OGNJIČ
Ognjič je ena izmed najbolj zdravilnih cvetlic, ki jih boste našli. Ognjičevo mazilo je učinkovito pri zdravljenju suhe kože, pomaga proti vnetjem, odrgninam, opeklinam. Ognjičev čaj pa lajša želodčne tegobe, pospeši pa tudi čiščenje organizma.
Ognjič
Čaj iz ognjiča je koristen za notranjo in zunanjo uporabo. Za zunanjo uporabo ga koristite za čiščenje kože s poparkom. Za notranjo pa je koristen predvsem za želodčne težave.
Ognjič ima podoben učinek kot arnika. Ne draži kože in je zato uporaben predvsem za občutljivo kožo in kožo nagnjeno k alergijam. Ognjičevo mazilo deluje tudi kot blagi zaščitni faktor pred soncem, vendar ni nadomestilo za kreme z zaščitnim faktorjem! Prav tako lajša tudi sončne opekline. Tudi nasploh krepi tonus koži, ji vrača sijaj in pospešuje cirkulacijo krvi. Deluje proti mikrobom, snovi v njem pa preprečujejo naselitev glivic. Zaradi svojih učinkovin je ognjič zelo priznan tudi v kozmetiki.
Pozitivne lastnosti ognjiča pa potrjujejo tudi različne raziskave. Po njih naj bi zdravilne učinke imele predvsem tri snovi v njem, in sicer flavonoidi, eterično olje in triterpeni. Flavonoidne sestavine naj bi prispevale k protivnetnemu učinku, eterično olje naj bi imelo protikrčni učinek in triterpeni naj bi večali splošno odpornost proti okužbam.
Za utrujeno in mozoljavo kožo
Če imate utrujeno, mozoljasto kožo ali akne, je ognjičevo mazilo ravno pravšnje za vas. Najbolje je, da je popolnoma naraven, brez kozmetičnih dodatkov. Lahko pa poskusite tudi z ognjičevim čajem. Pripravite si ga tako, da dve zvrhani žlički ognjičeve zeliščne mešanice prelijete z skodelico vroče vode. Pustite stati deset minut, malo ohladite in si s tem umijte obraz. Obraz lahko splaknete ali pa ga očistite z vato. Na podoben način si pripravite tudi obkladek za modrico in ga položite na zatečeno mesto.
Ognjič je zaveznik žensk v meni
Ognjič je vsestranski. Preprečuje različne infekcijske bolezni. Mnogi ga uporabljajo tudi za zdravljenje odprtih ran in opeklin. Sicer pa se odsvetuje nosečnicam.
Ljudski zdravilci uporabljajo ognjič tudi notranje v obliki poparka in tinkture. Pri vnetju želodčne sluznice, čiru na želodcu in črevesju, krčih in driskah. Redno pitje čaja pa čisti kri, blaži nečisto kožo in neredne menstruacije. Ognjič je tudi zaveznik žensk v meni, pomaga pa tudi proti stresu in pomirja.
Zdravilno učinkuje na jetra in pospešuje izločanje žolča. Ima blage diuretične in odvajalne lastnosti ter preprečuje infekcijske bolezni. Čaj pijemo večkrat dnevno, ne smemo ga sladiti, pa tudi prevroč ne sme biti. S tem čajem lahko izpiramo tudi ustno votlino ali ga uporabimo za obloge za rane.
Čeprav smo navajali le dobre strani ognjiča, naj omenimo tudi eno slabšo. Ognjič vpliva na menstruacijski ciklus, odsvetuje pa se tudi nosečnicam. To sicer ni pisano pravilo, je pa vsekakor ob uživanju ognjiča potrebna zmernost in previdnost. Zato ni odveč, če se o uporabi posvetujete tudi s strokovnjakom. Kar pa se tiče zunanje uporabe ognjiča, si lahko obraz z njim umivamo ali mažemo prav vsak dan.
PRIPRAVA MAZILA
Priprava mazila zahteva kar nekaj spretnosti in znanja.
Najboljše mazilo je pripravljeno na svinjskem salu iz popolnoma svežih cvetnih koškov. Svinjsko salo mora biti neslano in pravilno scvrto, da mast ne diši po prežganem, če pa je scvrto premalo, se mazilo rado pokvari.
Pol kilograma salne masti segrejemo in dodamo 150 do 200g svežih ognjičevih cvetov ali samih cvetnih lističev. Zmes premešamo in pustimo stati 24 ur. Naslednji dan vsebino počasi segrejemo in jo med segrevanjem mešamo. Zmes precedimo preko gaze in jo vlijemo v lončke. Če želimo, da je mazilo obstojnejše, dodamo malo čebeljega voska.
Mazilo lahko pripravimo tudi na osnovi iz vazelina ali olivnega olja z dodatkom čebeljega voska, vendar je mazilo, pripravljeno na svinjskem salu, bolj učinkovito.
Mazilo hranimo v hladnem prostoru.
ZDRAVILNI OGNJIČ (Calendula officinalis)
Zdravilni ali vrtni ognjič je eno do dve-letna zelnata rastlina. Njegova domovina je južna Evropa, gojijo pa ga v zmerno toplih pokrajinah po vsem svetu.
Razmnožujemo ga z direktno setvijo ali pripravimo sadike in jih presadimo na želeno mesto. Pri sajenju moramo upoštevati dejstvo, da je potrebno cvetove redno pobirati (sicer rastlina naredi seme in dozori), zato moramo med vrsticami pustiti toliko prostora, da ob nabiranju cvetov ne poškodujemo rastlin. Bleščeče oranžne cvetove pobiramo v suhem vremenu, ko se cvetni koški odpro – najbolje vsak drugi dan. Cveti od junija do oktobra.
UPORABA
Cvetne koške lahko posušimo in jih kasneje uporabimo za čaj, lahko pa iz svežih pripravimo mazilo ali tinkturo. Če ločimo cvetne lističe in jih posušimo, jih lahko uporabljamo kot naravno barvilo za obarvanje raznih jedi namesto žafrana.
ZDRAVILNOST
Zdravilni ognjič je bil nekdaj med najbolj znanimi in vsestransko uporabnimi zelišči zahodnega zdravilstva.
Je antiseptik, nekatere sestavine delujejo proti glivicam, bakterijam in virusom. Ognjičevo mazilo deluje tudi na kapilare, tako da pomaga pri celjenju ran, pri krčnih žilah in raznih vnetjih. Učinkovito ga uporabljamo za zdravljenje zlate žile. Uporabljamo ga lahko za odrgnine, opekline, sončne opekline, akne, izpuščaje, pike žuželk … Zelo učinkovito je za dojenčke pri pleničnih izpuščajih in temenicah, doječim materam pa lajša vnetja prsnih bradavic. Pomaga tudi pri glivičnih okužbah stopal.
Pitje poparka ali tinkture pomaga zdraviti vnetja prebavil (gastritis, peptične razjede, …) in pospešuje izločanje strupov iz telesa. Čisti tudi jetra in žolčnik, zato se priporoča ljudem, kateri so preboleli zlatenico oziroma imajo težave z jetri ali žolčem.
Ker deluje blago estrogensko, lajša menstrualne bolečine in uravnava krvavitve.