5 dobrih razlogov za trening s kolebnico

5 dobrih razlogov za trening s kolebnico

Elitni športniki v trening ne vključujejo preskakovanja kolebnice le zato, ker bi se sicer dolgočasili. Za to obstaja kar nekaj dobrih razlogov. Za vas smo jih zbrali pet.

1. Poraba kalorij

V eni uri lahko porabite od 700 do 1000 kalorij. Če številko primerjamo s hojo – s hojo povprečen človek porabi nekje med 330 in 420 kalorij.

Pri večji intenzivnosti telo seveda porabi več. In s kolebnico zlahka naredite tudi metabolični trening. Takšen trening poviša hitrost metabolizma od 10 do 25 odstotkov v naslednjih 48 urah – telo bo kalorije porabljalo še dolgo po končani vadbi.

2. Trening kjerkoli

Kolebnica je zelo dobrodošel pripomoček tudi zato, ker ga lahko uporabite kjerkoli in naredite kakovosten trening v kratkem času doma, na potovanju, v naravi ali kar v fitnes centru.

Če ste v stiski s časom, poiščete le primeren prostor in naredite kratek, vendar intenziven trening.

3. Ravnotežje in koordinacija

Hitro lahko razvijete ravnotežje in koordinacijo, ki je tesno povezana z gibljivostjo in motorično sposobnostjo. Vse to igra pomembno vlogo pri različnih športih in v življenju na sploh – zmanjša se možnost za poškodbe.

Naredite test moči in koordinacije spodnjega abdominalnega dela.

4. Sproščanje

Tako kot vsi drugi športi, tudi preskakovanje kolebnice poskrbi za boljše razpoloženje in sproščenost, saj vas oskrbuje s hormoni sreče – endorfini.

Če se raven endorfinov povečuje, vam to zagotavlja uravnoteženo počutje.

Zaradi globljega dihanja dobijo več kisika tudi možgani, kar izboljša koncentracijo.

5. Zdravo srce in pljuča

Pri preskakovanju kolebnice se srčni utrip dvigne že po treh minutah in deluje v visokem območju.

Z rednim treningom boste poskrbeli za zdravosrce in ožilje ter izboljšanje dihal.

Če še niste poskusili, predlagamo 10-minutni trening. Video s prikazanimi vajami najdete na povezavi Kolebnica – kako učinkovita je pri uravnavanju teže?


Regratov žele

Proti koncu pomladi se travniki obarvajo rumeno, saj takrat cveti regrat. Cvetovi pa niso samo lepi, temveč uporabni tudi v kuhinji. Iz njih lahko pripravimo odličen žele, ki po okusu ne zaostaja za medom.

Sestavine za 10 oseb

Priprava

Najprej pripravimo kozarce za vlaganje. Kozarce in pokrovčke temeljito operemo in za 15 minut potisnemo v pečico, ki smo jo ogreli na 80 stopinj Celzija.

  • Obrane cvetove najprej skrbno očistimo in odstranimo ves mrčes (cvetove po potrebi tudi speremo pod tekočo vodo in dobro osušimo). Nato iz cvetnega koška potrgamo rumene cvetne listke (to lahko storimo tudi tako, da s škarjami odrežemo zeleni del).

  • Cvetne listke stresemo v večji lonec. Prilijemo vodo in lonec pristavimo na kuhalnik. Vsebino na zmerni temperaturi počasi zavremo. Nato znižamo temperaturo in ob rahlem vrenju kuhamo še 10 minut. Lonec odstavimo in pustimo, da se vsebina ohladi.

  • Ohlajeno tekočino precedimo skozi zelo gosto sito ali krpo. Dobili bomo približno 3 skodelice precejene tekočine, ki jo vlijemo nazaj v lonec, kjer jo zmešamo z limoninim sokom in želinom. Lonec ponovno pristavimo na kuhalnik in med nenehnim mešanjem kuhamo toliko časa, da vsebina zavre. Nato v lonec stresemo sladkor in med mešanjem kuhamo še toliko časa, da se sladkor povsem raztopi, vsebina pa ponovno zavre. Pustimo, da vre še 1 minuto, nato pa naredimo želirni preizkus. Nekaj kapljic vročega želeja kanemo na hladen krožnik. Če se strdi, je žele gotov, v nasprotnem primeru kuhamo še nekaj minut.

  • Z vročega želeja s penavko poberemo pene, ki so se naredile med kuhanjem. Vroč žele nato vlijemo v kozarce. Kozarce napolnemo za prst pod robom. Kozarce tesno zapremo,  pokrijemo s preganjeno odejo ter pustimo, da se počasi ohladijo.

WordPress Themes