babauta se budi ranije – oko 5 časova (mada se to menja) i počinje dan kratkom meditacijom a onda sledi nekoliko joga asana. Tada počinje da piše, i to pre nego što se izloži bilo kakvoj buci spolja. Tihi početak dana obojiće vaš dan mirom, tvrdi Leo.

2. Naučite da pratite svoje reakcije. Nemojte verovati da su one nepromenljive. Posmatrajte i druge ljude i njihove reakcije na stres – jedni pobesne, drugi se rasplaču nad svojom sudbinom. Treći se na kratko umire, razmisle o pravim dimenzijama posledica i ako su minimalne ubrzo ih zaborave. I vi možete da izaberete način na koji vi želite da reagujete.

3. Ne doživljavajte sve lično. Partner nije naročito nežan prema vama danas? Mora da vas više ne voli! Na poslu vam je kolega grubo odgovorio na neko pitanje? Kako se samo usuđuje da se tako ponaša! Da li je moguće da je ceo univerzum protiv vas? Naravno da ne. Jednostavno, i drugi ljudi imaju svoje brige, preokupacije i ograničenja. Kad to naučite, i vaša reakcija će biti smirenija.

Kaki – zdrav zlati sadež za jesenske dni

Kaki je sadež jeseni in nekoč hrana bogov. Je vitaminska bomba, tako bogata z vitamini, minerali, antioksidanti, da jo vsekakor moramo uvrstiti na jedilnik naše jesenske prehrane. Številne zdravilne lastnosti sestavin, ki jih vsebuje, ugodno vplivajo na naše zdravje in s tem izboljšajo tudi naše počutje. Je vsestransko uporaben tako v naravni kozmetiki in v kulinariki, zato si ga moramo vsekakor privoščiti!

Kakijeva domovina je pravzaprav Vzhodna Azija, saj izvira iz gora centralne Kitajske, od koder se je razširil na Japonsko, Korejo, Ameriko in še daleč naprej. Na Kitajskem ga gojijo že več kot 1000 let in so tako razvili več kot 2000 sort. V Evropo so ga prinesli okoli leta 1870 in od tedaj ga pridelujejo povečini v sredozemskih državah. V naše Primorje so kaki prinesli v letih pred prvo svetovno vojno. Največ ga pridelajo v Strunjanski dolini, kjer vsako leto v začetku novembra priredijo Praznik kakijev.

kaki

Pametno drevo

Kaki raste predvsem v krajih, kjer so doma breskve in vinska trta. Raste tudi na Štajerskem, kjer so gorice z vinsko trto. Njegovo botanično ime (Diospyros kaki) v stari grščini pomeni hrana za bogove.

Kaki raste na drevesu, ki v višino doseže v povprečju od 3 do 15 metrov. Prijajo mu zmerne zime, blaga poletja in zavetne lege, vendar prenese tudi zelo nizke temperature (pod –18 °C), če ne trajajo predolgo. Za rast potrebuje veliko vode, zacveti pa pozno pomladi, proti koncu maja oziroma v začetku junija, in cvetenje traja 14–20 dni. Cvetovi so zelo privlačni za čebele, pozneje pa se iz njih razvijejo majhni plodovi, ki jih drevo, če jih je preveč, samo odvrže. Ohrani jih le toliko, kot ima zanje na razpolago hrane. Veje ima precej krhke, zaradi česar moramo biti pri obiranju zelo previdni.

Naravi prijazna pridelava

kakiDrevesa kakijev so odporna na škodljivce in jih ni treba škropiti s kemičnimi pripravki. Prav zaradi tega so ti sadeži še toliko bolj priporočljivi in bolj zdravi. Za zorenje kaki potrebuje dolgo in toplo jesen. Plodovi se obarvajo od oranžno rumene do oranžno rdeče barve, so gladki in imajo obliko paradižnika ali jabolka. Nekateri imajo v sredini semena, podobna mandljevim pečkam. Nezreli plodovi so trpkega okusa, skoraj težko užitni. Zmehčajo in obarvajo se v bližini jabolk, zrele plodove pa lahko nekaj časa hranimo v hladilniku.
Kakijevo sočno meso je zakladnica sestavin, koristnih za naše zdravje. Sezona kakijev je razmeroma zelo kratka, pa vendar dovolj dolga, da si lahko z njim vitaminsko obogatimo naš poznojesenski (vsakdanji) jedilnik.

