10 Foods to Fight Candida

Coconut oil

Coconut oil naturally contains a fatty acid, called caprylic acid. This anti-fungal interferes with Candida growth and replication by poking holes in the walls of the yeast cells, causing them to die off.

Garlic

Garlic contains allicin, a sulphur-containing compound with natural antifungal properties, specific to Candida. When eaten raw, this little food is one of the best antifungals around.

**Apple Cider Vinegar

Apple cider vinegar is the one type of vinegar allowed on a Candida diet. Research on apple cider vinegar is limited, but it appears to contain enzymes that help break down Candida.

Cruciferous Vegetables

Cruciferous vegetables, such as broccoli, Brussels sprouts, arugula, cabbage, and radishes, contain isothiocyanates, the sulphur- and nitrogen-containing compounds that attack Candida.

Ginger

Ginger contains gingerols and shogaols, the anti-inflammatory and anti-fungal components of the ginger root. While ginger is not the most powerful antifungal of the group, it does provide significant liver support while your body is detoxifying the Candida overgrowth.

Olive Oil

Olive, flax, avocado, and primrose oils contain polyphenols, which are antioxidants that can help your body fight Candida.

Cloves

Cloves naturally contain eugenol, a powerful essential oil and extremely effective antifungal when taken internally. Clove oil can also be effective as a topical aid for fungal infections of the toe and fingernails.

Cinnamon

Cinnamon is an anti-inflammatory spice with added anti-fungal properties. Similar to caprylic acid, it appears to damage yeast cells, causing them to denature and eventually die off. Cinnamon appears to be beneficial in the treatment of Candida, H. pylori, and even head lice, but it should not be used while pregnant or in the presence of a stomach or intestinal ulcer.

Wild Salmon

Wild Salmon is an excellent source of omega-3 fatty acids, which are also known to fight fungal infections.

Lemon Juice

The essential oil of lemons contains mild anti-fungal properties.  Lemon’s main role in the diet is to help detoxify your liver as it tries to fight off the Candida.

*Fermented foods are considered ‘food’ for the good bacteria in your gut, however it can feed Candida as well.  Therefore, I recommend eradicating the Candida overgrowth first and then adding in fermented foods to help build-up your army of beneficial bacteria.

If you would like to find out for sure if you have candida overgrowth, consider seeing a functional medicine doctor, who is trained in detecting and treating candida.

Super trikovi za čišćenje odjeće i obuće

Ovo su brzi i efikasni trikovi za neke od najčešćih problema kada je održavanje odjeće i obuće u pitanju.

Super trikovi za čišćenje odjeće i obuće

1) PUDER ZA BEBE UBIJA MASNE FLEKE

Ako imate masnu fleku na odjeći, pospite na nju puder za bebe i ostavite da odstoji u toku noći, a sjutradan operite sapunom za fleke.

2) SODA BIKARBONA ZA PRANJE PATIKA

Perite patike sodom bikarbonom, praškom za veš i četkicom za zube kako biste skinuli svu prljavštinu.

3) PEGLANJE

Sačekajte da prođe pet minuta prije nego što obučete odjeću koju ste upravo ispeglali.

4) ZAMRZIVAČ SPAS ZA TIJESNE CIPELE

Raširite tijesne cipele tako što ćete staviti kese vode u njih i ostaviti ih u zamrzivaču preko noći.

5) SIRĆE ZA OČUVANJE BOJE

Ako ne želite da vam crne farmerice izblijede u toku pranja, sipajte destilovano sirće prilikom posljednjeg ciklusa pranja u mašini.

6) ČIŠĆENJE KOŽE

Koristite kombinaciju vode i sirćeta kako biste uklonili fleke od vode sa kože.

7) VINOM PROTIV FLEKA OD VINA

Ako se isflekate crnim vinom, upotrijebite bijelo vino da uklonite fleku.

8) SOK OD LIMUNA SKIDA FLEKE OD ZNOJA

Poprskajte košulje i majice koje imaju fleku od znoja sokom od limuna prije nego što ih operete.

Kako lako očistiti fleke na tepihu. Domaće sredstvo za čišćenje tepiha

Pravimo sredstvo za čišćenje tepiha same.

Kako lako očistiti fleke na tepihu. Domaće sredstvo za čišćenje tepiha

Ovo sredstvo za čišćenje tepiha jeftinije je od kupovnih, apsolutno bezopasno, bez previše hemije, a glavno  je – veoma efikasno. I što je najbitnije – ono će zaista očistiti vaš tepih.

Biće potreban prazan raspršivač, u koji ćemo dodati:

  • 1 kašiku sode bikarbone
  • 1/3 čaše sirćeta (oko 70 ml)
  • vruću vodu oko (300 ml)
  • 1 kašiku deterdzenta za veš

Naspršćite na fleke i čistite. Čisti se veoma lako!

