V NARAVI JE ”MIZICA POGRNI SE” (mala marjetica)

Nabiramo cvetove in mlade listke marjetic za dodatek solatam. So zelo okusni in zdravilni, polni vitaminov in rudnin. S cvetovi okrasimo solate.
Nabiramo lahko tudi drobne cvetne popke, ki so primerni tako za solate kot tudi za vlaganje v kis.
Marjetica je zdravilno zelišče. Njene cvetove sušimo za čaj.
Enako uporabne so tudi okrasne marjetice z bogatejšimi cvetnimi čašami.

Rastlina vsebuje saponine, čreslovine, sluzi, grenčine, eterična olja in flavone. Uporabljamo sveže ali posušene cvetne koške, iz katerih si pripravimo poparek, ki ga pijemo trikrat na dan: žličko posušenih cvetov prelijemo s skodelico vroče vode in namakamo 10 minut. Čaj deluje kot ekspektorans (za izkašljevanje). Pitje čaja pomaga tudi pri revmatizmu, artritisu in težavah z jetri in ledvicami. Blaži bolečine in krče, pospešuje presnovo in ima adstringentne lastnosti.

Marjetica tudi čisti kri, saj pospešuje izločanje strupov iz organizma. Ima poživljajoč učinek. Spomladi si vsak dan iz mladih poganjkov in listov pripravimo napitek: iztisnemo dve žlici soka ter ga zmešamo s pol skodelice vode.
Listi marjetice se zunanje uporabljajo za zdravljenje ran in brazgotin. Žvečenje svežih listov pa zdravi afte in druge razjede v ustih.

Å e nekaj za praktično uporabo:
Čaj, ki pomaga pri angini
Pripravimo poparek iz listov in cvetnih koškov marjetice. Uporabimo 3 jedilne žlice suhega zelišča in 1 liter vode. Pustimo stati 10 minut. Pijemo trikrat dnevno eno skodelico. Čaj osladimo s kostanjevim medom.

Zdravljenje ran
Na vnete rane, ki se nočejo zaceliti, damo obkladek iz natolčenih listov, korenin in cvetov navadne marjetice.

Spomladanska solata za čiščenje telesa
Potrebujemo: 2 pesti narezanih listov regrata, 2 pesti narezanih listov navadnega svinjaka (špehca), 1 pest narezanih mladih listov ozkolistnega trpotca, 1 pest narezanih liston navadne marjetice, 1 pest narezanih listov trobentice, 1 pest cvetov navadne marjetice, 1 pest cvetov trobentice, 1 pest narezanih listov čemaža, 1 pest narezanih listov plešca, 1 šopek zeli bršljanaste grenkuljice, 1 šopek narezanih mladih listov rmana, 2 pesti narezanih listov špinače, mešanici primešamo še topel krompir. Solato začinimo s soljo, zabelimo z olivnim oljem, jabolčnim kisom ali limoninim sokom.

RAK – PREHRANA – Napisal/a Center Prehranske Terapije – Zdravje

Ali je prehrana pri zdravljenju raka res tako zelo pomembna ?

Prehranska podpora pri zdravljenju raka ima na naše zdravje zelo velik pomen. Med procesom zdravljenja in seveda po njem je bolj kot kdajkoli prej pomembno, da jeste zdravo in hranljivo prehrano. Vaše telo je zaradi kemoterapije, obsevanja oz. zdravil dodatno obremenjeno, porablja pomembna hranila za boj proti rakavim celicam in za dodatno obnovo vaših zdravih celic, ki so zaradi močnega zdravljenja poškodovane. Za pomoč pri uničevanju rakavih celic in pri obnjavljanju vašega imunskega sistema, morate v svojo prehrano vključiti polnovredna živila, ki so lahko prebavljiva in vsebujejo bistvene hranljive snovi, vitamine in minerale. Prav tako prehrana vpliva na pojavljanje simptomov, ki nastajajo zaradi zdravljenja:
slabost, bruhanje, driska, zaprtje, spremembe okusa, suha usta, bolečine ali rane, slabši apetit, hitra sitosti, utrujenost, depresija, anksioznost. Glavni cilj pred, med in po zdravljenju, je vzdrževanje primerne količine kalorij za vzdrževanje teže, količine beljakovin, vitaminov, mineralov, encimov za optimizirano delovanje imunskega sistema, ter za moč in strpnost do zdravljenja. Prehrana mora biti prilagojena glede na način zdravljenja:
* – Kemoterapija – slabost, bruhanje, spremembe okusa, spremembe apetita, vnetje sluznice ali rane v ustih, utrujenost, driska in / ali zaprtje.
* – Obsevanje – Prehranskih učinki obsevanja so odvisni od površine, teže telesa…
Zdravljenje glave, vratu, prsnega koša lahko povzroči spremembe okusa, bolečine v ustih, bolečine v žrelu, drisko, suha usta, težave z zobmi, in / ali disfagija (težave pri požiranju). Suha usta so lahko trajna posledica.
Zdravljenje želodca lahko povzroči slabost, bruhanje, in / ali drisko.
* – Imunoterapija lahko povzroči slabost, bruhanje, drisko, vnetje ust, hudo izgubo telesne teže (anoreksija), suha usta, in / ali spremembe okusa. Ob individualno prilagojenemu jedilniku je potrebno upoštevati tako način, kot posledice zdravljenja. Nekatere sestavine priporočenega jedilnika pa so bistvenega pomena:

Zelišča in začimbe

* Bazilika
* Kardamom
* Cimet
* koriander
* Kumina
* Koromač
* Česen
* Ingver
* Meta
* Peteršilj
* Žafran
* Kurkuma
* Kajenski poper
* Bazični prah

Vitamin C (Varuje celice, preprečuje nekatere oblike raka)

* Zelje
* Kivi
* Pomaranče
* Jagode
* Mandarine

Vitamin E (nevtralizira poškodbe celic)

* Mandlji
* Avokado
* Brokoli
* Mango
* Sončnična semena

Vitamin D

* Losos
* Tuna
* sonce

Karotenoidi (zavirajo rast rakavih celic, raziskave kažejo, da se bolniki z rakom zelo dobro odzivajo na hrano z vitaminom A)

* Marelice
* Korenje
* Å pinača

Selen (Je močan antioksidant)

* Brazilski orehi
* Tuna
* Losos

Sojinimi izoflavoni

* Fermentirani sojini izdelki

Folna kislina (je bistvenega pomena za sintezo in popravilo DNA)

* Beluši
* Avokado
* Pesa
* Brokoli
* Brstični ohrovt
* Zelje
* Čičerika
* Leča
* Pomaranče
* Grah
* Å pinača

Likopen (zavira raka prostate)

* Grenivka
* Guava

Ribje olje – omega 3 (zavira vnetje…)

* Skuša
* Losos
* Tuna

Ingver (Spodbuja presnovo in energijo. Pomaga pri prebavi in absorpciji. Je protivneten in pomaga pri slabosti.)

Flavanoidi (Pomagajo pospeševati delovanje encimov v telesu, za boj proti rasti rakavih celic)

* Jabolka
* Borovnice
* Brokoli
* Korenje
* Grenivka, bela
* Limone
* Čebula
* Pomaranče
* Granatna jabolka
* Soja
* Paradižnik

Katehini (nevtralizirajo proste radikale)

* Grozdje
* Zeleni čaj

Kalcij (Zmanjšuje dražilne učinke žolčnih in maščobnih kislin v debelem črevesu)

* Amarant
* Brokoli
* Fižol, svež
* Losos
* Soja
* Tofu

V času zdravljenja raka se lahko “pravilna prehrana” za vas, razlikuje od “zdravega prehranjevanja” za nekoga drugega. Vsak bolnik ima individualne prehranske potrebe, glede na načrt zdravljenja, vrsto raka, težo, leta, spol in številne druge dejavnike.
Prilagojeni jedilniki omogočajo enostavno pripravo okusnih, polnovrednih živil v vaši prehrani za krepitev imunskega sistema med in po zdravljenju.
Kuharski nasveti, recepti in seznam prehranskih dopolnil (če je to potrebno) so osnove, ki jih potrebujete za kuhanje hranljivih in okusnih obrokov, ki bodo pomagali v boju proti raku.

Ameriški inštitut za raziskave raka (AICR) spodbuja raziskave o odnosu prehrane, telesne dejavnosti in telesne teže pri tveganju in zdravljenju raka, razlaga znanstvene literature in izobražuje javnost o najnovejših rezultatih – na univerzah, v bolnišnicah in raziskovalnih centrih po vsej državi. AICR ponuja tudi širok spekter izobraževalnih programov za pomoč na milijonom Američanov, da bi jih naučili, da so spremembe prehranjevalnih navad zelo pomembne pri preprečevanju oz. zdravljenju raka.

AICR je del svetovne mreže dobrodelnih organizacij, ki so namenjene za preprečevanje raka.

Zdravniki, raziskovalci in vodilni prehranski strokovnjaki so uvideli, kako zelo učinkovita je prehrana pri preprečevanju, zdravljenju in zmanjševanju tveganja za ponoven izbruh bolezni.