Zaklad vitaminov in mineralov

Naredili so primerjavo glede vsebnosti vitamina C in A glede na naš univerzalen sadež – jabolko. Raziskave kažejo, da vsebuje 5-krat več vitamina C kot jabolko ter tretjino manj kot limone in pomaranče. Kaki vsebuje pa kar 30-krat več vitamina A kot jabolko, kar je le malo manj kot marelice, ki so res bogate z njim. Vitamin A ugodno vpliva na oči, tkiva, kosti, dlesni, kožo in še marsikaj. Vsebnost tega vitamina v sadežu je tako visoka, da že z dvema sadežema pokrijemo dnevno potrebo po tem vitaminu.

Vsebuje tudi kompleks vitamina B (B1 – ki pretvarja krvni sladkor v energijo, B2 – pobudnik za normalno delovanje presnove, B6 – med drugim tudi krepi obrambni sistem). Poleg vitaminov vsebuje kaki še minerale, kot so železo, kalcij, fosfor, krom, baker, jod, selen in še druge rudnine. Prav tako tudi antioksidante, predvsem galokatekine in ketekine, ki preprečujejo vnetja in infekcije, ter veliko vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo, in izredno malo maščob in beljakovin.

Kaki za lepšo polt in proti celulitu

Ali ste vedeli, da je kaki v ta namen uporabljala že boginja ljubezni in lepote Afrodita? Uporabljala ga je za lepši ten in bolj mehko kožo. Iz njegove vsebine si lahko pripravite masko v kombinaciji z žlico skute in medu, kar koristi suhi in občutljivi koži. Ta pripravek je ugoden tudi za nego vratu in dekolteja.

V kombinaciji z grobo mleto kavo deluje kot piling, ki ga nanesemo na s celulitom prizadete dele telesa. Priporoča se uporaba 3-krat tedensko kar 3 mesece, vidne izboljšave pa se kmalu opazijo.
Kaki pa je lahko tudi sladica. Zreli plodovi vsebujejo 12–18 % sladkorjev (največ je glukoze, fruktoze, arabinoze, zelo malo je saharoze). Čemu je lahko sladica? Če čutimo potrebo po sladkem, se nam po zaužitju kakija zelo hitro povrne energija. Osebe s sladkorno boleznijo pa morajo biti pri odmerkih zelo previdne, saj je po energijski vrednosti primerljiv z mandarinami, grozdjem in celo bananami.

Pestrost uporabe

Plodovi so uporabni za marmelado, pripravo kakijevega vina, kisa, žganja, raznih krem ter peciva. Razrezanega na rezine lahko posušimo in ga uporabljamo kot suho sadje za uživanje v hladnih, zimskih večerih.

vložen kaki

Zdravilne lastnosti

  • ureja prebavo, pozitivno vpliva na črevesje in hemoroide,
  • okrepi delovanje pljuč in srca,
  • učinkuje antimutagensko in antikarcinogensko,
  • znižuje količino holesterola, čisti ledvice in jetra,
  • povečuje obrambni sistem organizma,
  • deluje proti utrujenosti,
  • povečuje odpornost proti stresu.

Kakijeva krema

  • 1 kaki (lahko tudi dva)
  • sok polovice limone
  • 2 žlici jogurta
  • malo javorjevega sirupa

Kaki očistimo, razrežemo in stresemo v električni mešalnik. Dodamo sok limone, žlici jogurta in zmešamo v gladko kremo. Če imamo radi bolj sladko, si lahko privoščimo malo javorjevega sirupa. Gladko kremo nalijemo v ohlajene kozarce.