Živila, ki pomagajo ohranjati srce zdravo

Vadba ni edina, ki krepi srce. Tudi hrana, ki jo zaužijemo vsak dan, lahko ogromno pripomore. Kaj lahko storite?

Ko se boste odpravili v trgovino, na seznam obvezno uvrstite naslednja živila: svežo zelenjavo, sadje in stročnice.  Ne pozabite še na oreščke in semena, v katerih so ‘zapakirana’ skoraj vsa hranila in malo kalorij.

Glede na zadnje raziskave so naslednja živila pravi ‘kardio prvaki’:
  • Za magnezij, mineral, katerega vloga je v človeškem telesu izjemna, saj prav vsaka celica potrebuje ustrezno količino le-tega, da ne oslabi (in ga večina od nas dnevno ne zaužije dovolj), bodo poskrbeli: temno zelena listnata zelenjava, kot so ohrovt, rukola, špinača; bučna semena; avokado; skuša.
  • Za kalij, drugi balzam za srce, bodo poskrbeli: beli fižol, sladki krompir in gobe.
  • Za vlaknine, ki bodo nahranile vse pomembne črevesne bakterije, poskrbite s porom, čebulo, česnom in z beluši.
  • Antioksidantov, ki poskrbijo za zdravo ožilje, boste našli veliko v jagodičju, jabolku, češnjah in zelenem čaju.
  • Z vitaminom B, ki poživlja utrip, vas bodo oskrbeli: pusto in nepredelano rdeče meso, perutnina in vse stročnice.
  • Omega 3 maščobne kisline. Te boste našli v lososu, sardinah in morskem listu. Najboljši rastlinski viri so chia, kivi, navadni lan, brusnica, motovilec in špinača.

Če niste prepričani, poskusite z mediteransko dieto

Petletna študija, opravljena v New England Journal of Medicine, je pokazala, da prehranjevanje po mediteransko – torej uživanje veliko zelenjave, rib, oreščkov in olivnega olja – zniža možnost pojava bolezni srca in ožilja, ki so v skoraj 50 odstotkih primerov glavni vzrok smrti Slovencev.

Kaj pa pakirana živila?

Pakiran kruh in žemljice, zamrznjene večerje, razni prigrizki … Tudi kupljeni trgovinah z zdravo prehrano ali brez glutena lahko vsebujejo dodani sladkor, rafinirane ogljikove hidrate in olje, pridobljeno iz koruze ali soje, ki je večina gensko spremenjena in nasičena z omeaga-6 maščobnimi kislinami. Če omega-6 niso ustrezno uravnotežene z omega-3, lahko hitro prispevamo k vnetjem, katerim se tudi učinkovita farmacevtska zdravila ne morejo zoperstaviti.

Shranjevanje gob za kulinarične okuse čez vse leto

Gobe z vidika hranljive vrednosti niso zelo bogate. Imajo malo kalorij in običajno le nekaj več beljakovin kot zelenjava. V nekaterih vrstah so tudi vitamin in tudi nekaj kalija. Nekatere vrste vsebujejo vitamin B12 in zato veljajo za zdravilne, a je teh bolj malo. Ena izmed njih je šitake. Poleg tega so gobe zelo težko prebavljive, zato niso primerne za otroke in ljudi z želodčnimi težavami. Zaradi tega tudi ni priporočljivo, da jih jemo v večjih količinah.

So pa gobe zelo okusne in zato jih imamo ljudje radi, zanje smo pripravljeni zgodaj vstajati in jih več ur in več dni zapovrstjo iskati po rastiščih. Njihova slabost je, da rastejo le ob določenem letnem času ob določenih vremenskih pogojih. In če je leto namenjeno gobam, je teh veliko in lahko si jih shranimo tudi za kasnejše tedne in mesece.

shranjevanje gob

Sušenje gob je enostavno

Za sušenje so najprimernejše gobe, ki imajo gosto meso, kot denimo jurčki. Pred sušenjem gobe dobro očistite, nato jih narežite na tri milimetre debele rezine. Položimo jih na papirnate brisačke ali prt in jih pustimo v zračnem prostoru. Priporočljivo je pogosto obračanje, vsaj enkrat na dan. Manjše in lažje gobe, kot so na primer lisičke in trobente, lahko nanizate na nitko, ki jo obesite v topel in dobro prezračen proctor. Lahko jih sušite tudi s sušilno napravo. Ko bodo gobe suhe, bodo postale trde. Tedaj jih shranite v steklene kozarce, ki jih dobro in nepredušno zaprite. Papirnate vrečke za shranjevanje suhih gob niso preimerne, saj se v njih izgubi aroma. Dobro posušene gobe lahko zmeljete in tako naredite prah. Prah boste za okus lahko dodajali k omakam in juham. Po želji boste lahko prah predhodno namočili v vodi.

susenje-gob

Zamrznjene gobe so kot sveže

Zamrzovanje gob je enostavno, poleg tega pa bodo zamrznjene gobe obdržale dobro aromo. Ko jih zamrznemo, pa jih je najbolje uporabiti v roku treh mesecev, čeprav se od vrste do vrste razlikujejo. Jurčki so v skrinji lahko tudi eno leto, ježki pa postanejo že po par mesecih grenki in zdrizasti. Prav zaradi tega je najbolje, če shranjujete vsako vrsto posebej.

