ODIÅ AVITE PROSTORE Z NARAVNIMI DIÅ AVAMI
Poleg tega, da lepo dišijo, tudi vplivajo na razpoloženje in počutje, nekatere pa celo odganjajo insekte.
Vonjave podobno kot glasba ali kot barve vplivajo na naše razpoloženje. Vijolična barva velja za meditativno barvo, ki krepi duhovnost, eterično olje sivke pa pomirja kot nežna glasba. Oranžna ali rumena nam vlivata energijo in pogum, podobno pa delujejo eterična olja citrusov ali energična glasba. Znanstveniki so dokazali, da nekatera eterična olja (kamilica, melisa, sivka) upočasnijo delovanje možganskih valov, medtem ko jih druga (evkaliptus, rožmarin, citrusi) pospešijo.
Å e preden naši možgani zaznajo, katero vonjavo vonjamo, ta že sproži odziv hipofize, ki uravnava izločanje hormonov in vegetativnega sistema (dihanje, uravnavanje temperature, prebava, krvni obtok). Vonjave torej delujejo, še preden jih zaznamo in še nekaj časa po tem, ko jih z vohom ne zaznavamo več. Pri vsem tem z nosom le vonjamo, možgani vonju pripišejo določeno ime, a to še ni pogoj za odziv hipofize. Telo se namreč odzove le na pristno naravno vonjavo ali vibracijo eteričnega olja oziroma rastline, iz katere je olje izdelano. Umetne dišave naravne le posnemajo in nimajo takšnega učinka na razpoloženje in počutje, kot ga lahko dajo naravne dišave. Morda res dišijo približno enako, vendar pa manjka tista ključna vibracija eteričnega olja in tako se naša notranja kemija žal ne zgodi, hipofiza se ne odzove. Lahko namreč prevaramo nos in možgane, telesa pa ne.
Umetno pridobljene vonjave nas ne samo prevarajo, ampak tudi nič dobrega ne naredijo v našem telesu. Snovi umetnih olj, ki jih vdihavamo, se nalagajo v telesu, medtem ko se naravna olja v celoti izločijo. Zakaj si torej ne bi odišavili doma na naraven način? Vonjave so lahko ravno tako intenzivne, od njih ne boli glava, ampak lahko lažje zadihamo, se sprostimo, umirimo ali pa osvežimo in navdamo z novo energijo.
Eterična olja so nadvse pripravna, da z njimi odišavimo posamezen prostor, omaro ali na primer posteljnino in oblačila. V prostoru uporabimo izparilnik in vanj nakapamo nekaj kapljic izbranega eteričnega olja ali mešanico izbranih eteričnih olj. Izdelate lahko svoj potpuri z izbranim vonjem – v lično posodico ali košarico nasujte posušene cvetne liste vrtnic ali liste in storže ter pokapajte z eteričnim oljem. Potpuri postavite na delovno mizo, nočno omarico, mizico v dnevni sobi ali omarico v predsobi, da bo vonj pozdravil goste. Povsod bo tudi lep okras, za različna mesta pa lahko izberete različne dišave glede na namen, ki ga želite doseči – na delovni mizi eterično olje limonske trave, na nočni omarici sivko, v dnevni sobi ali predsobi meto, grenko pomarančo, piment ali cimet. Potpuri, ki ste ga nakapali z eteričnim oljem sivke, bo omaro in perilo v njej prežel s prijetnim vonjem, obenem pa pregnal molje.
Če se vam zdijo eterična olja premočna, lahko uporabite nekoliko blažji hidrolat ali rožno vodo izbrane rastline. Hidrolati so vodotopne sestavine eteričnega olja in nastanejo v postopku parne destilacije kot stranski proizvod. V vodi topne aromatične snovi rastlin lahko uporabimo tudi za odišavljenje doma – hidrolat preprosto razpršite v prostoru, po posteljnini, preden se odpravite spat, ali pa ga dodajte v posodico z vodo in postavite na radiator. Hidrolat bora, na primer, osveži in razkuži zrak, ustvari prijetno domače vzdušje in prečisti dihalne poti.
Tudi z začimbami lahko prijetno odišavite prostore – cimet, klinčki, piment, vanilja, sladki janež, kari oddajajo čudovite vonjave. Posamezno ali skupaj jih natresite v posodice in jih razporedite po stanovanju. Lahko pa jih stresete v vrelo vodo in tako pričarate omamne vonjave. Å e večji učinek dajo, če vodo z začimbami dlje časa pustite vreti na štedilniku – iz kuhinje se bo vonj razširil v vse prostore.
Če so vam bolj všeč osvežilni sadni vonji, lahko podobno storite s sadjem – v vodo dajte na kolute narezano pomarančo, dodajte nekaj klinčkov in pustite, da počasi vre. Ali pa v posodo z vrelo vodo narežite pomarančo, limono, mandarino in grenivko. Citruse lahko tudi napikate s klinčki in jih obesite ali postavite na različna mesta po stanovanju. Za prijetno dišeče stanovanje pa lahko tudi skuhate jabolčni kompot.
Vonj po pravkar pečenem pecivu ali keksih je lahko zelo omamna dobrodošlica za goste. Tik preden pridejo, specite zavitek, pito, kekse ali kakšno drugo pecivo. S čudovitimi vonjavami jih boste prijetno presenetili, saj ni lepšega kot priti v omamno dišeč dom z vonjem po najljubši sladici.