Naredite si Ghee (prečiščeno maslo)

Po Ayurvedski medicini Ghee velja za skorajda čudežno zdravilo za različne težave. Razplamti prebavni ogenj in tako pospešuje prebavo, čisti organizem, podmazuje sklepe, odpravlja slabi holesterol … Za pripravo te zlate dobrote uporabimo najboljše ekološko maslo. Ker ima zelo dolg rok trajanja, ga naenkrat pripravimo večjo količino, vsaj iz pol kilograma masla.

GheePripravljeno prečiščeno maslo ghee. Ghee1. Maslo narežemo na kocke in ga stresemo v posodo z debelim dnom. Ghee2. Postavimo na ogenj in počasi stopimo, nato zmanjšamo jakost plamena na minimum in nadaljujemo s kuhanjem. Ghee3. Na površini se naberejo pene, ki jih z žlico odstranimo. Ghee4. Ko Ghee postane popolnoma prozoren, tako da vidimo dno posode in se obarva zlato, zaključimo s kuhanjem. Ghee5. Skozi tenko krpico precedimo Ghee v kozarec, v katerem ga bomo hranili.

Pomembno: posoda, kozarec in žlica, s katero mešamo Ghee morajo biti popolnoma suhe. Že kapljica vode bi nam namreč pokvarila naš pridelek.

Očistimo težke kovine iz telesa

Obremenitev telesa s težkimi kovinami in radioaktivnimi elementi, strupenimi snovmi  iz okolja, je vse večja in lahko vodi v zdravstvene težave. Nekateri menijo, da ne vpliva le na fizično delovanje telesa, temveč tudi na duševnost. Težke kovine so kovine z veliko gostoto, nad 7 kg/dm³. Mednje prištevamo baker, svinec, nikelj, cink, kositer, živo srebro, arzen in kadmij. S časom se v telesu kopičijo, večje koncentracije ovirajo njegovo delovanje in izzovejo obolenja …

Ljudje jih prejemamo v rastlinah, neposredno z vdihavanjem, z zaužitjem onesnaženih talnih delcev in tudi s pitjem vode. Posledicam obremenitve telesa s težkimi kovinami so najbolj izpostavljeni otroci. Medtem ko so ene težke kovine v majhnih količinah za ohranjanje metabolizma esencialne, denimo cink, baker in selen, so druge težke kovine, kot so svinec, živo srebro, kadmij in arzen, za zdravje škodljive. IARC (Mednarodna agencija za raziskovanje raka) uvršča arzen in kadmij med dokazane kancerogene snovi za človeka, svinec pa med možne kancerogene. Kadmij je povezan z rakom pljuč in prostate, arzen pa z rakom pljuč, kože, jeter in limfnega sistema. Svinec negativno vpliva na razvoj možganov in živčevja. Živo srebro pa ovira možganske funkcije, okvari živčni sistem, povzroča mišične krče in alergije.

Težke kovine v telesu
Od sredine preteklega stoletja je človeštvo poleg sevanja naravnih radioaktivnih snovi na Zemlji in kozmičnega sevanja izpostavljeno tudi umetnemu radioaktivnemu sevanju, ki je posledica obratovanja jedrskih objektov in globalne radioaktivne kontaminacije (jedrski zračni poskusi in jedrska nesreča v Černobilu). V Sloveniji smo najbolj izpostavljeni letni dozi naravnih virov sevanj – radon, zunanje zemeljsko in kozmično sevanje – ter radioaktivnosti, zaužiti s hrano in vodo. Največji proizvajalec radioaktivnih odpadkov je jedrska elektrarna Krško, manjši del odpadkov pa prispevajo medicina, raziskovalne ustanove in industrija. V preteklosti so radioaktivni odpadki nastajali pri rudarjenju in predelavi urana v sedaj opuščenem rudniku Žirovski vrh.