Ko gobe očistimo jih blanširamo ali pustimo surove. Nekatere vrste, kot so jurčki, so lahko surovi, štorovke pa moramo pred zamrzovanjem v kropu prekuhavati vsaj pet minut. Gobe, ki smo jih prekuhali le odcedimo, ohladimo in damo v vrečke. Surove gobe prav tako shranimo v vrečkah, pazimo le, da niso preveč mokre. Najbolje je, če v eno vrečko damo toliko gob, kolikor jih bomo uporabili za en obrok. Zamrznete lahko tudi že pripravljene jedi, kot so denimo panirane marele. Marele dobro očistimo in jih spaniramo. Nato jih položimo na pladenj in zmrznemo. Ko zamrznejo, jih damo v vrečke.

Ko boste pri kuhanju uporabljali zamrznjene gobe, jih še zamrznjene ocvrite ali specite. Pred uporabo jih ne odmrzujemo. Odtalimo jih le tedaj, ko jih dodajamo mesu. Odtaljenih gob pa ne smete ponovno zamrzniti, saj se bodo v tem primeru najverjetneje pokvarile.

vlaganje-gob

Vlaganje v kis

Vlaganje gob vam bo vzelo malce več časa, zato vložite le tiste gobe, ki so vam zares všeč. Za kilogram gob boste potrebovali štiri decilitre kisa za vlaganje, malce rožmarina, lovorov list, nekaj zrn popra, nekaj manjših čebulic, strok česna in sol. Na koncu boste rabili še malce olja. Pogojno užitne gobe najprej kuhamo v vreli vodi pet minut. Gobe precedimo. Kisu dodamo osem decilitrov vode, v tekočino stresemo začimbe in zavremo. Ko tekočina zavre, kuhamo še petnajst minut in dodamo gobe. Vse skupaj kuhamo okoli osem minut, nato jih damo v čiste pasterizirane kozarce. Kozarce nato tesno zaprite in ohladite. Kasneje jih hranite v temnem prostoru.

Domača pomoč pri žolčnih kamnih

Žolčnik je majhen, a pomemben organ pod jetri, ki skrbi za presnavljanje maščob, zato je treba zanj ustrezno poskrbeti. Žolčni kamni so resen in pogost problem sodobnega človeka, saj so znak nepopolnega delovanja jeter.

Žolčni kamni se razvijejo v žolčniku in žolčevodih, nastanejo pa takrat, ko se jetra in žolčnik napolnita s strupi, zaradi česar se žolč ne more več učinkovito izločati. Veliki so lahko par centimetrov, dosežejo pa celo velikost žogice za golf. Povzročajo lahko hude bolečine v zgornjem predelu trebuha, napihnjenost, vetrove, utrujenost, spahovanje in diarejo. Če imate resne težave, ki jih povzročajo žolčni kamni, je običajno potrebna operacija.

Žolčni kamni

Prilagodite prehrano

Žolčne kamne običajno v največji meri sestavljata holesterol in kalcij, vanje pa se nalagajo tudi škodljivi organizmi in bakterije, ki povzročijo vnetje žolčnika in jeter. Te infekcije lahko vodijo do hudih zdravstvenih težav, zato je potrebno obiskati zdravnika takrat, ko napad bolečine ne popusti in traja dlje časa ali celo več ur. Tako pri preprečevanju kot zdravljenju pa igrata pomembno vlogo protivnetna dieta in zdrav življenjski slog. Odsvetuje se uživanje mastne hrane, alkohola in med drugim trde hrane, saj morajo bolniki z žolčnimi kamni jesti predvsem tekočo hrano.

Na jedilniku se tako mora znajti dovolj sadja in zelenjave, še posebej priporočljivo je uživanje avokada, kokosa, oljčnega olja, leče, česna, čebule, sladke paprike, regrata, lososa in drugih mastnih rib. Pomembno je zaužiti dovolj virov omega-3 maščobnih kislin ter vitaminov K2 in D3. Slednja vitamina sta namreč izjemno pomembna, saj sinergija med njima pomaga pri uravnavanju presnove kalcija in preprečuje nastanek žolčnih kamnov.

Poleg preventivnega zdravega prehranjevanja, spodbudijo delovanje žolčnika tudi nekatera zelišča, na primer rožmarin, meta in češmin. Ker je pomembno vzpostaviti nemoteno delovanje celotnega prebavnega sistema, uživajte tudi živila, nasičena z organskimi kislinami in naravnimi encimi – jabolčni kis, limonin sok, rdeče zelje. Na telo bosta pozitivno vplivala tudi sirotka in kefir.

WordPress Themes