http://www.rtvslo.si/slovenija/banana-republika-s-tem-izrazom-grobo-zalimo-banane/305588
http://www.rtvslo.si/slovenija/banana-republika-s-tem-izrazom-grobo-zalimo-banane/305588
http://www.rtvslo.si/slovenija/banana-republika-s-tem-izrazom-grobo-zalimo-banane/305588
70 dag krompirja
2 žlici maščobe
1 čebula
3 dag moke
½ žličke mlete kumine
2 stroka česna
2 dl paradižnikove mezge
lovorjev list
voda za zalivanje
sol
zelenjavna začimba
Krompir olupimo, očistimo in narežemo na krhlje.
Čebulo pražimo. Dodamo odcejen krompir. Pražimo in mešamo, dokler se da (tak krompir ne bo razpadel). Pridamo kumino in sesekljan česen. Potresemo z moko, dodamo mezgo in zalijemo z vodo. Po potrebi dodamo tekočino. Večkrat premešamo. Dodamo lovorjev list, sol, začimbo (doma konzervirano zelenjavo). Skuhamo, do mehkega.
Lahko ga tudi obogatimo z mesom, ampak potem ni več krompirjev golaž …
ZIMI RES SE JE ZMEŠALO!!
KDAJ BO LETOS SNEG POBRALO??
ČAKA VRT IN ČAKA NJIVA,
A POMLAD ŠE KAR SE SKRIVA…
…NI NIKJER JE OPAZITI,
MORALA PA BI ŽE PRITI..
..RAZTOPITI SNEG IN LED..
..SPRAVITI STVARI V RED.
JE VELIKA NOČ PRED VRATI;
ROŽ BI MORALA NABRATI;
OKRASITI DOMEK MOJ,
A NA VRTU JE ZASTOJ.
ROŽICE ŠE MIRNO SPIJO,
SANJAJO, DA ŽE CVETIJO..
..SANJAJO POMLAD ZELENO,
IN PA SONČECE RUMENO.
SANJE BODO KMAL’ RESNICA,
ČE V VESOLJU JE PRAVICA;
SONCE POSIJALO BO..
..SPREMENILO SNEG V VODO.
VODA ROŽE BO UMILA,
IN JIH NEŽNO PREBUDILA;
ROŽICE PA VSE VESELE,
KMALU BODO ZACVETELE.
Sonja Srna, 29. 3. 2013
************110***************
Nihalo naj bo tokrat tisti pripomoček, ki ti pomaga izluščiti vibracije vesolja in najti odgovore na svoja vprašanja. Z malo vaje lahko postaneš prava mala jasnovidka, preverjaš pa lahko tudi svoje vsakdanje odločitve in ugotoviš, kdaj ljudje okoli tebe govorijo resnico.
Nihalo naj bo tokrat tisti pripomoček, ki ti pomaga izluščiti vibracije vesolja in najti odgovore na svoja vprašanja. Z malo vaje lahko postaneš prava mala jasnovidka, preverjaš pa lahko tudi svoje vsakdanje odločitve in ugotoviš, kdaj ljudje okoli tebe govorijo resnico.
KAJ LAHKO UGOTOVIŠ Z NIHALOM?
Postaviš lahko pravzaprav katerokoli vprašanje, paziti moraš samo na to, v kateri obliki ga zastaviš. Nihalo namreč odgovarja samo z da, ne, ne vem in ne želim dati odgovora. Tako ti ne bo nič pomagalo, če rečeš na primer: »Ali naj grem ven z Mirkotom ali Jakobom?« Ali: »Kako naj izboljšam svoje življenje?« Poskusiš pa lahko takole: »Ali me Jakob ljubi?« »Bo v soboto sončno?« »Sem zadovoljna v zvezi z Mirkotom?« »Če se vpišem na tečaj drsanja, ali bom uspešna?«
Nihalo torej uporabi za to, da:
– najdeš izgubljene predmete,
-se laže odločiš,
– izbereš primernega partnerja,
– razumeš svoja podzavestna hrepenenja,
– dobiš da/ne odgovore o prihodnosti,
– oceniš situacijo ali človeka.