Ko se je pred približno 200 leti začelo intenzivno izkoriščanje zemlje, so se na njeni površini, s tem pa tudi v naši prehrambni verigi, pojavile težke kovine. Težke kovine, ki se kopičijo v telesu, ne vplivajo le na telesne funkcije, temveč tudi na naše vedenje, čustva, mišljenje. O tem pišeta dva vodila znanstvenika, dr. J. Mutter v knjigi Amalgam, tveganje za človeštvo in A.H.Cutter v delu Diagnostika in terapija amalgamskih bolezni. Zastrupitev z živim srebrom, denimo, ki ga vsebujejo tudi različna cepiva, zdravila in dezinfekcijska sredstva, lahko povzroča globoke duševne spremembe, ki se izražajo kot depresija, egoizem, pohlepnost ali pa kot kronična utrujenost. Kronična, leta trajajoča stanja zastrupitve s težkimi kovinami, se lahko kažejo v različnih oblikah kroničnih obolenj, živčnih parez ali paraliz, srčnih obolenj, alergičnih in rakastih obolenj ter drugih težkih bolezni.

Telo je izpostavljeno številnim strupenim snovem iz okolja, na primer izpušnim plinom avtomobilov in dimnikov, pesticidom, kloru, fluoru in aluminijevemu hidroksidu v vodovodni vodi. Težke kovine čezmerno ustvarjajo proste radikale, ki stalno dražijo imunski sistem, kar sčasoma načne telesna tkiva in organe. Težke kovine in radioaktivne elemente težko odstranimo iz telesa. Med radioaktivne elemente sodijo izotopi radona, radija in urana ter so nevarni zaradi radioaktivnega sevanja. Vplivajo na dejavnost encimov, poslabšajo delovanje prebavil in uničujejo antioksidante, ki varujejo telo pred staranjem. Znanstvene raziskave kažejo, da strupene težke kovine poškodujejo izvorne celice v možganih.

Kaj lahko storimo sami

Zdrava hranaZagovorniki naravnega zdravljenja menijo, da so dobra pomoč pri posledicah nalaganja težkih kovin in radioaktivnih elementov kakovostna in pravilna prehrana, občasno postenje in naravni pripravki. Post naj bi bil po mnenju nekaterih celo najučinkovitejše sredstvo za čiščenje telesa zaradi posledic sevanja. Dobre uspehe naj bi denimo imel pri zdravljenju obolelih s težkim stanjem akutne radiacijske bolezni, ki so bili žrtve černobilske nesreče. Post naj bi namreč upočasnil ritem delitev celic in sprožil procese za obnavljanje nukleinskih kislin (DNK in RNK). Zato poškodovane celice ne odmrejo, ampak se začnejo normalno deliti in opravljati svoje delo. Občasen post spodbudi tudi obnavljanje zaščitnih funkcij celic, organov in sistemov pred radiacijskimi poškodbami.

To je še zlasti pomembno za ljudi, ki živijo v okolju s trajnim radioaktivnim sevanjem in so radioaktivni elementi  navzoči tudi v hrani. Vsak post izpopolni mehanizme za izločanje vseh snovi, ki ovirajo normalno delovanje telesa: radioaktivnih elementov, nitratov, pesticidov, težkih kovin in drugih strupov.
Kot osnovna hrana za ljudi, ki so bili obsevani, so priporočljiva živila, ki vsebujejo grobo celulozo. Ta se lahko veže s toksini v kemične spojine in ustvarja manj toksične snovi, ki jih telo lahko izloči. Če se želite zavarovati pred radioaktivnimi elementi in težkimi kovinami, naj vaš dnevni obrok vselej vsebuje mandeljne, koruzo, lečo, jabolka, oves, ajdo, ječmen, fižol, zelje, nebrušeni riž, bučo, korenje ali redkev. Pred pripravo zelenjave in sadja odstranimo pol centimetra debel sloj, z zelja pa najmanj tri liste, saj se težke kovine in pesticidi kopičijo v zgornjem sloju plodov. Pri zelenjavi se te snovi kopičijo tudi v jedru, zato ga odstranimo. Vsebnost radioaktivnih elementov naj bi zmanjšali: granatno jabolko, rozine, črni ribez, orehi, česen, rdeča pesa, peteršilj, rdeča čebula, suhe marelice in alge. Priporočljivi so tudi pripravki iz suhih sliv, koprive, naravno rdeče vino in sokovi z barvnim pigmentom, kot sta grozdni sok in sok iz granatnih jabolk. Gosti sokovi dobro vsrkavajo različne snovi in spodbujajo pospešeno izločanje radioaktivnih snovi.

