JEDILNI IN DIVJI KOSTANJ KOT ZDRAVILO – HR.

Pitomi i divlji kesten kao lijek – Pomaže kod proširenih vena, oboljenja jetre i bubrega

Od ostalih orašastih plodova, kesten se razlikuje po nižem udjelu masti i višem udjelu škroba. On je jedini orašasti plod koji sadrži vitamin C. Zahvaljujući obilju vlakana, prirodni je laksativ, a budući da je bogat kalijem, a siromašan natrijem, preporučuje se u dijeti bolesnika s bubrežnim i kardiovaskularnim oboljenjima.

Na spomen kestena mnogi od nas pomisle na topli dom i intenzivni miris i okus plodova kestena. Nekada je nazivan “Kraljem jeseni”, jer je njegov zasitni plod doslovice hranio ljude još od antičkih vremena. Kesteni su u početku uzgajani u Kini, Japanu, a potom su ih rimske legije donijele u Evropu.

Poznati su nam Castanea sativa (pitomi kesten) ili Aessculus hippocastaneum (divlji kesten, jeloš, konjski kesten, mađal). No, bitno je znati da se radi o dva potpuno različita roda i dvije različite porodice, ali su zbog sličnog ploda, u našem jeziku dobili isto ime – kesten.

Jedini orašasti plod sa vitaminom C

Od ostalih orašastih plodova, pitomi kesten razlikuje se po nižem udjelu masti i visokom udjelu škroba. Po nutritivnom sastavu, sličan je smeđoj riži. Kesten, dakle, ima visoku energetsku vrijednost – sadrži jako puno škroba (oko 44 %), šećera, te u manjem postotku bjelančevina (4 %) i masti (2 %).

Ovaj je plod prava riznica minerala – kalija, fosfora, kalcija , željeza, magnezija, sumpora, hlora, bakra, mangana… Od vitamina, pitomi kesten je naročito bogat vitaminima grupe B, vitaminom A, sadrži nešto vitamina C, a zahvaljujući obilju vlakana, prirodni je laksativ. On je, ujedno, i jedini orašasti plod koji uopće sadrži vitamin C. Također, budući da je bogat kalijem, a siromašan natrijem, preporučuje se u dijeti bolesnika s bubrežnim i kardiovaskularnim oboljenjima.

Sjeme divljeg kestena ima sličan sastav, ali zbog izrazito gorkog okusa, nije za jelo.

Ljekovitost

I pitomi i divlji kesten, posjeduju mnoga ljekovita svojstva. Divlji kesten, na primjer, najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka. Pomaže u liječenju hemoroida, raznih krvarenja, reumatizma, gihta, te pranju gangrenskih rana. U farmaceutskoj industriji se koristi samo jezgra ploda, dok se ljuska odbacuje. Iz kore se dobiva glikozid eskulin koji ima svojstvo da upija ultravioletne zrake sunca, pa se koristi u izradi masti koje se koriste protiv opekotina od sunca.

Čaj od lista (divljeg ili pitomog) kestena u narodnoj se medicini upotrebljava kod liječenja hripavca, bronhitisa, astme i sličnih tegoba s dišnim organima. Čaj od mlade kore drveta i smeđe kore ploda (bez žute iznutrice) pomaže kod hemoroida, povećane prostate, upale i proširenja vena, i smiruje bolove kod tih poremećaja.

Cijenjen je i med od kestena za smanjenje kašlja i bolju cirkulaciju, ali i liječenje gastritisa i zaštitu jetre.

RECEPTI

Za proširene i natečene vene

Proširenim i natečenim venama pomaže mast koja se priprema od 20 grama ekstrakta divljeg kestena pomiješanog sa 60 grama lanolina (masna tvar koja se dobija iz ovčje vune). Premazana mjesta treba pokriti zavojem.

Ublažavanje reumatskih tegoba

Kod reumatskih tegoba plod divljeg kestena kuha se tako dugo dok se uvarak ne ugusti. Tako ugušćen dodaje se toploj kupki uz miješanje dok se ne zapjeni. U tako pripremljenoj kupki umaču se ili oblažu dijelovi tijela.

Oporavljanje jetre

Sirovi mljeveni pitomi kesten pomiješa se sa medom. Na 1 kg meda stavi se 25 dkg brašna od pitomog kestena, dobro se pomiješa i ostavi dva dana. Troši se dva puta čajna kašičica dnevno. Tako se troši najmanje dva mjeseca, a nakon toga uzimati po jednu čajnu kašičicu dnevno. Nakon određenog vremena, moguće je oporavljanje jetre.

Za jačanje krvotoka

Za jačanje krvotoka, postoji jedan veoma zanimljiv, ali nadasve koristan savjet. Naime, veoma je dobro jednostavno uzeti drvo kestena, tj. štap ili nešto slično, te, s vremena na vrijeme, trljati između ruku dok se na zagrije.

Ekstrakt protiv hemoroida

Ekstrakt od kestena dobijemo ako 12 – 15 svježe ubranih i sitno naribanih kestena zajedno s njihovom smeđom korom, sipamo polako u 2,5 dl kipućeg konjaka, a kada se otopina ohladi, procijedimo i profiltriramo. Ekstrakt se pije 3 puta na dan, po 15 – 20 kapi u vodi. No, u slučaju akutnih bolova od hemoroida i 6 puta dnevno po 40 kapi.

