SADJE – KAKO GA NAJBOLJE SHRANITI IN OHRANITI SVEŽEGA

Ste prepričani, da pravilno shranjujete sadje?

Kmalu bo na voljo veliko sezonskega sadja iz domačih sadovnjakov ali s trgovinskih polic. Najsi gre za eno ali drugo, potruditi se je treba, da le-to ostane čim dlje sveže. Če ste eden od tistih, ki vsak dan hodijo v trgovino po nekaj kosov različnih sadežev ali pa zavržete tiste, ki so se zmehčali, preberite nasvete, ki vam jih ponujamo v nadaljevanju. Tako si boste lahko prihranili marsikatero pot v trgovino, zavrgli boste manj sadja, tisto, ki bo na vaši mizi, pa bo vedno sveže.

Limone

Če nameravate limone uporabiti v roku enega tedna, jih shranite na sobni temperaturi, najbolje v pleteni oziroma luknjasti košari, saj potrebujejo veliko zraka. Če jih ne nameravate uporabiti kmalu, pa je bolje, da jih shranite v zračni posodi v hladilniku.

Pomaranče

Pomaranče bodo ostale veliko bolj sočne, če jih boste shranjevali na sobni temperaturi. Najbolje, da jih položite kar v pleteno košaro, saj ta omogoča zadostno kroženje zraka okoli sadja.

Prezrele banane

Če banane pustite v šopu, hitreje dozorevajo in kaj kmalu počrnijo.

Ko banane prinesete iz trgovine, nemudoma raztrgajte šop, tako da boste imeli le posamične sadeže. Če jih pustite v šopu, namreč veliko prej dozorevajo in kaj kmalu počrnijo. Shranjujte jih v posodi za sadje, ki omogoča pretok zraka.

Grozdje

Ena izmed največjih napak, ki se dogajajo v gospodinjstvih, je, da grozdje operejo, preden ga spravijo. Voda ima zelo negativen učinek na kožico grozdnih jagod: omogoča hitrejšo rast bakterij in izzove plesen. Zato je najbolje, da neoprano grozdje shranite v hladilniku, pri tem pa ga vzemite iz plastične embalaže.

Kivi

Dokler kivi še dozoreva, je najbolje, da ga shranjujete na sobni temperaturi, nato pa ga položite v hladilnik. Tam bo zdržal teden ali morda celo dva.

Jabolka

Za daljše skladiščenje jabolk le-te položite v kartonsko škatlo in jih shranite v hladilniku. Tako bodo ohranile svežino več kot dva tedna.

Luka Kogovšek: 5 nasvetov za mlade podjetnike

Tokrat smo o tem, katerih 5 nasvetov bi dal mladim podjetnikom, povprašali izkušenega podjetnika Luko Kogovška, lastnika podjetja VenetiCOM, v okviru katerega je postavil največji portal za spletne zmenkarije v Sloveniji: ona-on.com.

1. Brezsramno se povezuj in mreži

Si upaš pristopiti k punci, ki ti je všeč? Ali k fantu? Prebiti led, navezati stik? Proaktivnost in akcijska naravnanost prineseta veliko odprtih vrat, sploh v Sloveniji, kjer je poslovno okolje zelo povezano. LinkedIn je tvoj prijatelj. Udeležuj se dogodkov, ki te pritegnejo, sodeluj v pogovorih. Bodi odprt, upaj si.

2. Združi se zgodaj v dovolj majhno skupino

Dvojček ali trojček je prava zasedba za mlado podjetniško idejo. Poišči nekoga, ki mu zaupaš in je sposoben. Ne naberi 10 ljudi in ne daj vsakemu 10 odstotkov podjetja, ker bo to skoraj zagotovo katastrofa. Če si idejni vodja in motor podjetja, potrebuješ enega ali največ dva enakovredna partnerja, s katerim bosta pilila koncepte in ideje in šele nato druge sodelavce. Preveč kuharjev pokvari jed. Glede na to, da boš skoraj zagotovo poskušal večkrat, je jedro ekipe pomembnejše od prve ideje.