Kaj je nihalo?
Nihalo je starodavni čarni pripomoček, ki so ga uporabljali, da bi našli izgubljene reči, napovedali spol nerojenega otroka ali določili primeren datum za določen dogodek. V starem Egiptu so se z njegovo pomočjo odločali, kje posaditi pridelke, Rimljani pa so se ga posluževali v pretkanih zarotah proti cesarju. V zgodnjem 19. stoletju so rabo nihala razširili še na iskanje skritih mineralov ter podzemnih tunelov, vendar se tudi danes najpogosteje uporablja za napovedovanje prihodnosti, saj pravzaprav ni omejitev, kaj vse lahko razkrije.
KAKO DELUJE?
Nezavedni premiki roke povzročijo, da nihalo zaniha. Vzorci kozmične energije in tvojega nezavednega uma namreč sprožijo premikanje mišic, ne da bi se tega zavedela. Prav zato imaš lahko tako dostop do vsega nezavednega znanja v sebi, vsi odgovori prihajajo iz univerzalnega vira skozi tvoje nezavedno. Najboljše odgovore lahko dobiš, če si popolnoma objektivna. Če sprašuješ po tistem, kar si najbolj goreče želiš, so rezultati lahko odraz tvoje želje. Ker čustvena vpletenost lahko popači odgovor, poskusi biti čim bolj odkrita s seboj, preden začneš.
IZBIRA NIHALA
Na tržišču jih je veliko, predvsem kristalnih. Za prvo silo in dokler ne veš, če se boš s tem resno ukvarjala, pa lahko vzameš tudi verižico, ki ti je všeč, na kateri naj bo večji obesek. Pomembno je, da ti je všeč. Z vajo boš ugotovila tudi, katera dolžina verižice ti najbolj ustreza.
NAVODILA
Sedi pri mizi in nasloni komolec nanjo. Verižico primeš med palec in kazalec, približno 30 cm pred sabo. Ne prekrižaj nog pod mizo, da bo energija tekla. Zanihaj, da dobiš občutek. Nato postavi vprašanje, katerega odgovor že nedvoumno veš, na primer: »Ali sem ženskega spola?« Nihalo se bo odzvalo in se zavrtelo v eno smer, ti pa veš, da je nihanje v to smer odgovor da. Če ti ne gre takoj, se umiri in poskusi znova. Ne premikaj roke ali zapestja!
Odgovor da ni za vse enak, zato moraš skozi zgornji postopek. Ko prepoznaš da, postavi znana vprašanja še za ostale tri odgovore – ne, ne vem in ne želim dati odgovora. Smer nihanja potem drži za vse življenje, čeprav jo je dobro znova preveriti po dolgih premorih, saj se tvoja notranja energija z leti spreminja.
KAKO POSTAVITI VPRAŠANJE?
Pri začetnem poskusu uporabi vprašanja z znanimi odgovori: Ali sem ženska? Ali mi je ime Maja? Ali imam psa? Sprašuješ lahko naglas ali tiho, v glavi. Ko določiš smeri, začni postavljati vprašanja o tistem, česar še ne veš. Lahko vprašaš, kateri poti bi bilo dobro slediti, na primer: »Naj se vpišem na dramski krožek?« »Ali je bolje, da se vpišem na francoščino?« Lahko si pomagaš z dodatnimi vprašanji: »Ali bi bila pri francoščini bolj uspešna kot pri dramskem krožku?« Nadaljuješ lahko z vsem mogočim: »Bo jutri dober dan zame?« »Je Jure zaljubljen vame?« Pri slednjem pazi, da ne prenašaš svoje želje v odgovor.
NAPOVEDOVANJE PRIHODNOSTI
Tvoje zaznavanje prihodnosti je zelo subjektivno. Če imaš želje, potrebe in dvome, jih preslikuješ v prihodnost. To pomeni, da moraš pri delu z nihalom ostati zelo odkrita s seboj. Po drugi strani pa ti nihalo lahko pomaga sprejeti odločitve o stvareh, o katerih še nisi povsem odločena.