V dnevni obrok nujno vključimo hrano, bogato s kalcijem, ki zmanjšuje kopičenje radioaktivnega stroncija (srebrnobela kovina) in čisti radioaktivne elemente. Aminokislina metionin, ki je v mlečnih izdelkih, mesu in ribi, je nujna za izločanje radioaktivnih elementov. Priporočljivo je, da omejimo uživanje mesa, saj zlasti govedina vsebuje največ radioaktivni snovi. Pri kuhanju mesa prvo vodo obvezno odlijemo. Tudi pleskavicam in drugim jedem iz mletega mesa se je bolje odreči, kajti mleto meso vsebuje sokrvico in radioaktivne snovi ostanejo tako v hrani.

Ne smemo pozabiti piti dovolj tekočine: 265 mililitrov tekočine, ki prehaja skozi ledvice, izloči iz telesa gram škodljivih snovi. Ledvice nikoli ne zaustavijo svojega delovanja, a da bi jih obnavljali, jih moramo nenehno oskrbovati z vodo. Čisto vodo pijemo dve do tri ure po jedi in prenehamo s pitjem vode pol ure pred naslednjim obrokom.

Naravni pripravki za čiščenje težkih kovin iz telesa

Poiskali smo nekaj naravnih pripravkov, ki si jih lahko naredimo sami in naj bi pomagali pri izločanju težkih kovin in radioaktivnih elementov iz telesa.

Lanena semena

OGLJE Nekateri priporočajo, da pred vsakim obrokom zaužijemo eno do štiri tablete aktivnega oglja.
Lahko si ga pripravimo tudi sami iz orehove lupine, ki jo zmeljemo v prah. Prah stresemo v lonec in ga postavimo na šibek ogenj brez vode. Ko se začne lupina smoditi, se pojavi oglje. Lonec pustimo na ognju 15 minut, nato ga odstavimo. Pred uporabo oglje temeljito stolčemo v prah in ga precedimo skozi sito. Dobljeno oglje pomešamo z vodo, da postane črna. To vodo pijemo vsakih 15 minut po dve čajni žlički, dokler postopno ne dosežemo 400 mililitrov tekočine. V času pitja se tudi klistiramo. Za liter vode potrebujemo od ene čajne do ene jušne žlice oglja.
Kuro z aktivnim ogljem izvedemo enkrat ali dvakrat na leto po mesec dni.

JAJČNA LUPINA Kot so pokazale raziskave madžarskih znanstvenikov, jajčna lupina odlično odstranjuje radioaktivne elemente in preprečuje kopičenje stroncija-90 v kostnem mozgu. Poleg tega je jajčna lupina dober vir kalcija v obliki, ki ga telo najlažje vsrka. Vsebuje tudi druge pomembne mikroelemente, nujne za normalno biokemično delovanje. Dragocena je tudi vsebnost silicija in molibdena, ki ju v naši hrani običajno ni dovolj. Vse te značilnosti ima samo jajčna lupina domačih kokoši. Lupino dobro operemo, osušimo in ročno stolčemo v možnarju. Pri uporabi električnih mlinov za kavo prah izgubi svojo energijo. Za zajtrk zaužijemo dva do šest gramov. V zahodnih državah prah iz jajčne lupine prodaja skoraj vsaka lekarna. Hranimo ga v steklenici iz temnega stekla, pokritega z vato.

