POMANJKANJE ŽELEZA

Pomanjkanje železa je najpogostejše pomanjkanje mikrohranil, ki ga zaznamo tudi v razvitem svetu. V ZDA ocenjujejo, da je vnos železa pri majhnih otrocih, ženskah pred menopavzo in nosečnicah le 60 % glede na priporočila. To pa lahko povzroči zdravstvene težave, ki se kažejo predvsem kot anemija, to je slabokrvnost.

Povečana verjetnost za nastanek anemije zaradi pomanjkanja železa se pojavlja tudi pri najstnicah, pri katerih so lahko potrebe po železu tudi 2-krat višje kot pri odrasli ženski. Najstnice se pogosto nepravilno prehranjujejo (razne diete). Anemija je denimo pogostejša pri tistih, ki imajo preveliko telesno težo. Potreba po železu je zaradi intenzivne rasti večja, pa drugi strani pa prihaja do izgub železa zaradi menstruacij. Zadnje so tudi razlog, zakaj je pomanjkanje železa pri ženskah v rodni dobi večje, kot pri moški populaciji.

Povečane potrebe so razen v obdobju odraščanja še med nosečnostjo ter dojenjem. Nosečnice ter doječe matere zato danes že pogosto posegajo po prehranskih dopolnilih, ki poleg nekaterih drugih mikrohranil vsebujejo tudi železo. Tega pogosto primanjkuje veganom ter vegetarijancem. Rastlinska hrana resda ne vsebuje manj železa kot meso, a je izraba železa manjša. Železo je namreč v rastlinah vezano na tak način, da je absorpcija iz prebavil po zaužitju precej otežena. Absorpcijo zmanjšajo tudi sočasno zaužite vlaknine v solati, otrobi in čaj. Ljudje, ki ne uživate mesa poskrbite, da boste zaužili dovolj z železom bogatih živil: temno listnate solate, suhega fižola, oreškov, suhih sliv, rozin in suhih fig ter obogatenih žitaric. Upoštevajte, da askorbinska kislina (vitamin C) ter sok iz citrusov absorpcijo železa povečata. Razmislite tudi o možnosti dodajanja železa v obliki prehranskih dopolnil. Pazite, da jih ne zaužijete sočasno z živili, ki absorpcijo železa zmanjšujejo. Ker je izkoristek železa iz prehranskih dopolnil prav tako slabši, si pomagajte tako, da ga zaužijete med dvema obrokoma hrane, najbolje sočasno s sokom iz citrusov. Vendar pomarančni sok ne sme biti obogaten s kalcijem, saj zadnji prav tako zmanjša absorpcijo železa.

Absorpcija železa je slabša ob povišanem pH želodčnega soka. Na to morate biti pozorni predvsem tisti, ki uporabljate zdravila za nevtralizacijo (antacidi) ali zmanjšanje izločanja želodčne kisline (H2-antagonisti, zaviralci protonske črpalke). Da se izognemo medsebojnemu delovanju priporočamo, da se pripravek z železom vzame vsaj 2 uri pred ali po uporabi zdravila iz skupine izmenjevalci žolčnih kislin, ki uravnava količino holesterola in drugih maščob v krvi (holestiramin) ali katerega izmed prej naštetih zdravil z vplivom na kislost želodčnega soka.

Anemijo, ki nastane zaradi pomanjkanja železa lahko dokažemo s pomočjo laboratorijskih testov (merimo koncentracijo prostega železa ali feritina v serumu). Običajno pa zaznamo določene znake, ki lahko kažejo na pomanjkanje železa. Med najpogostejšimi so utrujenost, glavoboli, oteženo dihanje ob naporu ter težave s koncentracijo. Manj pogosto se pojavlja vnetje jezika, razpoke v ustnih kotičkih, nohti v obliki žlice ali oteženo požiranje. Ob pomanjkanju železa lahko zaznamo apetit po določenih sestavinah hrane (surov krompir, surov riž …) ali celo snoveh, ki nimajo hranilne vrednosti (papir, milo …)