Vedno sprašuj čim bolj natančna vprašanja, lahko tudi, če je nekdo tvoj dober prijatelj in kako bi se ujela v zvezi z določenim fantom. Po prvem zmenku z njim lahko vprašaš: »Mu lahko zaupam?« »Je primeren zame?« »Mi bo zvest?«
IZGUBLJENI PREDMETI
Lahko poiščeš nekaj, kar si resnično izgubila, ali naj nekdo za vajo skrije določen predmet pred tabo. Vprašaj nihalo, če je predmet pri tebi doma. Nato zoži iskanje po posameznih prostorih. Ko določiš sobo, sprašuj vedno bolj natančno – »Je na mizi?« »Je pod posteljo?« »Je v omari?« Vadi in opazuj rezultate.
PREVERI ODNOSE
Na poseben način lahko ugotoviš tudi, kakšen odnos imaš z nekom, kar je še posebej koristno na ljubezenskem in prijateljskem področju.
Izberi dva enaka kovanca. Položi ju na mizo, malce narazen, med njima naj visi nihalo. Čez nekaj časa bo začelo nihati od enega do drugega. To pomeni, da sta v harmoničnem odnosu drug do drugega ne glede na to, ali se jima nihalo približuje s krožnim gibom ali ravnim. Pomembna je smer nihanja, potekati mora v smeri od enega kovanca k drugemu, sem ter tja.
Nato zamenjaj enega od kovancev z nekim drugim predmetom, na primer s svinčnikom, prstanom, kamnom … Ponovi postopek. Opaziš lahko, da se zdaj nihalo odziva drugače. Predmeta si nista sorodna. Zdaj pa prenesi svoja spoznanja na vprašanja o človeških odnosih.
Če greš recimo na prvi zmenek z nekom in ne veš, kako se bosta ujela, napiši vajini imeni vsako na svoj enak košček papirja. Položi ju na mizo, približno 13 cm narazen. Možnosti so: nihalo se bo premikalo od enega do drugega, krožno ali v črti, kar nakazuje harmonijo odnosa, sorodnost in razumevanje. Če miruje in se ne premakne nikamor ali se premika stran od kovancev, niha med njima naprej in nazaj, ne pa proti njima, to kaže na težave in ne preveč prijeten prvi zmenek.
Tako, navodila imaš in lahko začneš. Pomembno pa je, tako kot pri vsaki stvari, da se ne samo hitro navdušiš in potem odnehaš, ampak vztrajaš, vadiš in se vedno bolj izpopolnjuješ v tehniki. Tako se lahko dokoplješ do res izrednih sporočil svoje podzavesti in pokukaš v prihodnost! Pa srečno!
http://www.bodieko.si/konopljino-olje
Zaradi svojih lastnosti je konopljino olje edinstveno med jedilnimi olji. Uživamo ga hladnega oziroma z njim načeloma ne kuhamo. Najvišja temperatura, do katere ga je dovoljeno segrevati, je 150 °C, čeprav se že pri tej temperaturi izniči večina njegovih koristnih snovi. Tudi pri nižjih temperaturah, na katere sicer konopljino olje lahko segrevamo, so koristne snovi dokaj nestabilne. Segrevanje na višjo temperaturo pa vsekakor ni priporočljivo in lahko vodi v tvorbo transmaščobnih kislin.
Konopljino olje je torej najbolje uživati takšno, kot je – okusno, sveže in zdravo. Najprimernejša uporaba konopljinega olja je pri temperaturi blizu tiste, ki je priporočljiva za njegovo hrambo, torej na temperaturi okoli 10 °C. Na tej temperaturi so ohranjene vse zdravilne lastnosti konopljinega olja, okus in aroma pa ostajata prisotna tudi ob segrevanju.
Konopljino olje ima izrazit, a prijeten oreškast okus in ga lahko v kuhinji uporabljamo za razne hladne jedi, torej solate, polivke, hladne omake, namaze ter tudi za tople jedi, ki ne zahtevajo visokih temperatur. Z oljem lahko le oplemenitimo že končane jedi ali pa ga uporabimo kot sestavino.