MLEČNA SIROTKA V posodo s tremi litri mlečne sirotke vsujmo kozarec sladkorja. Če je prekuhana pri pogrevanju sira, dodamo čajno žličko kisle smetane zaradi ustvarjanja zdravih mlečnih bakterij.
Posodo pokrijemo z dvema ali tremi sloji gaze, da se ne bi pojavile vinske mušice, in pustimo, da stoji dva do tri tedne na toplem in temnem mestu, da zavre. Napitek jemljemo dva tedna po pol kozarca 20 minut pred jedjo.
Bakterijski proizvodi, ki so nastali v času vretja, naj bi obnavljali in čistili vse površine, na katere pridejo, tudi notranje stene želodca in črevesja, ki jih očistijo soli težkih kovin.

SIROTKA IZ PLODOV DIVJEGA KOSTANJA V večjo posodo nalijemo tri litre vode in vanjo vložimo platneno vrečko (ali iz kakšnega drugega naravnega material) z 10 do 30 olupljenimi in prepolovljenimi kostanjevimi plodovi, skupaj z lupinami. Dodamo skodelico sladkorja, pol skodelice mlačne sirotke in čajno žličko kisle smetane ter pustimo, da dva tedna vre. Dobimo prijeten, zdravilen napitek, ki naj bi izločal radioaktivne snovi in hkrati povečal količino joda v telesu. Koristen je za odrasle in otroke. Uživamo ga najmanj mesec dni po pol skodelice petnajst do dvajset minut pred obrokom. Vsak dan dodamo v posodo toliko vode, kolikor napitka smo zaužili, ter ustrezno količino divjega kostanja in sladkorja. ki ga lahko zamenjamo s katerim od naravnih sladil. Zdravilne lastnosti kvaše se stalno obnavljajo. Trilitrska posoda ali steklenica s širokim grlom zadostuje za nekaj mesecev.

LANENA SEMENA Skodelico lanenega semena prelijemo s tremi litri vrele vode, kuhamo dve uri in ohladimo na 40 stopinj Celzija. Pijemo čim več, liter do liter in pol dnevno dva do tri tedne. Začnemo piti opoldne. To naj bi pomagalo izločati toksine, radioaktivne in druge škodljive snovi.

OTROBI Grobe pšenične otrobe vsujemo do tretjine trilitrske posode. Obenem pripravimo izvleček iz šipka, s katerim prelijemo otrobe, pustimo, da stoji dve uri, nato pa precedimo. Uporabljeno zmes lahko ponovno uporabimo. Tekočino, ki jo dobimo, pijemo v neomejeni količini namesto vode.

BOR Tudi borove iglice naj bi dobro vsrkale težke kovine in radioaktivne elemente. Mlade borove vršičke damo v litrsko posodo in jih posujemo s kristalnim sladkorjem, še bolje pa je, če jih oblijemo z medom. Pustimo stati 24 ur. Uživamo tri- do štirikrat na dan po jušno žlico. Koristen naj bi bil tudi pripravek iz borovih in smrekovih iglic: skodelico zdrobljenih iglic nasujemo v dva litra vrele vode, dušimo na vodni pari 10 do 15 minut in pijemo kot čaj.

Rdeča čebula vpija radioaktivne elemente

Največjo sposobnost vpijanja radioaktivnih elementov imajo česen, rdeča čebula, mladi kravji sir in kosmulja. Zato z njihovim uživanjem pripomoremo, da se te snovi izločajo iz telesa. Živila, ki so najbolj nevarna za zdravje v okoliščinah povečanega radioaktivnega sevanja, so: kava, kosti, višnja, sliva, marelica, govedina, kuhana jajca gobe in solata.

WordPress Themes