DANSKA

ČUDESNA BILJKA LEČI SVE OSIM SMRTI

crni-kim-korokot

Iako i neke druge vrste biljaka imaju crno seme, delotvornost njihovog semena prema dosadašnjim saznanjima nije ni približna onoj od čorokotovog semena (crnog kima).

Radi se o jednoj od najranije kultivisanih biljaka u istoriji čovečanstva. Najstariji dokumenti o zdravstvenoj primeni čorokotovog ulja datiraju još od vremena faraona.

Njegove zdravstvene efekte su koristili najveći isceljitelji poput Hipokrata ili Ibn Sine, ali i velike civilizacije poput Grka, Rimljanja i Arapa, a spomenut je i u mnogobrojnim religijskim spisima.

Čorokot (crni kim) u današnje vreme biva ponovo otkriven od strane moderne nauke, pa se samo u poslednjih 40-ak godina objavljuje oko 400 naučnih studija na temu čorokota i njegovih aktivnih supstanci.

Ove studije ukazuju na veoma veliki broj bolesti na koje čorokot deluje povoljno u koje između ostalih spadaju: astma, alergije, hronični umor, autoimuna oboljenja poput reumatoidnog artritisa i psorijaze, povišene masnoće u krvi, šećerna bolest (dijabetes), hemoroidi, proširene vene, visok krvni pritisak, bakterijske, gljivične i parazitske infekcije, glavobolje, ekcemi, kožne gljivice, lišajevi, neurodermitis, akne, bronhitis, kašalj, upale pluća, sinusa, oslabljen imunitet, bolovi u zglobovima i mišićima, gastritis, bolovi u stomaku prouzrokovani „nervoznim crevima“, crevne gljivice (kandida), nadutost, proliv, kolike, oboljenja jetre, bubrežni kamenci, nesanica, depresija, slaba cirkulacija, PMS, tumori… itd.

Izraženo je i povoljno delovanje čorokotovog ulja na kožu (hrani i neguje kožu te pomaže pri regeneriraciji ostećenih ćelija), nokte čini sjajnijim i jačim, jača koren kose i delotvoran je protiv peruti.

Mnogi će ostati skeptični pri pogledu na ovaj pozamašan spisak bolesti na koje čorokot pozitivno deluje. Veoma je teško poverovati da jedna biljka može uspešno delovati na ovo sve.

Pa se pitamo: „Kako je moguće da može delovati kako na alergiju tako i na smanjenje masnoća, krvni pritisak i tumore?“ Odgovor leži u idealnom hemijskom sastavu njegovih semenki, koje sadrže preko 100 biološko-aktivnih supstanci koje se međusobno dopunjuju i potpomažu u lekovitom dejstvu što dovodi do jedne vrste funkcionalnog sinergizma (pojačanog dejstva).

U ove aktivne supstance spadaju između ostalih omega-3 nezasićene masne kiseline, vitamini B1, B2 i B6, vitamin C, vitamin E, nigellone, gorka supstanca nigellin, timokinon, saponin melantanin, beta – sitosterin i mnoge druge.

Takođe treba uzeti u obzir da čorokot pomaže organizmu pri vraćanju ravnoteže u imuni sistem kao i besprekornom funkcionisanju metaboličkih procesa. Iz tog razloga je redovno korišćenje čorokotovog ulja preporučljivo ne samo u akutnim i hroničnim stanjima, nego i kao svakodnevna preventiva, te predstavlja jedan veliki korak napred koji možete da uradite za svoje zdravlje i dugotrajnu vitalnost.

crni-kim-korokot02

Ulje čorokota podiže imunitet

Imunitet je prirodna sposobnost organizma da prepozna strane materije koje ga ugrožavaju i da se od njih zaštiti. U strane materije koje štetno utiču na naš organizam u prvom redu ubrajamo različite bakterije, viruse i parazite. Imuni sistem ima ulogu da prepoznaje, neutralizuje, uništava i odstranjuje te materije u procesima koji se nazivaju imunološke reakcije.

Dosadašnja ispitivanja ulja čorokota su pokazala da se njegovo delovanje ne ograničava na pojedine organe, već da ono obuhvata celokupni organizam preko imunog sistema. Ulje čorokota je imunomodulator, ono reguliše funkcije imunološkog sistema – jedan od načina je da stimuliše rast limfocita T i B.

Oslabljeni imunitet možemo prepoznati po sledećim simptomima: česte infekcije i upale, slabost, iscrpljenost i umor, gubitak težine, česte glavobolje. Kod navedenih simptoma, ulje čorokota uzimajte 2 puta na dan supena kašika 15-30 minuta, najbolje pre jela.

Za prevenciju, tj kao priprema organizma za potencijalno iscrpljujuće razdoblje (na primer pre sezone gripa), dovoljno je uzimati 1 supenu kašiku (ili 2 čajne kašike – ujutro i uveče) dnevno, najbolje pre jela na 15-30 minuta.

Ulje se treba uzimati najmanje tokom dva meseca kako bi se dostiglo potpuno delovanje na organizam.

Čorokot i karcinom

Veliki deo istraživanja u svetu posvećen je delovanju ulja čorokota na tumorske ćelije. Pokazalo se da čorokot može izvrsno poslužiti u terapiji teških bolesti jer zahvaljujući njegovom delovanju telo jača vlastitu sposobnost samoodbrane.