V zdravilne namene je konopljino olje optimalno uživati v količini ene do dveh jedilnih žlic dnevno. Najbolj primeren čas uživanja je zjutraj na tešče (to pomeni na prazen želodec ter še pol ure po tem brez uživanja hrane in pijače), saj se koristne učinkovine v konopljinem olju le tako najbolje absorbirajo v telo. Ob rednem uživanju konopljinega olja je pričakovano izboljšanje ali pa celo odprava vrste indikacij, med katerimi so po pričevanju mnogih virov med drugim razna vnetja, zvišan holesterol, kožne bolezni, stres in slabo počutje, bolj specifično pa na primer revmatoidni artritis, predmenstrualni sindrom, akne in celo luskavico.
Ti zdravilni učinki izhajajo iz sestave konopljinega olja. Le-to vsebuje kar osem esencialnih aminokislin, veliko vitaminov skupine B in vitamin E. Še pomembnejši sestavini konopljinega olja pa sta linolna (omega-6) kislina in alfalinolenska (omega-3) kislina. Glede na to, da konopljino olje vsebuje kar od 50 do 70 % prve in 15 do 25 % druge kisline, je edinstveno, da že od 10 do 20 gramov oziroma dve jedilni žlici konopljinega olja zadovolji dnevne potrebe po teh maščobnih kislinah.
Alfalinolenska kislina je lahko v pomoč pri zdravljenju bolezni srca in ožilja. Konopljino olje zaradi razmeroma visoke količine omega-3 kislin, ki se vpletajo v presnovo holesterola, preprečuje tudi strjevanje krvi, saj ovira lepljenje trombocitov. Ker so kronična vnetja neredko posledica šibkega imunskega sistema, omega-3 maščobne kisline pa blažijo vnetne procese, priporočajo uporabo konopljinega olja tudi pri revmatoidnem artritisu, kroničnem vnetju mehurja, psoriazi oziroma luskavici, pri ulceroznem kolitisu ter drugih kroničnih vnetjih črevesja, pa tudi pri okvarah sklepov in motnjah gibanja. Omega-3 maščobne kisline – s tem tudi konopljino olje – so v veliko pomoč pri lajšanju bolečin. Uporabljajo ga tudi pri bolnikih z AIDS-om, glavkomom, astmo, epilepsijo in še pri nekaterih drugih bolečinskih stanjih.
Poleg omega-3 in omega-6 kislin konopljino olje vsebuje tudi gamalinolensko kislino oziroma GLA (2-4 %), ki je sicer del skupine omega-6 kislin in je izredno pomembna za imunsko odpornost. GLA vsebujejo tudi svetlinovo olje, boragino olje in olje iz semen črnega ribeza, je pa olje iz konoplje edino jedilno rastlinsko olje, ki vsebuje to pomembno sestavino. Tako lahko to olje nadomesti drage kapsule GLA, ki so dostopne na našem trgu. V tabeli številka 3 so navedeni zdravilni učinki gamalinolenske kisline.
Z vsemi njegovimi sestavinami, ki so uravnovešene po ključu 3:1 (oziroma je razmerje omega-6 proti omega-3 maščobam v konopljinem olju v razmerju 3:1, kar pripomore k pravilnemu ravnovesju telesnih hormonov), lahko konopljino olje brez zadržkov proglasimo za najbolj uravnovešeno jedilno rastlinsko olje, ki ga lahko najdemo v naravi. Ravno zaradi tega sodi konopljino olje tudi med vrhunske vire omega-3 maščobnih kislin in se vedno uporablja tudi po predolgem uživanju lanenega olja. Izključno in predolgo uživanje lanenega olja namreč lahko pripelje do pomanjkanja linolne kisline v organizmu. Da bi tako uspešno doseženo uravnoteženost maščobnih kislin s pomočjo lanenega olja obdržali tudi trajno, in da bi zagotovili zadostno preskrbo z linolno kislino, je treba laneno olje po nekaj mesecih nadomestiti s konopljinim oljem.
”Natakar,te žemlje so trde kot kamen!”…..”Ne nergajte! Leta 1945 bi jih bili pa veseli!”….No ja, takrat so pač bile še sveže.”
