OB DNEVU ŽENA V PREMISLEK (- MMC RTV SLO)
Nekoč sem dejal, da bi v Sloveniji lahko imeli predsednico države ali predsednico vlade. Danes to trdim še z večjim prepričanjem.
Radovan Žerjav, predsednik SLS
Ženske v Evropski uniji zaslužijo 17,5, v Sloveniji pa osem odstotkov manj kot moški. Prisiljene so skrbeti za kariero in družino hkrati, zato je slednja kot osnovna celica družine ogrožena, izpostavlja SLS. “Danes je praznik žensk, a potrebno se je vprašati, ali lahko danes vse ženske praznujejo” je na včasih podrejen položaj žensk na tiskovni konferenci izjavil predsednik SLS-a Radovan Žerjav. Kot vodja politične stranke je izpostavil predvsem deficit žensk v politiki. Ob tem je opozoril na kvote, ki so sicer namenjene vzpostavljanju ravnotežja ter vsaj minimalne udeležbe žensk v politiki, a v praksi pogosto delujejo proti temu: “Imamo nek občinski odbor, ki je bil sestavljen skoraj samo iz žensk. Zavoljo teh kvot smo morali ravno tam, kjer je bilo možno več žensk spraviti v politiko, te izločiti. Å koda.”
“Od nas se pričakuje, da bomo ostajale doma in potisnile kariero nazaj, je dejala predsednica Slovenske ženske zveze pri SLS-u Vesna Starman. V Sloveniji se po njenih besedah soočamo s feminizacijo poklicev, kar da se kaže tudi v mačehovski politiki države, ki navkljub statističnim podatkom o povečani rodnosti ni pripravila in povečala števila vrtcev – le več otrok v eno skupino da je natlačila. Mnogo otrok je tako ostalo pred vrati vrtcev, starši pa so prisiljeni najemati varuške – “varuške, in ne varuhe”, je poudarila. Ženske pogosto za isto delo prejmejo manjše plačilo kot moški; ob tem pa da ostaja skrb za otroke in vzdrževanje doma skoraj izključno žensko breme. Ker ob vsem tem zaradi bioloških posledic svojega spola (materinstvo) težje dobijo zaposlitev, to pomeni velik pritisk na ženske, je dejala Starmanova. “Koliko bomo morale še požreti, da se bomo lahko končno postavile v prve vrste,” se sprašuje.