Ob sumu na anemijo moramo najprej obiskati zdravnika. Ta s pomočjo testiranja krvi ugotovi resnost stanja. Poleg tega mora izključiti resen vzrok za nastanek anemije (rak prebavil, želodčne razjede …). Glede na pomanjkanje železa lahko priporoča ustrezno prehrano, prehranske dodatke ali predpiše zdravilo. Zdravila se od prehranskih dopolnil razlikujejo predvsem v tem, da vsebujejo večje odmerke železa. To je ponavadi vezano z določeno spojino, zaradi česar se zmanjša draženje želodčne sluznice, spremenjen pa je tudi način vsrkanja železa iz prebavil (neodvisno od kislosti želodčnega soka, manjša verjetnost interakcij). Zdravila so lahko v različnih oblikah (tablete, žvečljive tablete, sirupi). Nekatera se zaužijejo na prazen želodec, nekatere pa moramo zaužiti s hrano. O načinu jemanja se vedno prepričajte in o tem povprašajte že farmacevta ob izdaji zdravila. Upoštevajte, da lahko povzročajo zdravila ter prehranska dopolnila z železom tudi nekatere neželene učinke. Najpogostejši so: slabost, bruhanje, zaprtje, temno obarvano blato ter nelagodje v trebuhu. Tekoče oblike, ki vsebujejo nevezano obliko železa poleg tega lahko povzročijo tudi obarvanost zob. O ravnanju v primeru pojava neželenih učinkov se posvetujte z zdravnikom ali lekarniškim farmacevtom.

Avtor: Bojan Madjar, mag.farm.
Datum: december 2010

Zdravilni učinki pitja piva

Objavljeno: ned, 24.04.2011 18:22

Pivo ima v zemrnih količinah pozitivne učinke na telo človeka.
V zmernih količinah ima pivo zdravilne učinke. Foto: shutterstock.com

Dolgoletne raziskave so pokazale, da je kozarec ali dva alkohola na dan za moškega in en kozarec za žensko zdravo, še posebno če se soočate z boleznimi povezanimi s staranjem.

Strokovnjaki pravijo, da vino slavi po svojem zdravem učinku, ki ga ima na človeka. Ta predpostavka prihaja iz Francije, kjer je relativno malo srčnih bolnikov, kljub vsebnosti maščob v telesu. Kozarec rdečega vina naj bi naredilo razliko.

Mnogo raziskav potrjuje, da zdravo pitje alkohola, vključno piva, pri moškemu za 30 do 35 odstotkov zmanjša možnost za srčni infarkt. Kot je dejal Charlie Bamforth iz Univerze v Kaliforniji si pivo zasluži ravno toliko pozitivne kritike kot vino.

Za razliko od masovnih proizvajalcev piva, naj bi manjši proizvajalci dajali več poudarka na okusu, izgledu in vonju piva. Ta trditev je pritegnila pozornost radovednežev, ki jih zanima primerjava z zdravilnimi učinki vina.

To so dobre novice za ljubitelje piva, posebno za tiste, ki imajo težave s prekomerno težo in visokim krvnim tlakom, ki je glavni razlog za srčne težave in kapi. Alkohol, tudi pivo, naj bi imelo dobre učinke na obloge krvnih žil, tvorjenje strdkov ter na sladkorno bolezen tipa 2.

Ljudje bi se morali zavedati, da majhne količine alkohola na dnevni bazi zmanjšujejo znake staranja. Raziskovalci so ugotovili, da pitje alkohola v zmernih količinah lahko varuje moške pred boleznimi srca in ožilja. Moški, ki so tekom raziskave pili 120 do 365 dni na leto, so imeli 20 odstotkov nižjo umrljivost kot tisti, ki so pili od enega pa do 36 dni na leto. Pretiravanje s pitjem pa lahko povzroči nasproten učinek. Moški, ki so si privoščili pet ali več pijač, so imeli 30 odstotkov večjo možnost za smrt zaradi srčnih obolenj.

Pivo je dobro za možgane

Raziskava iz leta 2003 je pokazala, da so starejši od 65 let, ki so spili eno do šest alkoholnih pijač tekom raziskave imeli manjše tveganje za demenco kot tisti, ki niso pili. Å e ena raziskava iz leta 2006 je pokazala, da ena ali dve pivi na dan izboljša možgansko funkcionalnost pri ženskah.