JESTE LI ZNALI?

Najpoznatiji kesten na svijetu zove se “Kesten stotinu konja”, iz okolice grada Sant Alfio na Siciliji. Nalazi se u šumi Carpineto na istočnoj strani vulkana Etna. Legenda kaže da se jednom kraljica sa sto svojih vitezova sklonila pod njegovu krošnju za vrijeme oluje. Otuda mu i ime. Starost mu se procjenjuje na više od 2000 godina.

Botaničari ga opisuju kao najveće (obujam mu je oko 52 metra) i najstarije stablo u Evropi. Iznutra je šuplje i drži se, takoreći, samo na svojoj kori. Sastavljen je od pet sraslih stabala, a koja su, pak, izrasla iz jednog panja. Zbog toga su se vodile velike diskusije o njegovoj jedinstvenosti. No, ona je potvrđena DNK analizom. Kesten je 1965. godine proglašen nacionalnim spomenikom i pod zaštitom je UNESCO-a.

Komentar fb-jevca

Ovo sto cu napisati sam proverio na sebi.Imam problema sa isijasom vec 20 god iprvi put kad sm imao jake bolove jeda stariji sumar mi je rekao da uzmem divlji keste i drzim u depu ,kao to pmaze . Pomislio sam nemoj me stari zezat meni oci iskacu on se sali. Posle sam barem jednom ili dva puta godisnje imao problema sa kicmom.Pre 4 god uvatilo me opet i moj pasanog mi rece,
uzmi kesten pomaze kaze evo vidi ja ga nosi . Ma rekoh daj mi jedan i eto od tada samo kad spavam nenosi kesten i VERUJTE OD TADA NISAM SE ISKRIVIO. Izgeda sasavo ali pomaze. NISTA NE KOSTA DA PROBATE .

KAKO SE ZNEBITI AKEN S POMOČJO NARAVE – HR.

Za spoljašnju upotrebu:

Morska so – Za pocetak evo jednog jednostavnog saveta. Kratko prokuvati 2 dl obicne vode pa dodati 1/2 kasikice morske soli. Ovim rastvorom (uz pomoc vatice), nekoliko puta dne
vno ocistiti lice. To ce doprineti da se postojece bubuljice brze isuse a koza postane manje masna i samim tim manje podlozna nastanku novih bubuljica.
Jabukovo sirce – Stari i provereni prirodni lek za akne i bubuljice. Kratko prokuvati 1/2 l vode, kada se potpuno ohladi dodati 1 veliku kasiku jabukovog sirceta. Ovim rastvorom (uz pomoc vatice), svako vece namazati lice (ako je potrebno i druga mesta na telu). Jabukovo sirce zahvaljujuci svojim antiseptickim svojstvima sprecava razvoj bakterija.
Propolis – Opet jednostavno a moze biti i efikasno prirodno sredstvo protiv akni ukoliko se zahvacena podrucja na kozi nekoliko puta u toku dana namazu propolisom. Slican efekat postize se i mesavinom meda i propolisa.
Med i cimet – Istocni narodi za lecenje akni i bubuljica preporucuju mesavinu meda i cimeta. Problematicna mesta na kozi mazati jednom dnevno i to pre spavanja.
Aloe vera – Ova biljka do sada je pokazala svoj veliki ucinak u lecenju mnogih koznih oboljenja a na tom spisku se nalaze akne i bubuljice. I u ovom slucaju postupak nije komplikovan. Nekoliko puta dnevno namazati akne svezim sokom dobijenim iz lista aloe ili aloe vera gelom.
Krastavac – Maska od svezeg krastavca cisti lice i umiruje upale na kozi pa se takodje, preporucuje u borbi protiv bubuljica i akni.
Papaja – Sok sirove papaje, u obliku maske za lice. Nanosi se vaticom.
Neven – Poznato je da ova biljka ima antisepticko dejstvo, ulazi u sastav mnogih farmaceutskih sredstava za lecenje i negu koze a tradicionalna medicina za lecenje bubuljica obicno preporucuje dva puta dnevno (ujutru i uvece), detaljno umivanje lica cajem od nevena.
Orahovo lisce – Isto tako dobro moze posluziti i ispiranje lica cajem od orahovog lisca.
Origano ulje – Najmocniji biljni antiseptik ubrzace postupak lecenja akni ukoliko se u sredstvo za ciscenje lica ubaci samo nekoliko kapi ovog ulja.

Za unutrašnju upotrebu:

Kopriva – Caj od koprive uspesno prociscava organizam tako da moze otkloniti neke unutrasnje razloge nastanka akni. Za to se preporucuje dnevna doza od oko 1 litar caja u kontinuitetu tokom celog dana.
Zeleni caj – Iz slicnih razloga za suzbijanje akni i bubuljica veoma je koristan zeleni caj kao snazan antioksidans a bice dovoljno popiti dve solje caja dnevno.
Vitamin A – Sprecava nastanak infekcija, hrani i neguje kozu.
Vitamin C – Regulise lucenje sebuma a to je jedan od najbitnijih preduslova za kozu bez akni i bubuljica.
Voda – Voda kozi obezbedjuje vlagu neophodnu za opste dobro zdravstveno stanje koze.

WordPress Themes