”Mucek, nekaj te teži. Povej mi! Tvoje skrbi so sedaj ko sva poročena tudi moje…..Prav, draga: neko dekle naju toži za očetovstvo.”
”Draga, ali sem dovolj dober zate?”….”To ne, ampak predober za druge.”
Jaka se je bahal prijateljem, da se je odločil spregovoriti s svojo ženo zelo resno o varčevanju v gospodinjstvu…….Drugo jutro Jaka pride h kolegom mrkega obraza……”Je bil tvoj pogovor o varčevanju uspešen?” so radovedni kolegi…..”Seveda. Odrekel se bom pivu in ne bom več kadil.”
”Se je katera tvojih mladostnih želja uresničila?”….”Da, ko me je oče lasal, sem si vedno želel, da bi bil brez las.”
”Francelj, ali se res misliš oženit s tisto vdovo?”….Jaz že ne bi hotel biti drugi mož kake vdove.”…..”Zakaj pa ne? To je še vedno veliko bolje, kot biti prvi.”
Pogovarjali so se o psih. ”Pes mojega soseda je res inteligenten. Nekoč je ponoči v njegovi hiši prišlo do požara. Sosed in soseda sta v veliki zmedi hitela reševati otroke. Ko so bili že vsi zunaj, je njihov Pazi še enkrat stekel v gorečo hišo. Kmalu se je spet prikazal ves osmojen in z …uganite s čim…v gobcu!”….”Ne uganemo, povej!” so dejali poslušalci……”Z zavarovalno polico, zavito v mokro brisačo.”
”Si se že kdaj nasmejal do solz?”….”Da, danes zjutraj, ko je oče stopil na žebelj in me videl, da sem se smejal.”
Ona (po medenem mesecu): ”Preden sva se poročila , si mi rekel, da imaš veliko denarja!”…On: ”Saj sem ga takrat tudi imel!”
”Zelo sem vesel, da sem prisostvoval vašemu predavanju o nespečnosti.”…..”Se vam je zdelo zanimivo?”,,,”To ne, ampak nespečnost mi je pozdravilo.”
Piščanci so čudovite živali. Ješ jih lahko pred tem in po tem, ko se zvalijo.
Dve bolhi igrata loterijoin ena zadene 1000din. ”In kaj boš sedaj z vsem tem denarjem?” je radovedna druga……”Kupila si bom lastnega psa.”
Zdravnik pacientu na operacijski mizi: ”Če sem popolnoma odkrit, vam moram povedati, da pri taki operaciji umrejo 4 od 5 bolnikov. Vam lahko še kako pomagam?”…..Pacient: ”Pomagajte mi, da se oblečem!”
Ona: ”Pred zaroko me ne sme nihče poljubiti!”…..On: ”Škoda. Me boste obvestili, ko boste zaročeni?”
”Se ti vedno strinjaš z ženo?”….”Ne, samo ji tega ne povem.”
”Sem slišal, da tvoja žena vozi kot strela….”Da res je. Velikokrat trešči v drevo.”
”Tovariš doktor,” skrbi pacienta, ”mislite, da se bom izvlekel? Bili so že primeri, ko je zdravnik postavil napačno diagnozo in zdravil za pljučnico nekoga, ki je potem umrl za tifusom.”…..”Neumnost”, ugovarja zdravnik, ”če jaz zdravim pacienta za pljučnico, ta tudi umre za pljučnico!”
”Dragi, včeraj sem v izložbi videla prekrasen plašč.”….”Ali res? No, kar obleci ga, da vidim, kakšen je!”
Dobra organizacija časa postaja vse bolj nepogrešljiv dejavnik uspešnega in zdravega življenja. Vsak lahko z nekaj pozornosti in znanja precej izboljša svojo uspešnost in zmanjša stres.
Po petdesetem letu se pogosto začenjamo zavedati, da nimamo več toliko energije kot včasih. Pomemben del recepta za našo uspešnost je, da znamo naloge opraviti pametneje, z manj truda in stresa. Pri tem nam lahko pomaga nekaj veščin in navad dobre organizacije časa.