Pijte zmerno

Pitje piva ni primerno za vsakogar. Nekatere raziskave so pokazale, da eden do dva kozarca piva na dan pri ženskah lahko povzroči povečano tveganja za raka dojke.

Piva pa si ne privoščite iz zdravstvenih razlogov, ampak zaradi okusa.
Povezani dokumenti

ZVEZDNIŠKI LEPOTNI TRIKI (hrvaško)

10 saveta za lepotu svetskih zvezda

Zvezde imaju dovoljno novca da priušte vojsku stilista, šminkera, frizera, trenera, plastičnih hirurga, nutricionista i osoba zaduženih za retuširanje fotografija koje se pojavljuju u novinama. Ali, verovali ili ne, čak se i svetske face služe ponekim jeftinim, a delotvornim trikom.

Bela olovka za oči

Vrlo popularan trik meč‘u manekenkama. Bela olovka otvara oči i čini ih bistrijim, ako je pravilno nanesete. Da biste izbegli izgled duha, obrubite samo unutrašnu ivicu donjeg kapka i oči č‡e odmah izgledati odmornije i svežije.

Sok od brusnice

Crvenokose zvezde poput Nikol Kidman sok od brusnice ne koriste samo za pič‡e, več‡ i za ispiranje kose da bi zadržale sjaj i održale bogatu i intenzivnu boju.

Satenska posteljina

Za kvalitetnu jastučnicu isplati se dati koji dinar više. Pamučna posteljina od koje vam lice ujutro izgleda zgužvano šteti elastičnosti i vlažnosti vaše kože. Birajte svilenu ili satensku posteljinu koja, osim što čuva vašu mladost, čini čuda za vašu kosu.

Jagode za bele zube

Da li ste se ikad pitali kako slavne osobe imaju tako bele i savršene zube? Tajna je u kombinaciji jagoda i sode bikarbone koja je sastavni deo več‡ine pasta za zube. Četkajte zube nekoliko puta nedeljno tom mešavinom. Ljudi koji su je isprobali kunu se u njenu delotvornost.

Napuč‡ene usne od peperminta

Umesto bolnih inekcija kolagena, neke zvezde poveč‡avaju usne ekstraktom peperminta. Malu količinu utrljajte na usne u uživajte u punijim, mladolikim usnama koje pozivaju na ljubljenje.

Osveženje sokom od limuna

Sok od limuna je prirodni tonik za lice. Ovim trikom služe se mnoge holivudske face – sužava pore što kožu održava svežom i čistom, a ten ujednačenim. Nakapajte par kapi na komadič‡ vate i očistite lice.

Mlečni sprej za lice

Pomešajte vodu sa punomasnim mlekom i stavite u sprej-bočicu. Ako redovno koristite sprej svakog dana, očuvač‡ete prirodnu vlagu kože, pa č‡e izgledati blistavo.

Piling mlečnom kiselinom

Jednom u dve nedelje odradite piling tela serumom na bazi mlečne kiseline, a zatim napravite masku od jednog jogurta i jedne kašičice maslinovog ulja i ostavite da deluje 20 minuta pre nego što je isperete.
Seks je najbolji tretman lepote
Najčešč‡e nedoumice o depilaciji voskom
Kada žene zaista počinju da stare?

Svestrano maslinovo ulje

Maslinovo ulje bogato je antioksidansima i vitaminima A i E, pa ima najširu moguč‡u primenu – osnovni je sastav mnogih maski za kosu, pilinga, a odlično je i kao ulje za telo. Bolje je od običnih mleka za čišč‡enje kada vam je potrebno da uklonite vodootpornu maskaru ili šminku, a koža je posle čišč‡enja meka i nežna.

Ne gubite vreme u šminkanju

Ovaj mali savet svetu je otkrila Sindi Kraford. Ona se vodi logikom da, ako stavljate na lice malo šminke, ta mala količina č‡e se teže razmazati. “Pet minuta šminkanja je dovoljno za dnevni izgled, a ako idete na večeru, nemojte se truditi duže od 15 minuta”, savetuje Kraford.

