Sedite na stol ali pa se vležite na tla in ne počnite popolnoma nič. Nekajkrat globoko vdihnite in izdihnite. Globoko dihanje spodbuja vaš parasimpatični živčni sistem (dihanje, prebava, bitje srca), zato tudi pomirja. Ko se boste že dovolj umirili, pojdite v mislih na kraj, kjer se počutite popolnoma sproščeno.
Čutite, kako vas ta kraj pomirja in blagodejno vpliva na vaše telo. Ostanite na tem kraju, dokler se vam misli popolnoma ne umirijo, med tem pa bodite še vedno osredotočeni na dihanje. To vajo izvajajte vsaj 10 minut na dan.
Problem, ki ga ima danes večina ljudi, je stresen način življenja, ki posledično aktivira simpatično živčevje. To sčasoma lahko povzroči kronični stres, ki negativno vpliva na celoten organizem.
Raziskave kažejo, da že samo 10 minutna meditativna vaja na dan močno zmanjša vplive stresa na telo. Procesi, ki jih možgani izvajajo, ko smo v meditativnem stanju, so drugačni od procesov, ki se dogajajo, kadar smo aktivni. Namenite torej 10 minut vadbne na dan tudi svojim možganom, hvaležno vam bo celotno telo.
Avstralski znanstveniki so odkrili razlog, zaradi katerega so ljudje nagnjeni k naglemu pridobivanju telesne teže po tem, ko jim je uspelo shujšati. Znanstveniki trdijo, da je človeško telo programirano, da odstotek maščobe v telesu vrne na enako stopnjo kot pred dieto.
Znanstvenik z univerze v Melbournu Joseph Proietto trdi, da kar 90 odstotkov ljudi, ki hujšajo s pomočjo diet, v roku petih let nazaj pridobi izgubljene kilograme. Krivec za to so hormoni, ki telesu “govorijo” naj poveča vnos hrane. “Naša raziskava kaže, da je povečanje hormonov, ki spodbujajo lakoto, v telesu prisotno še 12 mesecev po izgubi teže,” je pojasnil Proietto. “Moramo priznati, da je bil mehanizem, ki človeka sili, da si poišče hrano po izgubi teže, zelo dobrodošel v preteklosti, v sodobni družbi pa postaja problem,” je še dodal znanstvenik.
V raziskavi univerze v Melbournu je sodelovalo 50 oseb s prekomerno težo. Izpostavljeni so bili strogi 10-tedenski dieti, kar 16 testirancev pa na koncu ni doseglo zahtevanega desetodstotnega znižanja telesne teže.
Pri preostalih 34 testirancih so znanstveniki po koncu diete zaznali povečanje hormonov, ki sprožajo lakoto v možganih. Znanstvenike je presenetilo, da se tudi po več kot enem letu od diete, stopnja hormonov, ki povzročajo lakoto ni zmanjšala. “To pomeni, da morajo ljudje, ki jim je uspelo shujšati, nadaljevati z disciplino in spremembami v načinu prehranjevanja, če želijo obdržati svojo novo telesno težo,” je razložil Proietto.
Za ljudi s prekomerno telesno težo pa upanje vseeno ostaja, saj naj bi v ZDA že opravljali poskuse z zdravili, ki bi zmanjšali stopnjo hormonov, ki povzročajo lakoto. “Menim, da bo v prihodnosti mogoče uporabljati zdravila za nadzor lakote,” je dejal Proietto. Do takrat pa je po njegovem mnenju največ, kar lahko naredimo to, da starši otrokom vcepimo zdrav način prehranjevanja ter tako preprečimo njihovo prekomerno težo. Če nisi debel, ti ni potrebno hujšati, torej se tvoji hormoni ne spreminjajo,” je zaključil znanstvenik.