* PRIMER JEDILNIKA

ZAJTRK:

* NA TEÅ ČE: bazični prah zmešan z malo tople vode

* ZELENJAVNI NAPITEK: špinača, peteršilj, ohrovt, listi pese, blitva, špinača, regrat, špargelj in kurkuma

MALICA:

* zmleta črni sezam in laneno seme, zmešana z žličko lanenega olja in sklečko prej namočenih mandljev in marelic, zeleni čaj

KOSILO:

* *korenčkova juha z ingverjem
* *divji losos na žaru; brokoli, cvetača in brstični ohrovt kuhani na sopari
* polivka: zmešan sesekljan česen, petršilj, domače olivno olje
* *mešana solata, zabeljena z limono in konopljinim oljem

MALICA:

* sveže zmešan sok iz borovnic, limone in cimeta

VEČERJA:

* prosena kaša skuhana v amarantovem mleku, potresena z mletimi mareličnimi peškami (6) in narezanimi jagodami
* kozarec kokosove vode iz mladih, zelenih kokosov

Prav tako je zelo pomembno, da čez celoten dan ne pozabite popiti veliko sveže vode, najbolje “žive”.

Objava izraža mnenja avtorja vsebine, pri čemer Lifestyle natural ne odgovarja za točnost podatkov.

JEJMO ZDRAVO (hrvaško)

Prženi krompirič‡i i čips meč‘u najgorom su hranom koju možete staviti u usta, tvrde nutricionisti.

Osim praznih kalorija sadrže gomilu soli, koja povisuje krvni pritisak, zasič‡ene masnoč‡e, koje povisuju holesterol, i ugljikohidrate, koji naglo povisuju nivoe inzulina u krvi, a to može poveč‡ati rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa. Ipak, najgori su akrilamidi, štetni spojevi koji se stvaraju pri prženju, a povezani su sa nastankom karcinoma. Umjesto prženog, bolje je jesti pečeni krompir, a čips je najbolje zaobič‡i.

Iz ishrane bi takoč‘e trebalo izbaciti slatka gazirana pič‡a jer sadrže mnogo kalorija i “loših” ugljikohidrata, a katkad i zaslač‘ivače čiji efekat na zdravlje još nije sasvim istražen. Ali zamke vrebaju i u naizgled zdravim namirnicama. Jedna od njih je losos, koji nipošto ne bi trebao biti umjetno uzgojen.

“Priroda nije zamislila da lososi žive u kavezima, a jedu soju i otpatke peradi. Zato je losos iz uzgoja siromašan vitaminom D, a krcat toksinima. Sadrži i tragove pesticida kao što su dioksin i DDT”, tvrdi David Carpenter sa Univerziteta u Albanyju.

Zbog toga je mnogo bolje jesti domač‡u morsku ili riječnu ribu. Ne treba vas zabrinjavati to što ona katkad sadrži živu. Istraživanje naučnika sa Harvarda pokazalo je kako koristi od jedenja ribe uvelike nadmašuju moguč‡u štetnost žive.

Jabuke se često prskaju pesticidima, koji se zadržavaju na njihovoj kori. Najsigurnije bi bilo kupovati jabuke uzgojene organski, a ako su vam dostupne samo konvencionalno uzgojene, obvezno ih dobro operite i ogulite.

Mesne prerač‘evine poput kobasica poveč‡avaju izglede za razvoj bolesti, tvrde naučnici sa Harvarda. Samo 50 grama mesnih prerač‘evina na dan dovodi do u prosjeku 42 posto več‡eg rizika za bolesti srca te 19 posto več‡eg rizika za dijabetes. Za to je kriva visoka koncentracija soli i konzervansa, prenosi 24sata.

Masa kojom je obložena untrašnjost limenki sadrži bisfenol A, tvar koja je povezana sa neplodnošč‡u, srčanim bolestima, dijabetesom i pretilošč‡u, tvrdi endokrinolog Frederick Vom Saal sa Univerziteta u Missouriju. Kiseli paradaiz nagriza unutrašnji sloj limenki, pa se bisfenol A oslobač‘a u hranu. Zbog toga je bolje koristiti pasirani paradaiz iz tetrapaka ili staklenki.
Kokice iz mikrovalne.

Hemikalije u unutrašnjosti vreč‡ice kokica za mikrovalnu prelaze na kokice, a istraživanja na životinjama povezuju ih sa različitim tipovima raka. Kokice pržite u tavi.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info

WordPress Themes