SMEH JE POL ZDRAVJA

O BUTCIH

”Profesor jezno:”Če je kaj butcev v razredu, naj vstanejo!”
Čez nekaj časa vstane en sam študent.
Profesor:”Misliš, da si butec?”
”To ne, ampak nerodno mi je , da samo vi stojite.”

URESNIČENA ŽELJA

”Ali se ti je katera mladostna želja uresničila?”
”Da, ko me je oče lasal, sem si vedno želel, da bi bil brez las.”

V PEKARNI

”Te žemlje so trde kot kamen!”
”Ne nergajte! Leta 1945 bi jih bili pa veseli!”
”No ja, takrat so pač bile še sveže.”

JUTRANJA KRITIKA

Ko brskam po netu, vsako jutro preberem aktualne komentarje piscev, ki vedo, kaj se v slovenski politiki dogaja. Kaj pa se dogaja v ozadju, pa dober novinar sluti, navadni smrtniki pa nimamo pojma, dokler tega ne občutimo na lastni koži. Imam občutek, da tudi politiki vsega ne vedo, in so ravno tako presenečeni nad nekaterimi dogodki, kot ostali državljani. Med prebiranjem člankov se mi zdravje poslabša, zato sem sklenila, da do nadaljnega ne bom več brala o dogajanju v slovenski politiki. Med prebiranjem me zvija v želodcu, glava me boli, srčni utrip imam povečan, koža me srbi, kot bi imela tisoč izpuščajev. To so tipični znaki za alergijo, in to politično alergijo. Zato je najbolje, da se izogibam alergenom, a kaj, ko jih je povsod polno. Včasih si želim, da bi zmanjkalo elektrike. Tako ne bi imela možnosti spremljanja medijev. V tem primeru bi se še komu zdravje popravilo, saj nisem edina, ki ima izražene simptome na politično alergijo. Tako pa bo obveščevalni mrk težko uresničiti glede na to, da jedrska elektrarna v Krškem po nedavni samodejni zaustavitvi, spet deluje s polno paro. Kar se mene tiče, bi se tedaj lahko tako ustavila, da je ne bi bilo več mogoče zagnati. Višje sile bolje vedo, kaj je dobro za nas, kot mi sami.

HRANA PROTI RAKU

S pravilnim izborom hrane lahko veliko pripomorete k temu, da zmanjšate možnost za nastanek rakavih obolenj. Preverite, katere vrste hrane so najboljši borci proti raku.

S pravilnim izborom hrane lahko veliko pripomorete k temu, da zmanjšate možnost za nastanek rakavih obolenj.

Glede na to, da je hrana vir življenja in zdravja, je hkrati tudi dejavnik, s katerim v svoj organizem prinesemo različne vzroke bolezni in toksične snovi, ki škodujejo našemu zdravju.

Zmanjšajte količino sladkorja

Znano je, da se rak “hrani s sladkorjem” – saj so že številna raziskovanja pokazala, da imajo rakave celice izjemno veliko potrebo po sladkorju. Nutricionistična raziskovanja dokazujejo povezanost sladkorja s pojavom raka dojke, dokazujejo kontaminiranost sladkorja kancerogenim mikotoksinom in sposobnost mikotoksina iz sladkorja, da pospešuje rakavo obolenje. Namesto sladkorja raje uporabljajte med, saj ima zelo močne protigljivične in protitumorske sestavine. Med preprečuje nastajanje mikotoksinov, kar je potrdilo že mnogo raziskovalcev.