V sodobni kulturi nekritičnega čaščenja mladosti hitro pozabimo na dragocene prednosti, ki smo jih pridobili z leti. Že samo zavedanje, kako velika razlika je med našimi preteklimi in sedanjimi znanji, modrostmi ter izkušnjami, nam lahko zbudi občutek samospoštovanja. Izkušnje, modrosti in znanje sicer že uporabljamo v vsakdanjem življenju, ko jih nadgradimo še z dobro organizacijo časa, pa lahko naredimo še več. Znani izrek »Delaj pametneje, ne še bolj trdo« (Work smarter, not harder) še kako drži.
Pomembno je vedeti, katerih 20 odstotkov nalog je najpomembnejših. Pri določanju tega gre za to, katerim nalogam damo prednost in kako želimo razporediti svoj čas in energijo.
Sedem nasvetov za uspešno delo
1. Ali uporabljate seznam nalog? Ta je tako rekoč praorodje organizacije časa. Pomaga nam poznati naše glavne naloge, omogoči nam več nadzora nad življenjem in zmanjšuje stres. Ne dogaja se nam več, da bi pozabili na pomembne opravke ali pa bili zaradi obilice nalog v stresu. Vse, kar potrebujemo, sta list papirja in svinčnik. A morda največja korist uporabe listkov izhaja iz poznavanja prioritet.
2. Pri določanju prioritet gre za to, katerim nalogam damo prednost in kako želimo razporediti svoj čas in energijo. Naloge lahko preprosto oštevilčimo po pomembnost ali pa po sistemu A, B, C, D, E (A = najbolj pomembno, B = pomembno, C = dobro bi bilo narediti, D = delegiraj in E = odstrani oziroma črtaj). Nato začnemo z najpomembnejšo nalogo. Italijanski ekonomist Vilfredo Pareto je ugotovil, da pogosto velja, da dosežemo 80 odstotkov učinka s samo 20 odstotki vložka. V 20 odstotkih časa, denimo, dosežemo 80 odstotkov rezultatov (drugih 20 odstotkov pa v preostalih 80 odstotkih časa). Osemdeset odstotkov umazanije v stanovanju pospravimo v prvih 20 minutah pospravljanja, podjetja pa ugotavljajo, da jim 20 odstotkov kupcev oziroma izdelkov prinaša kar 80 odstotkov prihodkov oziroma dobička. Pomembno je vedeti, katerih 20 odstotkov nalog je najpomembnejših. In res – le zakaj bi zapravili kar 80 odstotkov našega časa in energije za samo 20 odstotkov dodatnih rezultatov?
3. Kup obveznosti v našem življenju je rutinskih. So pa vedno tudi take, pri katerih ne vemo točno, kaj je treba narediti, niti nam ni jasno, kako. Takrat je čas za razmislek in oblikovanje načrta in jasnih ciljev. Ena ura načrtovanja prihrani deset ur dela. Dobro je, da se lahko zanesemo na pridobljene izkušnje in znanje. Sam imam na polici nalepljen listek z nekaj vprašanji: kaj je cilj (kako dobro želim to opraviti), koliko časa nameravam porabiti in kako bi to najlažje naredil. Najbolje je seveda, da zadevo opravimo ne predobro, ne preslabo. In seveda pomaga, da jasno opredelimo naše cilje, saj sicer tarčo težko zadenemo. Čudovit in zelo priljubljen kompas, ki nas vsakodnevno dolgoročno vodi v pravo smer, je tehnika velikih kamnov Stephena Coveyja, ki jo je opisal v knjigi Najprej najbolj pomembno.