3. Načrtuj in izvajaj

Večina podjetniških zgodb je vezanih na mladost, obilico energije in časa. Ko si študent, ne tvegaš praktično ničesar, da bi preizkusil svojo poslovno idejo. Kasneje ko imaš družino, tisoč in pol fiksnih stroškov na mesec, tri majhne otroke in 10 ur službe, je bistveno težje. Najlažje je začeti v študentskih letih, zato začni.

4. Izkoristi val podjetniških vzpodbud

V tvoji okolici vse vrvi od podjetniških vzpodbud za mlade. Izobraževanja, inkubatorji, tvegani kapital – vse to so dobrote, ki jih še pred petimi leti praktično ni bilo. Vključi se v vodene programe in te izkoristi.

5. Preveri ideje pri neznancih in ne pri prijateljih

Imaš poslovno idejo? Čim prej jo preveri med ljudmi, ki jih ne poznaš – prijatelji ne štejejo – brez da razkriješ bistvo. Če prestaneš ta test, vprašaj še mamo, ki bo najostreje protestirala proti nesmotrni porabi časa, lahko pa tudi ne. 😉 Dobre ideje so kot dobri zmenki – trajajo!

Preberite tudi 5 nasvetov za mlade podjetnike: Uroš Čimžar – Domenca

Neprijetnim presenečenjem s poračunom elektrike se lahko izognete, (M.R.)

Vas je že presenetil velik znesek na poračunu porabe elektrike ali pa ste ugotovili, da ste preko leta plačevali previsoke račune? Tem težavam se lahko izognete tako, da svojemu dobavitelju elektrike sproti sporočate dejansko porabo, a morate biti previdni, ker vas tudi to lahko stane.

Večina gospodinjstev v Sloveniji porabo elektrike plačuje v pavšalnih zneskih, enkrat letno pa vsako gospodinjstvo dobi še poračun, ki je odraz dejanskega stanja porabe. Pogosto se zgodi, da so zneski poračunov visoki, Zveza potrošnikov Slovenije pa opozarja, da je mogoče elektriko plačevati tudi glede na dejansko porabo.

Pri pavšalnem načinu plačevanja je znesek na položnici določen na podlagi povprečne porabe v preteklem obdobju. Med letom je tako znesek praktično vsak mesec enak, odstopanja pa so le posledica števila dni v mesecu. Za gospodinjstva, ki ves čas porabijo približno enako količino elektrike, je tak način obračunavanja elektrike ustrezen.

Vse pa se spremeni, če se med letom poraba elektrike poveča ali zmanjša. Pri poračunu elektrike lahko doživite neprijetno presenečenje – visok znesek doplačila ali pa preplačila, kar pomeni, da ste med letom plačevali preveč in s tem brezobrestno kreditirali dobavitelja, opozarjajo na ZPS.

Temu se je mogoče izogniti tako, da dobavitelju vsak mesec posebej sporočite stanje števca. To lahko storite prek spleta, s pomočjo mobilne aplikacije, po elektronski pošti, po telefonu, telefonskem odzivniku ali faksu.

Vendar pa je pri tem treba biti previden, saj nekateri dobavitelji nekatere načine sporočanja dodatno zaračunajo. Tako lahko pri nekaterih operaterjih sporočanje prek telefona stane tudi več kot dva evra, dodaja ZPS. Pri vseh operaterjih pa je sporočanje stanja prek spleta brezplačno.

Pri večini dobaviteljev je stanje števca treba sporočiti do 10. ali 15. v mesecu, tisti, ki elektriko plačujejo prek trajnega naloga, pa imajo čas do 3. ali 5. v mesecu. Treba je sporočiti številko merilnega mesta, ki jo najdete na računu za elektriko, stanje porabe pri višji in nižji tarifi ali enotni tarifi. Če stanje oddajate prek spleta ali mobilne aplikacije, pa je treba imeti tudi uporabniško ime in geslo, pojasnjujejo na zvezi.

WordPress Themes