Brokoli
V dnevni jedilnik vnesite brokoli, česen, rdečo peso, korenje, cvetačo, grah …

Poslovite se od konzervirane, sušene in kisle hrane

Današnji hipermarketi so prepolni skladiščene, sušene in vnaprej pripravljene hrane, ki so polne kislosti in sladkorjev. Telesu so potrebni vitamini in minerali, ki se v konzervirani hrani izničijo, prav tako pa vsebujejo snovi, ki pospešujejo nastanek rakastega obolenja. Rakave celice izredno dobro uspevajo v kislem okolju, zato se je treba izogibati vsej kisli hrani. Ob uživanju mesa se priporoča predvsem riba in perutnina. Goveje ali svinjsko meso vsebuje veliko kislin. Skušajte kupovati čim bolj naravno in organsko hrano ter se izogibajte konzervirani in že vnaprej pripravljeni, predvsem pa umetni hrani. Če imate domačo zelenjavo, ki uspeva na vašem vrtu, ne uporabljajte vseh tistih pesticidov in umetnih gnojil, saj bo le tako vaša hrana polna vitaminov in mineralov.

Jejte čim več brokolija in česna

Svojo družino in sebe lahko zaščitite pred različnimi rakastimi obolenji predvsem s pravilno izbiro hrane. V dnevni jedilnik vnesite brokoli, česen, rdečo peso, korenje, cvetačo, grah… Jejte veliko regrata, saj ima, za primerjavo, kar 10-krat več vitamina C kot pomaranče. Najbolj priporočljiv izbor hrane, ki vsekakor pripomore k preprečevanju razvoja rakastih obolenj, je neprekuhana, surova prehrana, saj ustvari v telesu za rakave celice neugodno okolje.

Umetna sladila, čokolada, kava in marmelade ter sokovi, ki imajo dodan sladkor, so vse prej kot zdravju prijazni.

Izogibajte se čokoladi, beli moki in umetnim sladilom

Umetna sladila, čokolada, kava in marmelade ter sokovi, ki imajo dodan sladkor, so vse prej kot zdravju prijazni. Če hočete svoje telo okrepiti proti rakavim obolenjem se poslužujte melase, namesto kuhinjske soli pa uporabljajte morsko, saj nima dodanih škodljivih snovi.

In še en nasvet: nikoli ne zamrzujte ali segrevajte hrane v plastičnih posodah, saj te izločajo dioksin, ki je močno toksičen, zato prodira v hrano ter kasneje v naše celice. Namesto plastičnih posod, uporabljajte keramiko ali steklo, saj ta ne vsebuje dioksina.

Več o podobnih temah si preberite na intimatemedicine.si.

HRANA, KI NAS STARA (hrvaško)

Jedemo previše prerač‘ene hrane. Ona je kalorijski bogata, no nutritivno siromašna, pa u obilju hrane ostajemo neishranjeni po pitanju vitamina, minerala i drugih važnih sastojaka. Pogledajte četiri simptoma uzrokovana prehranom koju krivo pripisujemo starenju.
Starost ne mora doč‡i prije vremena. Hrana koju jedemo ili ne jedemo može ubrzati proces starenja.

“Jedemo previše prerač‘ene hrane. Ona je često visokokalorična, ali siromašna hranjivim tvarima kao što su vitamin B12 i omega-3 masne kiseline, pa na koncu uza sve to more hrane živimo na otoku neishranjenosti”, kaže dr. David Katz direktor Yale University’s Prevention Research Centera.

Osam bezazlenih navika koje ubrzavaju starenje
Nedostatak hranjivih tvari može uzrokovati simptome koje krivo pripisujemo starenju. Razgovarajte s liječnikom i utvrdite nedostaju li vam hranjive tvari.

1. Problem: Imate manjak energije
Možda trebate više vitamina B12. Ovaj vitamin se nalazi u hrani životinjskog porijekla. Pomaže u reguliranju metabolizma i stvaranju energije te je ključan za zdravlje mozga i nervnog sustava. “Umor je klasičan simptom nedostatka B12 koji se javlja kod ljudi koji ne jedu proteine životinjskog porijekla,” kaže dr. Danine Fruge iz Pritikin Longevity Center & Spa u Miamiju. Ako zbog žgaravice žvačete previše antacida i to može dovesti do nedostatka B12 jer oni ometaju njegovu apsorpciju.

Spavate li 7 do 8 sati po noč‡i, fizički ste aktivni, a jedete malo hrane životinjskog porijekla (ili je uopč‡e ne jedete) vrlo je moguč‡e da je umor posljedica nedostatka B12.