Prvo značajnije ispitivanje delovanja ulja crnog kima na prevenciju od tumora izveli su naučnici u Južnoj Karolini. Donet je zaključak da će zdrav imuni sistem da prepozna i uništi kancerogene ćelije pre nego što tumor može ugroziti pacijenta.

Ulje čorokota deluje kao imunomodulator, dakle podstiče postizanje ravnoteže u svim sistemima, uključujući i imunološki sistem. Isto tako, ustanovljeno je da je čorokot naročito koristan kod agresivnih oblika tumora koji se šire pomoću tumorske angiogeneze i imaju tendenciju prema metastaziranju.

Naučnici u „Kimmel Cancer Center“ u Filadelfiji su ustanovili da timokinon, jedan od sastojaka čorokota, zaustavlja rast tumorskih ćelija kod karcinoma pankreasa, te ih uništava pojačavajući proces apoptoze (programirane smrti ćelija).

U tom smislu, timokinon kao hemopreventivno i hemoprotektivno sredstvo može pomoći pacijentima koji su podvrgnuti hemoterapiji, kao i osobama koji su visokorizični za karcinom.

Ulje čorokota takođe znatno smanjuje štetni učinak zračenja kod radiološke terapije. Tokom zračenja dolazi do stvaranja kiseonikovih slobodnih radikala koji oštećuju ćelije, te posledice mogu biti: oštećenje kože, edemi, ožiljci, fibroze itd Studije su pokazale da će uzimanje ulja čorokota pomoći u prevenciji tih posledica.

Savezna uprava za kontrolu lekova i hrane SAD-a je 1996. godine odobrila upotrebu ulja čorokota u tretmanima kancerogenih bolesti za sprečavanje neželjenih učinaka hemoterapije i jačanje imunološkog sistema organizma.

Uzima li se 2 – 3 puta na dan po supena kašika ulja čorokota najbolje 15-30 minuta pre jela, olakšaće se i umanjiti neželjeni učinci hemoterapije, a telo podstaći da jača vlastitu sposobnost samoodbrane.

Takođe se preporučuje i osobama koje su rizične za karcinom (postoji porodična istorija bolesti, te mogući nasledni faktor) da preventivno konzumiraju ulja čorokota, i to 1 supena kašika na dan.

Važno je znati da do potpunog delovanja ulja čorokota dolazi tek nakon 4-12 nedelja redovnog konzumiranja.

Je vsakodnevno tuširanje zdravo?

Se tuširate prav vsak dan in pri tem uporabljate gel za tuširanje? Ljudje, ki se ne tuširajo vsak dan, običajno veljajo za ‘umazane’, tisti, ki se, pa se njihova higiena perceptira kot pretirana in za nekatere tudi škodljiva. Je preprogosto prhanje res lahko škodljivo?
Prha
Mnogi ljudje, ki imajo težave s kožo, so ugotovili, da lahko z opuščanjem kakšne prhe na teden ublažijo težave s kožo.

Če upoštevamo, da se je v zadnjih stotih letih večina ljudi kopala le enkrat na teden, vsakodnevno tuširanje pravzaprav postaja trend sodobne družbe. Tako je v zadnjem času vsakodnevno prhanje skorajda obvezna praksa, ob kateri se marsikdo vpraša, ali je v resnici zdrava. Dejstvo je, da veliko ljudi, ki se odloča za zmanjšanje pogostosti prhe, danes to stori ne iz lenobe, ampak iz zdravstvenih razlogov. Mnogi ljudje, ki imajo težave s kožo, so namreč ugotovili, da lahko z opuščanjem kakšne prhe na teden ublažijo težave s kožo. Še posebej so jim izpostavljeni tisti s suho kožo, ki opazijo, da se na površini pojavijo ekcemi ali imajo občutek, da je koža postala presuha in boleča.

S prepogostim tuširanjanjem s toplo ali celo vročo vodo v kombinaciji z geli za tuširanje s kože lahko izperemo naravno zaščito, s tem pa koža postane bolj občutljiva tudi na vdor virusov in bakterij. Če je tuširanje prepogosto, se koža lahko prične dodatno mastiti, in ko jo navadimo na vsakodnevno izpiranje zaščite in nanašanje gela, se ustvari začarani krog. Mnogi tako poročajo o tem, da so zmanjšali pogostost tuširanja in umivanja las in na ta način zmanjšali proizvodnjo naravnega olja in masti, zaradi česar v končni fazi niso imeli niti tako velike potrebe po tuširanju in umivanju las.

Seveda je pogostost prhe povezana z vašo vsakodnevno stopnjo aktivnosti, hrano, ki jo jeste (če se prehranjujete zdravo, telo izloča manj naravnega olja), vrsto poklica, s katerim se ukvarjate, in letnim časom. Tako je ocena pogostosti prhe odvisna od vsakega posameznika, je pa za tiste, ki so izjemno aktivni in prho potrebujejo vsak dan priporočljivo, da ne pretiravajo z uporabo gela za tuširanje. Morda se lahko odločite, da ga vsake toliko časa tudi ne uporabite ali da ga uporabite manj.

Del telesa, ki potrebuje celo večkrat dnevno umivanje, pa so roke, je prepričan John Oxford, profesor iz medicinske fakultete Queen Mary’s School of Medicine and Dentistry. ”Če tekom dneva dovolj pogosto umivate roke in območje pod pasom, potem se lahko brez težav kopate ali tuširate vsak drugi dan. Pravzaprav ne bi bil problem niti tuširanje le dvakrat na teden, če redno pazite na higieno rok in intimnega področja, kjer se pojavlja največ bakterij.”

WordPress Themes