4. Tudi ko poznamo cilje, imamo izdelan seznam prednostnih nalog in načrt izvedbe, nam lahko čas uide izpod nadzora. Pogost razlog je, da ne obvladamo kradljivcev časa. Teh kar mrgoli – telefonski klici in sestanki, predolgi obiski, hišna opravila, v preteklosti sprejete nepotrebne obveznosti. Kradljivce časa lahko precej omejimo. Tako lahko na primer trajanje sestanka ali srečanja ob kavi omejimo tako, da jasno določimo, koliko časa imamo na voljo in se tega tudi držimo. Ljudi, ki nam pogosto kradejo čas, lahko prijazno prosimo za razumevanje. Razmislimo, koliko časa želimo nameniti vsakodnevnim obveznostim in kaj bi se zgodilo, če bi nekatere stvari poenostavili. Ugotovimo, kaj nam najbolj krade čas, in poiščimo ustvarjalne rešitve.
5. Odlašanje, le kdo ga ne pozna, je odlično gojišče za občutke krivde. Znani guru organizacije časa Brian Tracy opisuje kar 16 tehnik za premagovanje odlašanja. Predlaga na primer tehniko švicarskega sira (nalogo razbijemo na manjše dele in opravimo samo eno kratko nalogo ali pa določimo 15-minutne intervale, v katerih opravimo, kar pač opravimo, in se tako rešimo občutka neobvladljivosti zadeve) ali pa tehniko »pojej živo žabo« (najprej naredimo tisto, kar nam je najmanj všeč). A včasih je treba iti globlje in raziskati, kaj nas v resnici omejuje. To od nas resda zahteva več truda, a so rezultati dolgoročnejši.
6. Danes je »delanje več stvari hkrati« (multitasking) postalo skoraj moderno. A priznani Journal Of Experimental Psychology navaja, da so bili študentje pri reševanju matematičnih problemov, ko so vmes reševali še druge naloge, dejansko do 40 odstotkov počasnejši. Sveti gral najuspešnejšega in najučinkovitejšega dela torej še vedno ostaja sproščeno, osredotočeno in zavzeto delo pri eni nalogi oziroma, kot temu pravi Mihaly Csikszentmihalyi, delovni tok (flow). Najboljši delajo tako.
7. In še najmočnejše orodje organizacije časa – to je povsem preprosta in vsem dobro poznana beseda NE. Kako reči ne? Imamo vsaj tri možnosti. Prva je, da z razumevanjem, vljudno, a odločno, rečemo: »Razumem tvoj položaj in žal mi je, da ti tokrat ne morem pomagati, ker…« In navedemo razlog. Po potrebi ponavljamo ta stavek po tehniki pokvarjene plošče. Druga možnost je, da rečemo: »Naj malce razmislim, pa ti sporočim.« Tako pridobimo nekaj časa. Tretji je, da ponudimo: »Razumem te, a vse, pri čemer ti lahko pomagam, je…« Pri tem povemo, kaj je za nas možno. Prav je, da se zavedamo, da lahko »ne« vedno rečemo vljudno in z razumevanjem ter da s tem nikoli ne zavrnemo človeka, vedno le prošnjo. Pogosto smo mi sami tisti, ki si najtežje rečemo »ne«. A se da, in to osvobaja.
*dr. Klemen Podjed, Inštitut za produktivnost
Članek je objavljen v februarski reviji Stotka.
DANES, KO PRAZNIK IMAMO VSE MAME,
UPAM, DA SPOMNI SE KDO TUDI NAME,
AMPAK FANTINOM TEŽKO GRE Z JEZIKA,
DA BI ČESTITALI, KAKOR SE ŠIKA.
ČAKAJO NAME, OD KOD BOM PRIŠLA,
JIM JE NERODNO IN GLEDAJO V TLA,
KO PA PRED NJIMI POJAVIM SE JAZ,
TAKRAT POGUMNO MI ZREJO V OBRAZ.
SINE MI ROKO DA…”HVALA TI, MAMA,
TUDI, ČE STARAŠ SE, PRAVA SI DAMA”;
DRUGI SIN PRVEMU LE PRITRDI,
POTLEJ POLJUBČEK, OBJEMČEK SLEDI.
ZADNJI PA PRIDE NA VRSTO ŠE MOŽ:
”MAMI, S PENINO NAZDRAVILA BOŠ;
MI SMO HVALEŽNI ZA TVOJE SKRBI,
IN TI ZA PRAZNIK ČESTITAMO VSI”.
Sonja Srna, 25. 3. 2013
************109****************