Rješenje:
Jedite više mesa i mliječnih proizvoda ili svaki dan uzmite tablete od 500 do 1.000 mcg vitamina B12

2. Problem: Bole vas zglobovi
Možda trebate više magnezija i bakra. Oba dva elementa su nužna za zdravlje zglobne hrskavice i fleksibilnosti. U več‡ini slučajeva dodaci prehrane popravljaju štetu i uklanjaju bol. Tijelo naime ima snagu obnoviti niz ošteč‡enja, samo ako mu pružite nužne elemente, objašnjava dr. Dale Peterson iz Comprehensive Wellness Center u Sapulpa, SAD.

Jednostavna krvna pretraga može s lakoč‡om pokazati nedostaju li vam ovi elementi. Ako su rezultati normalni budite sigurni da problemi sa zglobovima nisu posljedica ozbiljne reumatske bolesti, dodaje dr. Peterson.

Rješenje:
Orašasti plodovi, govedina i špinat dobri su izvori ovih hranjivih tvari. No putem hrane neč‡ete uspjeti nadoknaditi nedostatak magnezija i bakra, zato uzmite dodatke prehrani. Svaki dan popijte 2 mg bakra i 5 mg magnezija pa č‡ete za dva do tri mjeseca imati manje bolova u zglobovima.

Godina u kojoj počinje vidljivo starenje
3. Problem: Postali ste zaboravni
Možda vam treba više omega-3 masnih kiselina. ‘Ove masne kiseline nužne su za izgradnju mozga,’ objašnjava dr. Andrew Weil, sa Sveučilišta Arizona. “Ne primate li ih dovoljno putem hrane, arhitektura mozga slabi, a tad pate funkcije mozga kao što su memorija.’ No nije presudna količina omega-3 koliko dobar omjer izmeč‘u omega-3 i omega-6 masnih kiselina. ‘Naša prehrana je prepuna omega-6 masnim kiselinama, uglavnom iz prerač‘ene hrane,’ kaže dr. Weil. ‘Å to više omega-6 masnih kiselina jedete, to vam treba više omega-3 da bi se održala ravnoteža. Nažalost več‡ina od nas ne jede dovoljno omega-3, a jedu previše omega-6 masnih kiselina.’

‘Ako ne jedete ribu, orahe, svježe mljeveno laneno ulje, a masnoč‡e koje unosite dolaze u mesu, ne unosite dovoljno omega-3 masnih kiselina, objasnio je Manuel Villacorta, glasnogovornik American Dietetic Association.

Rješenje:
Prvo smanjite unos rafinirane i obrač‘ene hrane, što je više moguč‡e. Kuhajte na maslinovom ulju ili ulju uljane repice. Jedite losos, srdele i drugu plavu ribu – barem dva puta tjedno. U hranu umiješajte mljevene sjemenke lana, primjerice u jogurt ili žitne pahuljice za doručak. uz obrok grickajte orahe, dodajte ih primjerice u salate. osim toga barem pet dana u tjednu jedite od 9 do 12 badema.

4. Problem: Raste vam krvni tlak
Treba vam više kalija. ‘Premalo kalija udvostručuje toksično djelovanje prekomjernog unosa soli,’ upozorava dr. Fruge. u več‡inu prerač‘ene hrane dodaje se sol, ali ne i kalij. Dakle ako vaši obroci stižu u nekom pakiranju vjerojatno ste več‡ u neravnoteži kalija i natrija. Uz sve to dok se bubrezi bore izbaciti suvišnu sol, gubite i kalij. Ova neravnoteža ošteč‡uje krvne žile i podiže krvni tlak. Jedete li bolje možete popraviti problem i to več‡ za par dana.

Rješenje
Smanjite unos natrija, pazite da ne unosite više od 1.500 mg dnevno. Svakodnevno jedite voč‡e i povrč‡e.

Pazite se kalija u tabletama jer ovaj dodatak prehrani može dovesti do aritmije i kardioloških problema druge vrste, upozorava dr. Danine Fruge. držite se radije voč‡a i povrč‡a – primjerice banana i rajčica.

WordPress Themes